Egyéb sportok

Gerincsérvvel és gyomorpanaszokkal is világbajnok Szőnyi Ferenc

Majd’ három hete startolt Monterrey-ben a Double Deca Ironman. 14 versenyző nevezett az emberpróbáló viadalra, nekik négy héten belül húsz ironmannel felérő távot kellett abszolválni. A Mexikóban rajthoz állt sportolók között a magyar színeket Szőnyi Ferenc képviselte.
Az ultratriatlonista leggyengébb száma, a 76 km-es úszás után 12 órás hátrányban volt, de ez nem meglepő, a verseny előtt a blogbejegyzésében is említi, hogy ettől tart leginkább. Ennek ellenére csak letudta az 1520 hosszt, bár az előre tervezett 48 óra helyett tízzel többet töltött a vízben. Közben előjött nyaki gerincsérve, felsebzett bőre, és gyomorpanaszok is gyötörték; ez utóbbi az egész verseny alatt végig kísérte.
A kerékpározás alatt folyamatosan dolgozta le a nagy hátrányát, ez leginkább annak volt köszönhető, hogy fejben nagyon ott volt, abszolút optimistán nyilatkozott a futás előtt, bízott magában, és a 20 iroman-nek megfelelő számú hossz leúszása, és ugyanennyi biciklizés után is bízott „laza” izmaiban; hiszen a többiek úgy mozognak, mint a múmiák – mondta az ellenfelekről.
A húszszor 42.195km-nek a harmadik helyről vágott neki. Egy Idő után  már csak a német Uwe Schiwon maradt az ellenfele, látszott, hogy ha nem adja fel egyikük sem, akkor köztük fog eldőlni a verseny. 230 kilométer megtétele után a komáromi sportoló vette át a vezetést, de Schiwon nem hagyta magát és később újra ő állt élre, ami után ismét húsz kilométeres előnyre tett szert majd váltakozva vezettek.
 
A táplálkozásra nem lehetett nagy gondot fordítani a bő három hétig zajló versenyen, hiszen az igen nagy fizikai terhelést igénylő verseny alkalmával az evés a gyomrot megviseli, ezért Szőnyi szinte csak édességet és folyadékot vitt be a szervezetébe, persze a pihenők alkalmával kísérői sok más segítség mellett (orvosi feladatok ellátása, masszázs, pszichológusi-teendők) főztek neki energiadús ételeket. Az alvásra annál inkább figyelt a magyar ultratriatlonista, mert tudta, hogy a végéig ki kell tartania. Jól sikerült a taktika, ugyanis a finisben újra olyan köridőket ment, mint a futás kezdetén. 5-6 percet simán rávert az ellenfelekre, amíg ők 20-22 perc körül futottak, addig a komáromi hős 13-14 perces részidőket produkált körről-körre az 1,88 km-esnek kialakított pályán. Nem bízta a véletlenre a győzelmet, 50 km-es előnnyel nyert a német Schiwon előtt, és ezzel a világon ötödikként, magyarok közül elsőként teljesítette a húszszoros ironman viadalt.
 
Megtehetem, meg tudom tenni, és meg is teszem!” /Szőnyi
Két éve 3. volt a tízszeres ironmanen, 2009-ben a tíz nap tíz ironmant nyerte meg. Az idei évben a Csendes-óceántól az Atlanti-óceánig kerékpárral vágott keresztül Észak-Amerikán. Lefutotta már a 246 kilométeres Spartathlont is.
Mexikóban a drukkerek Racemachine-nak (Versenygép) hívták. A becenév mögött versenyzői habitusa húzódik: a több száz órán át tartó versenyek végén is ugyanolyan fáradhatatlanul megy előre, mintha épp’ abban a percben rajtolt volna csak el. Nagyon jól taktikázik, remekül osztja be erejét, ezért  nagy hátrányból is győztesen tud kikerülni.
 
 
Lakos Borbála
(Fotó:racemachine.blog.hu)