Magyar foci

Galéria: A medence brutálszexi szívtiprója, a hölgyek kedvence

Ha szóba kerül az amerikai úszás, elsőként a legtöbben Michael Phelps nevét vágják rá azonnal, de nem csak ő keseríti meg Cseh Laci életét. Világ- és nyolcszoros Európa-bajnok úszónk másik nagy ellenfele az a Ryan Lochte, akinek nők százezrei szurkolnak világszerte.

A háromszoros olimpiai bajnok úszó Rochesterben született 1984-ben, de Daytona Beachen nőtt fel Floridában, ahol a szülei úsztak. Így természetesen ő is kiskora óta úszik, és kezdetben édesapja volt az edzője. Édesanyja egyébként kubai származású, Havannában nőtt fel, apai oldalról pedig angol és német vér is csörgedezik ereiben. Öten vannak testvérek, ő a középső, van két nővére és két öccse is. Tanulmányait sem hanyagolja, éretttségi után a floridai egyetemen tanult sportmenedzment szakon, 2007-ben diplomázott. Jelenleg is a floridai egyetemen úszik, edzője az a Gregg Troy, akit a 2012-es olimpiai felkészülésre az amerikai csapat vezetőedzőjének neveztek ki.

""

Troy szárnyai alatt Lochte úszókarrierje remekül alakult. Ugyan Phelps kicsit háttérbe szorította, de eredményei azért magukért beszélnek. 2004-ben 20 évesen lett először olimpiai bajnok Athénben az amerikai váltóval 4x200m gyorsúszásban, 200 vegyesen pedig ezüstöt nyert. A következő években halmozta az eredményeket. A montreáli világbajnokságról két bronzéremmel és egy váltó aranyéremmel térhetett haza, két évvel később pedig már öt érmet szerzett a mlebourne-i világjátékon. Ekkor a 200m gyorsváltó mellett egyéniben is a dobogó legfelső fokára állhatott,övé lett a 200m hát aranyérme is.

A 2008-as pekingi olimpia óta már háromszoros olimpiai bajnoknak mondhatja magát, hiszen akárcsak az egy évvel korbábbi világbajnokságon, ismét tagja volt a 4×200-as váltónak, valamint 200m hátúszás aranyérme is ismét az ő nyakába kerülhetett, ráadásul világrekorddal, akárcsak a váltó. Ez persze a cápadresszek rémuralmának ideje volt, szinte minden számban új rekord született. Szerzett ekkor két bronzérmet, Cseh Laci meg tudta verni őt 200 és 400m vegyesen is, így lett harmadik mindkét számban. 200-on hihetetlenül szoros befutó volt, a közönség a legutolsó pillanatig izgulhatott, ugyanis mindössze egy század volt a különbség kettejük között.

""

2009, Róma – még mindig hódít a cápadressz. Ekkor már a 200 és 400 vegyest is nyerte, előbbinél a világ legjobb idejét produkálva. Ugyanekkor az amerikai váltóval bezsebelte a már elmaradhatatlan 4x200m gyors mellett  a 4×100 gyorsváltó aranyérmét is, 200m hátúszáson pedig bronzérmet nyert, ami talán a pekingi olimpiai bajnoki cím után egy kicsit csalódás lehetett a számára. 2010-ben aztán betiltották a csodaruhát, ami sokakat visszavetett, de nem így Lochtet! A férfiaknál a 2011-es sanghaji világbajnokságon mindössze két világrekord született… Lochte megdöntötte saját 2009-es cápadresszes világcsúcsát, és behúzta a 400 vegyes és 200 hát aranyérmét is. A 200m gyorsváltót azt hiszem, már említeni sem kell.

Az igazi csoda azonban a 2010-es rövidpályás világbajnokság volt számára. hét számban indult, ebből hatot megynyert, a hetedikben pedig ezüstérmet szerzett. 200 gyors, 200 hát, 100, 200 és 400 vegyes, 4x100m vegyes váltó, és nem kis meglepetésre az ezüstérem: 4×200 gyors, ahol a Nyikita Lobincev vezetésével új világcsúcsot úszó orosz váltótól keptek ki. Ebben a mezőnyben is Lochte hozta torony magasan a legjobb időt, ő volt az egytlen, akinek sikerült 1:41.00 alá menni, méghozzá 52 századdal. Utána a legerősebb időt a francia csodagyerek, Yannick Agnel úszta, az ő ideje 1:41:95 lett. Az az aranyérem az amerikaiaknak Peter Vanderkaay szokatlanul gyenge idején ment el, Lochte szuper futama sem tudta visszahozni a versenyt az oroszokkal szemben. Ettől függetlenül az amerikai úszófenomén ezzel új rekordot állított fel: ő nyerte a legtöbb aranyérmet egyetlen világbajnokság alatt! valószínűleg ennek is köszönhető, hogy a Nemzetközi Úszószövetség (FINA) őt választotta az év férfi úszójának 2010-ben.

""

Ha sok edzés és tanulás mellett marad szabadideje, szívesen szörfözik vagy gördeszkázik, de szereti a röplabdát és a kosárlabdát is. Ráadásul művészi ambíciói is vannak, szeret rajzolni. Kikapcsolódásként szeret kutyájával játszani, házikedvencét Carternek hívják. Ezen kívül arra is van energiája, hogy jótékonykodjon: részt vesz egy izomsorvadásos betegeket támogató programban, és ő a Mac Crutchfield Alap, egy helyi jótékonysági szervezet szóvivője is. Mac Crutchfield egy 12 éves úszó volt, aki egy viharban megfulladt, a róla elnevezett alapból végzős középiskolásoknak biztosítanak ösztöndíjat.

Ha ez még mind nem lenne elég, remek érzéke van a divathoz, melyet kamatoztat is. Egyik szponzora a Speedo, nekik segített egy modell tervezésében, ráadásul a modell-világba is belekóstolt, szerepelt magazinok címlapján és reklámkampányokban is, melyet a jövőben is szeretne folytatni.