Egyéb sportok

Gyorskorcsolya: A távonkénti világbajnoksággal zárult a szezon

500m:  Görkoris ikerpár a férfi élmezőnyben

A tavalyi világbajnok, a dél-koreai Kyou-Hyuk Lee visszalépésével honfitársa, 2010-es olimpiai bajnok, Tae-Bum Mo nyerte az első futamot, és ezzel az összesítést is, így ő állhatott idén a világ trónjára. Előnyét nem tudták lefaragni a többiek a második futamban sem. Mégis a Mulder-ikrek teljesítménye keltette fel inkább a figyelmet: a testvérek szinte a semmiből értek el kitűnő eredményt az idei világbajnokságon. A második futamban Michel érkezett célba a legjobb idővel, öccse, Ronald lett a harmadik. Így előbbi ezüstérmes lett, testvére összesítésben az 5. helyet tudta megszerezni.

""

Akik azonban ismerik a görkorcsolya mezőnyt, kevésbé csodálkoznak ezen, hiszen az ikrek kitűnő versenyzők. Két évvel ezelőtt az Európa-bajnokság utcai 500m-es versenyén Ronald győzni tudott, Michel pedig, aki egyébként 10 perccel idősebb öccsénél, az ezüstérmet vihette haza. A fiatalabbik iker pályán is remekel, a 300 és 500m tavalyi Európa-bajnoka, bátjya inkább az utcai versenyeket szereti, 500m-en második, 200-on harmadik lett, 500-on pedig világbajnoki bronzérmes is. Görkorcsolyában általában Ronald az erősebb, de úgy tűnik, gyorskorcsolyában fordított a sorrend közöttük.

""

A bronzérmet egyébként Pekka Koskela vitte haza, ismét bizonyítva, hogy a finnek erős sprinterek. A negyedik helyet a tavalyi ezüstérmes, Joji Kato szerezte meg, ez némiképp csalódás lehet a fiatal japán számára.

A női versenyen is dél-koreai siker született, a 2009-es bronzérmes Sang-Hwa Lee, aki tavaly már a dobogó második fokára állhatott, folytatta ezt a versenyeként egyet előre lépő tendenciát, és ezúttal már neki szólt a himnusz. Mögötte az idei sprint világbajnokság győztese, a kínai Yu Jing végzett a második helyen, a bronzérmet pedig az a holland Thijsje Onema szerezte meg, aki eddig sosem indult világkupán kívül más nagy nemzetközi versenyen.

Hovard Bökko számára nem végződött jól az idei szezon

Nem úgy alakult a norvég sztár számára ez az idény, ahogyan szerette volna. Hovard Bökko, akit Sven Kramer után a gyorskorcsolya egyik legnagyobb reménységének tartottak junior korában, az idei szezonban nem tudta beváltani a hozzá fűzött reményeket. Két négytávú Eb-n szerzett ezüst és egy bronzérem után az idei Eb-n saját bevallása szerint győzelemre készült, végül beyűjtött még egy bronzérmet. Nyilatkozataiból kiderült, hogy ő sem érti, miért nem sikerültek neki jól a versenyek, főleg az 1500-as teljesítménye okozott csalódást, ahol mindössze a 9. időt futotta. Végül 10 km-s harmadik helyével tudott a dobogóra érni összetettben.

""

Az allround világbajnokság sem sikerült jól a 24 éves Bökkonak, ott végül a 4. helyen végzett. Az Eb-hez képest annyi változás történt, hogy az ott még dobogóról lecsúszó holland Koen Verweij állhatott a dobogó legalsó fokára helyette. Ezek után a világkupa-döntőn végre sikerült megcsillantania valódi tehetségét, és 1500m-en  aranyérmes lett, ezzel benyújtotta ignyét az 1,5 km  tvonkénti világbajnoki címére is, melyet egy évvel korábban, Inzellben meg is tudot szerezni.  Ezúttal azonban a bronzéremig jutott, az aranyérmet a táv immár háromszoros világbajnoka, a kanadai Denny Morrison nyerte, a második helyezett pedig a hosszabb kihagyás után visszatérő orosz Ivan Szkobrev lett, akit hosszabb távokon Sven Kramer egyik legnagyobb ellenfelének szoktak tartani.

Christine Nesbitt verhetetlen

A kanadai lány nyerte az 1000 és 1500m-t is, előbbit címvédőként, de 1500-on tavaly még csak 5. volt, idén pedig a négytávú világbajnokságon ugyanezen a távon még kikapott legnagyobb riválisától, a holland Ireen Wüsttől. Az idei világkupa sorozatban Nesbitt 1000m-en 7 versenyből kettőt kihagyott, de a többit megnyerte, így összetettben is ő tudott diadalmaskodni, míg 1500-on 6 versenyből háromszor győzött, és két ezüstöt is szerzett mellé, szintén bezsebelve az összetett világkupát.

""

Ireen Wüst csalódott lehet

Bökko mellett a szezon másik nagy vesztese a holland lány lehet. Furcsa ezt mondani arra, aki a dobogó legfelső fokán állt a négytávú világbajnokságon, de Wüst kétség kívül többet várhatott magától ebben az idényben. Az allround Eb-n kikapott a cseh Martina Sáblikovától, aki hosszab távokon erős leginkább, a világkupa sorozatban pedig ugyanazzal a Nesbittel nem bírt, akit a távonkénti világbajnokságon sem tudott megverni. Egyébként az allround vb-t is úgy nyerte meg, hogy külön-külön tekintve egyetlen számban sem tudott diadalmaskodni.

""

Sven Kramer – vajon tényleg verhetetlen?

