Garancsi: Két hatalmas pofon is hozzátartozik az év krónikájához
– Eseménydús évet zárt a Videton. Hogyan fog visszaemlékezni 2011-re?
– Mozgalmas, felejthetetlen évként, tele feszültséggel, elképesztő meccsekkel. 2011-ben bajnok és Szuperkupa-győztes lett a csapat, új célokat tűztünk ki, elkezdődött egy új időszámítás. Persze két hatalmas pofon is hozzátartozik az év krónikájához. Személy szerint én is annak érzem őket, és klubunk szemszögéből is így látom.
– Pontosan mire gondol?
– Egyrészt egy személyes, a sportszakmai részhez nem köthető ügyre hivatkozva a sportnapilap letiltotta vezetőedzőnk nyilatkozatainak közlését. Hovatovább, az online kiadásban kivágják Paulo Sousa nyilatkozatait a meccs utáni videó összefoglalókból. Másrészt a helyi sajtó egyik képviselője, egyértelműen a vélt magánsérelmek kompenzálásaként, rendszeresen teljesen egyoldalú negatív írásokat tesz közzé a Vidinél folyó munkáról, ezáltal a klub rossz hírét kelti. Pedig ha valahol, akkor itt Székesfehérváron pontosan tudják, hogy mennyi mindent tettünk a Videoton FC sikeréért.
– Kemény szavak.
– Igen. Sajnos. Azért amellett mégsem lehet elmenni, hogy az országos sportnapilap egy magánrendezvényen a munkatársát ért „sérelem” miatt egyoldalú bocsánatkérésre kötelezi az edzőt, és ha ez nem történik meg, akkor nem közli a bajnoki és kupameccseken adott nyilatkozatait, óriási kárt okozva a szurkolóinknak, szponzorainknak és a klubnak. Ezzel saját olvasóit is sújtja, hiszen sokan kíváncsiak Paulo Sousa véleményére. Teszi úgy, hogy ezt az újságból kell megtudnunk, mert hivatalos értesítést nem küld. Mindent megtettünk, hogy tisztázzuk a helyzetet, de azért és úgy, ahogy ők szerették volna, nem tudtunk bocsánatot kérni, mert nem az történt. Mindenesetre fura, hogy egy ilyen mértékű diszkriminációval kapcsolatban senki sem emeli fel a hangját. Nem formál álláspontot sem az MLSZ, sem az NB I-es bizottság, sem az újságíró szövetség. Tűrhetjük férfiasan ezt a helyzetet, de szó nélkül azért nem hagyhatjuk.
– Na és a Fejér Megyei Hírlap esetében?
– Amit Matók Jani művelt a klubbal ebben a szezonban, arra nincs szó. Megjelent egy edző valamelyik meccsünkön a lelátón, erre azonnal megírt egy hamis hírt, hogy edzőváltásra készülünk, és tehette ezt minden következmény nélkül. Még csak helyreigazítás sem volt. Lassan már senkit sem láthatunk vendégül anélkül, hogy el ne indulna egy pletyka, edzőváltásról, új játékosokról vagy éppen új tulajdonosról. Fura, hogy korábban, más edzőkkel kapcsolatban ezt nem tette meg, pedig voltak nálunk elegen. Mi azonban az ilyen hamis hírek megjelenésekor is hallgattunk. Mit lehet erre mondani? Négyszemközti, privát beszélgetéseket írt meg, de nem a valóságnak megfelelően. Ezek után nincs más megoldás, csak hogy „bezárkózunk”, és elhidegülünk egymástól. A cikke az egyik kollegánkkal való elválás apropóján pedig minősíthetetlen volt. A Vidi számos fehérvári legendát foglalkoztat, amióta itt vagyok. Én finanszíroztam és finanszírozom a munkájukat. De csak azért, mert fehérváriak, és elévülhetetlen érdemeik voltak a múltban, nem élhetnek vissza a helyzetükkel. Ha mégis megteszik, akkor annak elválás a vége. Matók nem volt jelen ezeknél a helyzeteknél. A klub véleményét nem kérdezte meg. Fura, hogy ennyire félretájékoztathatja a közvéleményt, de úgy látszik, megteheti. Vajon ez lenne a színvonalas, objektív újságírás?
– Válaszlépések várhatók?
– Az NS-sel mindenképp, Jánossal meg nem állunk szóba.
