Magyar foci

Galéria – Bajnokcsapat! Vidi-ünnep pezsgőfolyóval

A klub 1941-ben alakult, Székesfehérvári Vadásztölténygyár SK néven. 1950. március 10-én újjálapították a klubot, Vadásztölténygyári Vasas néven. Az 1957/58-as szezonban szerepelt a csapat először az NB II-ben. Az első mérkőzést a Veszprém ellen játszotta a klub, és 2–1 arányban nyert is. Végül az előkelő, hatodik helyezést érték el. Az 1961–62-es szezonban, története addigi legjobb eredményét produkálva, harmadik lett az NB II-ben a csapat. A bajnokság végén nevet is változtatott a klub: VT Vasas lett. 1967. szeptember 20-án, a VT Vasas–Rot-Weiss Erfurt mérkőzésen avatták fel az új székesfehérvári stadiont, a Sóstói Stadiont. Az év vége óriási sikert hozott: az NB I/B második helyezettjeként feljutott a Vidi az NB I-be. Összesen tizenegy szezont töltöttek el a második vonalban, mire sikerült a feljutás, a legjobbak közé. A csapat ezt Székesfehérvári VT Vasas néven érte el, de az első osztályban már, Videoton SC-ként szerepelt, egészen 1990-ig.

A Videoton első magyar NB I-es mérkőzését elveszítette a Bp. Vasas ellen, 6–1 arányban. A csapat egyetlen gólját, Csukovics László szerezte. Az első élvonalbeli szezon nem sikerült jól, kiesetek, de egy idény után azonnal visszajutottak, és stabil élvonalbeli csapattá váltak, Kovács Ferenc edzősködése idején öt év alatt, hetediknél nem lett rosszabb a klub, s az 1975/76-os idényben a második helyen végzett. A sikeredző távoztával a csapat rendre lemaradt a dobogóról, s az 1982/83-as szezonban majdnem kiesett, hiszen tizenharmadikként végeztek csak. A korábbi edző, Kovács Ferenc visszatért, és csapat elérte fénykorát. Az 1983/84-es szezonban harmadik helyen végzett, míg Szabó József gólkirály lett. A csapat így jogot nyert az UEFA-kupa indulásra.

Az 1984–1985-ös UEFA-kupa kiírásban a csapat az első fordulóban, a csehszlovák Dukla Prahával találkozott. A hazai pályán elért 1–0, elég volt a Videoton számára a továbbjutáshoz, hiszen több gól már nem született a párharc során, így a csapat továbbjutott a második fordulóba. A győztes gólt, Szabó József, korábbi gólkirály szerezte.

A következő körben, a francia Paris Saint-Germain csapatán kellett volna túljutni. A Videoton idegenben kezdett, és 4–2-es győzelmet aratott, és ezzel nagyon közel került a továbbjutáshoz. Hazai pályán a félidőben már 2–0 volt az állás a hazai csapat javára, azonban a német játékvezető, a 67. percben köd miatt félbeszakította a mérkőzést, így azt másnap kellett újrajátszani. Az újrázás nem rettentette meg a fehérváriakat, s Májer Lajos góljával végül kettős győzelemmel léptek tovább. A következő fordulóban, a jugoszláv Partizan volt az ellenfél. A Sóstói Stadionban, 5–0-ra nyert a Videoton, ezzel szinte már a következő körben érezhette magát. Szabó József négy, míg Májer Lajos egy gólt szerzett. A visszavágón 2–0-ra nyert a Partizan, de ez is elég volt a magyar csapatnak a továbbjutáshoz. A negyeddöntőben, a Manchester United következett. Az Old Traffordon rendezett mérkőzést meg is nyerte az angol csapat. A visszavágón szintén 1–0-s eredmény született, de a fehérváriak javára, így következhetett a hosszabbítás, majd a tizenegyespárbaj. Itt a Videoton volt higgadtabb (5–4), ezzel bejutott az elődöntőbe. A csapat útjába, egy újabb jugoszláv csapatot sodort a sors. A Željezničar Szarajevót. A Vidi a magyarországi mérkőzésen, 3–1-s arányban diadalmaskodott, míg idegenben 2–1-re kaptak ki. Ez azt jelentette, hogy összesítésben 4–3-mal a Videoton ment tovább, az utolsó körbe, azaz ők játszhatták a döntőt.

A döntő első felvonását sérülések és eltiltások miatt nehéz helyzetben várta a csapat. A mérkőzésre Székesfehérváron került sor, ahol 40 000 néző előtt 3–0-ra kikaptak a spanyol Real Madridtól. Bár a visszavágón bravúrt végrehajtva 1–0-ra legyőzték jóval nevesebb riválisukat, 3–1-es összesítéssel ezüstérmesek lettek. Ezidáig ez a magyar labdarúgás utolsó európai kupadöntője.

Az 1990-es rendszerváltás utáni években a klubot is elérte az akkori magyar futballbetegség – többször is nevet kellett változtatnia, éppen az adott főtámogató reklámozása miatt. 2009 óta viseli újra a szurkolók által megszokott Videoton nevet. Tavaly is bajnoki címre tört a csapat, ám nagy előnyt elveszítve végül nem sikerült az ami a 2010-2011-es idényben igen: története során először bajnoki címet ünnepelhet a székesfehérvári csapat.

A Videoton sikerével az is eldőlt, hogy a Magyar Kupa május 17-i döntőjében ellenfélként szereplő Kecskeméti TE a finálé eredményétől függetlenül az Európa Liga selejtezőjében indulhat. A Videoton a Bajnokok Ligája selejtezőjében szerepelhet.