A hollandok egyik legnagyobb sztárja ismét hozta a kötelezőt, 10k-n ugyan nem indult, de az 5000-et megnyerte. Idén, sérülésből visszatérve is megnyerte az összes igazán fontos versenyét, ezzel ötszörös négytávú Európa- és ugyancsak ötszörös négytávú világbajnok, ráadásul 5000-en is már a negyedik vb-címét könyvelhette el a távonkénti világbajnokságokon. Idén váltóban is indult, azt is megnyerte az allround eb-n és vb-n is épp mögötte ezüstérmes Jan Blokhuijsennel, és az idei Eb-n 4. helyezett, a vb-n pedig bronzérmes Koen Verweijjel. Igaz, hogy csak két év múlva lesz az olimpia, de már kezd felmerülni az a kérdés, vajon ki fogja Kramert megállítani a két hosszú távon?

""

10k: A nagy öreg akár az olimpián is dobogós lehet

A 10k torinoi olimpiai bajnoka 35 évesen is csúcsformában! A hétvégén gyűjtötte be 5. világbajnoki címét kedvenc távján, 10000 méteren, melyen ő volt a címvédő is. Hovard Bökkoval korcoslyázott egy futamban, a norvég majdnem körhátrányba került, de még így is az 5. időt tudta futni. Tavaly de Jong az 5000m-t is megnyerte, de most kikapott a sérüléséből visszatérő Sven Kramertől, aki viszont 10k-n nem indult. Ha tartani tudja kirobbanó erejét a szocsii olimpiáig, akkor két év múlva komoly esélyekkel indulhat az olimpiai dobogóért.

""

Martina Sábliková a hosszútávok királynője

A csehek olimpiai bajnoka ismét bizonyította: ő a legjobb a hosszabb távú versenyeken. A vékonyka lányról kevesen mondanák meg ránézésre, hogy gyorskorcsolyázó, pedig a legjobbak egyike, ráadásul remek állóképességgel rendelkezik. Idén már nem csak 5000m-n remekelt igazán, 3000 méteren is tönkreverte a mezőnyt. Mind a hat világkupa versenyt megnyerte, a négytávú Eb-n is hozta mindkét számot, rádásul a rövidebbik távot új pályacsúccsal. Az allround vb-n mindkét számot ő nyerte, bár ez csak az összetett ezüstéremre volt elég. A távonkénti világbajnokság két aranyérme méltó megkoszorúzása volt ennek a remek szezonnak.

""

A férfiaknál még mindig holland fölény, a nőknél változatosabb a mezőny

A hollandoknál mindig nemzeti sportnak számított a gyorskorcsolya. Nem csoda hát, hogy sok versenyzőjük van az élmezőnyben. A férfiaknál idén egyértelműen holland dominancia érvényesült, a nőknél talán kevésbé. A budapesti négytávú Európa-bajnokságon holland arany- (Sven Kramer) és ezüstérem (Jan Blokhuijsen) született, a negyedik helyet is egy holland fiú szerezte meg (Koen Verweij). Csak a norvég Hovard Bökkonak volt esélye közéjük ékelődni, ő lett a bronzérmes. A világbajnokságon már az említett három holland állt a dobogón, Verweij ezúttal jobbnak bizonyult a norvégnál.

A világkupa sorozatban egyedül 500m-en nem volt összetett dobogós holland. 1000 méteren ugyan az amerikai Shani Davis tudott nyerni, de ott van mögötte szorosan két holland, Stefan Groothius és Kjeld Nuis, ez utóbbi pedig az 1500m ezüstérmese is egyben, a norvég Hovard Bökko mögött, de megelőzve az 1000m gyöztesét, Davist. A hosszútávú versenyek egyértelműen a narancssárga színekben versenyző korcsolyázóknak állnak, mindhárom összetett dobogós közülük került ki. De Jongé lett az első hely, mögötte Kramer és Jorrit Bergsma. A váltóversenyek aranyérme is általában a hollandok zsebébe kerül. Most, a távonkénti világbajnokságon a hatból négy aranyat húztak be a narancssárgák, emellett négy ezüstérmet is tudtak nyerni.

""

A nőknél nem ennyire jó a helyzet. Sábliková és Nesbitt idén tönkreverték a mezőnyt saját távjaikon, nem kímélve a hollandok sztárjait sem.  A négytávú Eb-t a cseh kiválóság nyerte meg, esélyt sem hagyva üldzőinek, hogy megverjék. ráadásul Wüst az ezüstöt sem tudta megszerezni, a 40 éves német Claudia Pechstein jobbnak bizonyult nála. A négytávú vb-cím összejött Wüstnek, de szorosan a nyomában, alig lemaradva ott van a cseh lány, és Nesbitt hátránya sem volt nagy.

A világkupa-sorozatban sem sok diadal jutott a holland lányoknak, mindössze a váltó aranyérmét tudták elhozni. 500-on Margot Boer volt a legjobb holland 4. helyével, mgötte Thijsje Oenema az 5., az élen a kínai Yu Jing végzett. 1000 méteren Marrit Leenstrának jött össze egy dobogó, Nesbitt tudott nyerni, az ezüstérmet pedig az amerikai  Heather Richardson vihette haza. 1500-on Wüst kikapott a kanadai csillagtól, Leenstra ismét a dobogó alsó fokára állhatott fel. A hosszú távokont teljes cseh-német dominencia van, mindössze háromszor állhatott a sorozatban holland lány a dobogóra, kétszer Ireen wüstnek sikerült, egyszer Diane Valkenburgnak jött össze egy bronz. Összetettben Sábliková nyert, a második a német Stephanie Beckert, a bronzérmes pedig honfitársa, a veterán Pechstein lett. Váltóban címvédőként mindössze a 6. helyen végeztek a narancssárgák. A távonkénti vb-n legalább  váltó arany összejött, emellett négy bronzérmet és egy ezüstöt tudtak szerezni.