Labdarúgó NB IMagyar foci

Forradalmi reformok a magyar fociban – Jön a rájátszás?

Kép forrása: Ben McShane/Sportsfile via Getty Images

Az MLSZ a május 9-én esedékes közgyűlésén dönthet a 2025–2030 közötti időszakot meghatározó stratégiai tervről, amely drasztikus változásokat hozhat a profi és utánpótlásfutballban egyaránt.

Gyökeres átalakulás előtt állhat a magyar labdarúgás.

A Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) nyilvánosságra hozta a 2025 és 2030 közötti stratégiáját, melynek elfogadásáról május 9-én, a rendes éves közgyűlésen születhet döntés.

A dokumentumban szereplő tervek között szerepel a hazai és fiatal játékosok szerepeltetésének ösztönzése, az utánpótlás-képzés átszervezése, valamint a nézőtéri rendbontások modern technológiával történő visszaszorítása – derül ki az m4sport.hu cikkéből.

A legnagyobb figyelmet az a javaslat kapta, miszerint az NB I-es klubok anyagi támogatásának feltétele lenne, hogy átlagosan öt magyar – közülük legalább egy 21 éven aluli – játékos végig a pályán legyen egy-egy mérkőzésen.

  • A másodosztályban is komoly módosításokat eszközölnének.

Kizárólag magyar játékosok és edzők kapnának szerepet az NB II-ben, ráadásul kötelezővé tennék két U20-as labdarúgó folyamatos szerepeltetését is.

Az MLSZ kritikusan értékelte az utánpótlás-nevelésben és tehetségmenedzsmentben elért eddigi (2010 és 2024 közötti – a szerk.) eredményeit. Ezért jelentősen növelné saját befolyását az akadémiák működésében.

Kevesebb, de jobban koncentrált képzési központokat terveznek, egységes követelményrendszerrel és szigorúbb szakmai kontrollal.

Főként azzal a céllal, hogy a fiatal labdarúgók nemzetközi versenyképessége javuljon.

A szövetség egyelőre nem tervez változtatni az NB I és NB II létszámán, de vizsgálja a lebonyolítási rendszer módosításának lehetőségét.

A következő öt évben gazdasági és sportszakmai elemzések alapján akár a rájátszás bevezetésére vagy a kiesők számának növelésére/csökkentésére is sor kerülhet.

Emellett komoly újítás várható a szurkolók azonosításában is.

Az MLSZ– a jogi feltételek rendelkezésre állása esetén – bevezetné a biometrikus beléptetést és az arcfelismerő rendszert, hogy kiszűrje a problémás nézőket.

Jelenleg csak a Groupama Arénában működik biometrikus, vénaszkenneres beléptetés. A stratégia azonban nem tér ki arra, hogy ezt kiterjesztenék más NB I-es stadionokra vagy a magyar válogatott hazai mérkőzéseinek otthont adó Puskás Arénára.

Hogy mi valósul meg ezekből az ambiciózus tervek közül, az a közelgő közgyűlésen dőlhet el. Az eseményt élőben közvetítik a szövetség YouTube-csatornáján.

Addig az érdeklődők a hivatkozásra kattintva olvasgathatják a 45 oldalas stratégiai tervezetet.