– A harmadik helyen fordulunk a bajnokságban, továbbjutottunk a Magyar Kupában és a Ligakupában. Hogyan értékeli az őszt? Kell egyáltalán értékelnie önmagának?
– Mindenképp. Nehéz, rendkívül nehéz időszakon vagyunk túl. Bajnokok lettünk, történt egy edzőváltás, jöttek a BL-re való felkészüléssel, az új játékosok beilleszkedésével kapcsolatos ügyes-bajos dolgok, a kiesés utáni hisztik (ezek egy része természetesen jogos volt), majd a Szuperkupa megnyerése és a bajnoki rajt. Sok munkát igényelt a csapat átalakítása, az új játékosok leszerződtetése, illetve a szerződésbontás azokkal, akikre nem számítottunk a továbbiakban. Aztán ott volt Lipták Zoli távozása, az előbb említett médiabotrányok, majd a szurkolók alaptalan kritikái a szurkolói fórumról, és közben a „ki, mikor, miért nem játszik” háború. Hú, kemény volt!
– Azért biztosan akadtak örömteli pillanatok is, melyik volt a kedvenc mérkőzése?
– A Sturm elleni hazai meccs. Igazi futballdráma volt. A sors négyszer is másfelé terelhette volna a meccset. Volt egyértelmű kezezés, és így egy meg nem adott tizenegyes. A partjelző szerencsétlen beintése (les-nem les). Mi lett volna, ha 10 centivel máshová pattan a labda a fejesnél, amiből a második grazi gól lett? Vagy, ha Sándor Gyuri helyzete bemegy a második félidőben? A sors mind a négy alkalommal a Sturmhoz volt kegyes. Ha egyet nekünk ad, továbbléptünk volna. Sajnos „de” és „ha” nincs a fociban, vagyis van, csak nem ér gólt vagy győzelmet.
– Mit vár a tavasztól, a komoly rangadóktól, hiszen négy is lesz Sóstón… (jön a DVSC, a Győr, a Fradi és a Honvéd is)
– Jó meccseket, sok nézőt. Jó a sorsolásunk, ha ezeket a meccseket megnyerjük, akkor bármi lehet. Izgalommal várom.
– Hogy látja, változtak a viszonyok? Javult, javul a magyar foci színvonala?
– Persze. Nem is lehet kérdéses. A Csányi Sándor vezette MLSZ óriási tempóban halad az átalakítással, nem is értem, hogy Sándor hogyan tud ennyi energiát és időt erre fordítani. Érezhetően javul a bajnokság színvonala. Jók a szerződéses szabályok, érdemes Magyarországon focizni, vagy akár a külföldön játszó magyaroknak visszatérni. Változott a gazdasági környezet, tiszta, egyértelmű szabályok vannak. A TAO (a társasági adóról és az osztalékadóról szóló törvény) nagy előrelépés lesz, csak senki ne éljen vissza vele. Sok visszásságról lehet már most is hallani, reméljük az államapparátus, az MLSZ és a NAV is felkészült ezek ellenőrzésére.
– Mennyit foglalkozik a focival egy nap? És mennyit konkrétan a Videoton FC-vel? Van napi feladata a klubbal kapcsolatban?
– Az elmúlt félévben sokat foglalkoztam vele, rengeteg előkészítésen és egyeztetésen vettem részt. Most, hogy ezeken túl vagyunk, kevesebb a feladatom. Sokat vitatkozom például az NB I-es klubok tulajdonosaival, képviselőivel a bajnokságot vagy a szövetséget érintő, esetleg a versenyszervezéssel kapcsolatos kérdésekben – amikor éppen én helyettesítem Márkot a bizottsági munkában -, és ennek az az oka, hogy szerintem nagyobb tempóban is tudnánk haladni. A szövetségeknek, bizottságoknak sokkal szorosabb kapcsolatot kellene tartania a klubokkal. Sok területen egységesebben kellene dolgozniuk a csapatoknak, és ezt akár erőszakkal is ki kellene harcolni. Mert egy üzletágban vagyunk, és véleményem szerint ennek az értékét kell növelni mindenáron. Napi feladatom nincs a klubnál, de sok mindenbe beleszólok. Kapok is ezért elég kritikát. De Tassy Márk remekül dolgozik, áldom a tapasztalatát, mert elképesztő módon tudja kezelni a nehéz emberi helyzeteket. Nem mellesleg jól átlátja a labdarúgás világát, szinte minden szemszögből. Igazi BL-szintű adminisztrációt épített ki. De nem vagyok elégedett mindennel, így például voltak problémáim az amúgy jónak tartott honlapunkkal kapcsolatban is. Ennek volt egyik következménye, hogy négy napig szünetelt a vidi.hu. Sokkal pontosabb, profibb munkát várunk itt is.
– Elmesélné egy átlag munkanapját?
– Most bajban vagyok, a térdműtétem óta felborult a menetrendem. Nem nagyon tudok mozogni. Hatkor kelek, és nyolcig megiszom két liter folyadékot a gyógyulásom elősegítése érdekében. Megoldok, vagy próbálok megoldani 3-4 sakkfeladványt, elolvasok néhány matematikai „problémát”. Nem biztos, hogy meg is értem. A prímszámok a kedvenceim. Például 2011 is egy prím. Megválaszolom a beérkezett e-maileket. Átolvasom a gazdasági sajtót és egy-két foci portált. Naponta többször felmegyek a vidi.hu-ra. Néha elviszem a lányomat iskolába, és ezek után kezdődik a munkanap. Sokat dolgozom, most a bringa- és turistautakkal kapcsolatos kormánymegbízásom miatt is. A munkanapom rendszertelen, ad hoc jellegű. A foci, saját cégeim és az új megbízásom között ugrándozom. Ha jó a térdem, néha belefér egy edzés (futás a Libegő alatt fel, majd Libegővel le) vagy egy kis bringázás. Hamar elmegy egy nap, néha „elájulok” estére.
– Mit jelent ma Magyarországon fociklub-tulajdonosnak lenni? Van előnye? Jelent ez megbecsülést, megkülönböztetett státuszt?
– Ezt nem tudom pontosan megítélni. Az biztos, hogy óriási médiaszereplést jelent, nem is értem, hogy miért, és ebből adódóan nagyon sok értelmetlen és haszontalan konfrontációt. Azon dolgozom és dolgoztam, hogy ennek a pozíciónak legyen megbecsülése, hiszen a foci a leglátványosabb szórakozási forma, óriási társadalmi felelősséggel. Gondoljunk csak bele, hogy egy hároméves gyerek azonnal a legtökéletesebb formát, a gömböt, a labdát keresi és rugdossa. Ezeket a gyerekeket folyamatosan kell pátyolgatni, egyengetni az útjukat a sport területén is. Ha profi szinten és becsülettel csináljuk a feladatainkat, előbb-utóbb biztosan meglesz az előnye annak, hogy klubtulajdonos vagyok.
– Mit szeretne elérni a Videoton FC, mint klub? Hol tartunk most?
– Fontos, hogy a legjobb szakmai munka legyen nálunk, gazdaságilag stabil lábakon álljunk, és hogy minél több és komolyabb szponzor csatlakozzon hozzánk. Ahogy megjelenünk, ahogy megnyilatkozunk, amilyen a stadionunk, a pályánk, a kiszolgáló létesítményeink, mindenről látszódnia kell a minőségnek, a magas színvonalnak.
– Egyéni elképzelései vannak egy klubról vagy követ valamilyen nyugati modellt?
– Amit lehet, lemásolunk, és kiegészítjük a helyi sajátosságokkal, de folyamatosan keressük a megújulást és a kitörési lehetőségeket. Ezekhez viszont sokszor nem találunk megfelelő képzettségű és megfelelő eltökéltséggel rendelkező embert. Sajnos.
– Vannak tanácsadói vagy egyedül hozza meg a fontos döntéseket?
– Csapatban dolgozunk. Mindenkinek megvan a szerepe és a helye. Egy kicsit családias a cég, de én ebben hiszek. A működés rendje viszont szigorú, néha kegyetlen szabályok szerint mozog.
– Mi a legnehezebb a Videoton FC-vel kapcsolatban?
– Nincs ráhatásom arra, hogy a pályán kívülről száz-, vagy ezerszázalékosnak tűnő helyzeteket hogyan kell értékesíteni. (nevet)
– Szokott konzultálni más közép-, vagy nyugat-európai klubtulajdonossal, egyáltalán van kapcsolata velük?
– Sajnos még magyarokkal sem szoktunk összeülni, hogy a klubok működéséről beszélgessünk, esetleg kialakítsunk egy olyan feltételrendszert, ami aztán kötelező érvényű lenne mindenkire nézve. A külföldiekkel meg pláne nem, nem igazán vagyunk a térképen. De jólesik, amikor a hozzánk látogató csapatok elámulnak a körülményeken, a fogadtatásukon, a figyelmességünkön. Megérte befektetni a stadionba is. A Sturm képviselői is csak ámultak-bámultak. Nem kellett szégyenkeznünk a fogadtatás és a szolgáltatások miatt. Külön öröm számunkra, hogy mind a Videoton-Sturm Graz, mind pedig a Magyarország-Olaszország U21-es válogatott mérkőzés alkalmával az UEFA-ellenőr maximális pontot adott a létesítményeinkre, az irodákra, a szervezésre és a közreműködésünkre. A nyári kemény munka a BL-meccsek kapcsán és a Paksnak három mérkőzésére nyújtott közreműködésünk nagy elismerést vívott ki, és se kritikát, se büntetést nem kaptunk. A back office-nak ma már komoly tapasztalata van nemzetközi meccsek szervezésében és lebonyolításában, ami nagyon fontos lesz a jövőben, hiszen így a lehető legprofibban tudjuk majd ellátni ezeket a feladatokat is.
– Sok választja el a Vidit attól, hogy elérje az átlag nyugat-európai klubszintet?
– Elvileg a belga, holland, szlovén bajnokságtól nem sok, de például a Maribor is már jó pár éve rendszeres Európa Liga szereplő tud lenni. Az igazán elit bajnokságoktól sajnos nagyon messze vagyunk.
– Paulo Sousaval, a szakmai stábbal milyen a kapcsolata?
– Márk a munkáltatói jogok gyakorlója, a napi munka és kapcsolattartás az ő feladata. Én csak akkor kapcsolódom be, amikor nagyon szükséges. A szakmai munkába nem tudok és nem is akarok beleszólni, de azt látom, hogy nagyon komoly mennyiségű és minőségű munkát raktak bele ebben a félévben a csapatba. Éjjel-nappal dolgoztak, sajnos nagyon kevés idő maradt egyebekre. Ez biztos másként lesz a következő szezonban.
– Mennyire lát bele a szakmai munkába? Mennyire és hogyan ellenőrzi?
– Ellenőrizni? Mit? Az eredmények adják majd meg a választ. De az tetszik, amit látok az edzéseken, és az a tervszerűség és elkötelezettség, ahogyan dolgoznak. Lesz eredménye!
– Milyen a kapcsolata a szurkolókkal? Van visszajelzése tőlük?
– Egy kicsit elhidegült sajnos a tavaszi, Vasas elleni, idegenbeli meccs óta (0-0), amikor velük néztem a meccset a vendégszektorban, és néhányan próbáltak ott helyben provokálni, majd egy hetilapban olyan mondatokat adtak a számba, amiket sohasem mondtam. Azóta egy kicsit távolságtartóbb lettem. Az ultrákkal jó a viszonyom, rájuk büszke is lehet mind a város, mind a klub. És szerencsére a marketingcsapatunk jól együtt tud működni velük.
– Izgalmas időszak következik: téli felkészülés, átigazolás. Sok feladata lesz? Sűrűbb időszak ez Önnek?
– Nincs annál rosszabb, mint az átigazolási szezon. (Nevet). Tényleg nincs. A sok pletykával, a holtszezon „unalmával”. Az edzőtáborok szervezésével, a meccsek lekötéseivel. A felkészülési meccsek kritikáival, a folyamatos szerződés-megújítási kényszerrel. Ki jön, ki megy. Valamit cáfolunk, valamit nem cáfolunk, kit kivel láttak, abból mit szűrnek le. Hú, sokkal egyszerűbb az, ha megy a bajnokság.
– Várható valamilyen fejlesztés a stadionban?
– Egyrészt jó lenne, ha tavaszra elkészülne a régóta várt Vidi Pub és az új médiaszárnyunk, mert komoly rangadóink lesznek. Másrészt az irodák átalakításának befejezése is célunk. Aztán jöhetnek az öltözők, és amit még hoz az élet, a kispadok meg a büfék.
– Mit vár klubtulajdonosként 2012-től?
– Kemény felkészülést a tavaszi szezonra. Néhány új igazolást. Egy jó tavaszt a bajnokságban, mert még semmi sincs veszve! És amit az élet hoz nyárra, a nemzetközi porondra. Ott a legjobban szerepelni, valamint a Magyar Kupában és a Ligakupában – amelyekben jelen pillanatban még állunk – a legmesszebb eljutni.