Nőkkel szemben sok az elvárás. Igényesnek kell lenniük önmagukkal szemben és megfelelni a környezet elvárásainak is. Háziasszonynak lenni, mindeközben dolgozni, és még frissnek és kipihentnek maradni, odafigyelni testünkre, hogy párunk kedvében járjunk… Bizony nagy kihívás. Ebben segít a fitnesz.
A legtöbb csoportos órát nők látogatják, de egyre több férfi is ellátogat fitnesztermekbe Az utóbbi időben már nem csak a kondi gépek vonzóak számukra, kedvet kaptak ahhoz is, hogy ők is együtt ugráljanak zenére. Ebben nagy szerepük van az új eszközöknek, kicsit keményebb edzésmódszereknek, melyekkel ők is azonosulni tudnak. A kezdeti, Jane Fonda által létrehozott óratípus még kevésbé mozgatta meg őket, de mára az aerobic tréning jelentős szemléletváltáson ment keresztül.
Az 1980-as évek óta hódít igazán az aerobic. Ennek a kezdeti időszaknak a legnagyobb alkja Jane Fonda volt, akinek legelső edzésfelvétele 1982-ben látott napvilágot. Az általa teremtett divat mellett azonban még nem rendelkeztek az edzők megfelelő anatómiai ismeretekkel, így gyakran az ízületek bánták a fogyni vágyást és alakformálást. A sok ugrálás, esetenként egészen kifulladásig, az úgynevezett high impact edzésforma, amely túlterhelte a porckorongokat, sokszor még az edzőket is kiütötte, előfordult, hogy kénytelenek voltak megműttetni magukat.
Később azonban biológiai ismeretek segítségével rájöttek, hogyan lehet igazán egészségessé tenni a fitneszt. Sikerült szétválasztani különböző óratípusokat is, megjelentek a zsírégetésre, alakformálásra, állóképesség-fejlesztésre specializálódó órák, egyre személyre szabottabb edzések közül válogathatunk. Ahogy pedig kezdett a hagyományos koreografált aerobic edzés unalmassá, megszokottá válni, elkezdtek megjelenni a különböző, időnként egészen extrémnek nevezhető eszközök. Mielőtt azonban belekezdenénk a legújabb trendek bemutatására, érdemes szót ejteni bevezetésképpen a legalapvetőbb óratípusokról is.
Az egyik legnépszerűbb óratípus egyértelműen a zsírégető. Ennek oka, hogy mai rohanó világunkban kevesen figyelnek oda a táplálkozásra, és egyre több a túlsúlyos ember. Vannak külön fogyókúrára specializálódott termek, hogy a súlyfelesleggel rendelkezők ne érezzék rosszul magukat izmos, vékony társaik láttán. Ide nyugodtan elmehetnek, hiszen hasonló problémával küzdő edzéstársaikkal közösen, a kitartást erősítve szabadulhatnak meg fölösleges kilóiktól.
De mi a zsírégetés élettani háttere? Miért más jellegű egy zsírégető, mint mondjuk egy alakformáló óra? A zsírégetéshez a szervezetnek megfelelő oxigénmennyiséget kell kapnia, hiszen a zsírraktárak csak elegendő oxigén mellett tudnak ürülni. Emiatt fontos, hogy pulzuskontrollált edzés legyen, így garantálható az, hogy nem ugrik az ember pulzusa az égig, és nem lép fel oxigénhiány. Ráadásul a zsírégés általában 20-30 percnyi alacsony- vagy közepes intenzitású mozgás után indul be, ezután lesz igazán hatékony. Ha a leadott kalóriák 60-65%-a zsír, akkor nevezhető az óra zsírégetőnek. Ennek elérése érdekében a minimum ajánlott időtartam 60-90 perc. Ez sokak számára ijesztően hangozhat, de ilyen intenzitásnál kellemes az edzés.
pulzusmérő óra
Ha a zsírfelesleg nagy része eltűnt, akkor érdemes alakformáló órára járni. Ennek lényege az izmok tónusosítása, feszesebbé tétele. Ennél a típusnál arra kell leginkább odafigyelni, hogy mindkét oldalra ugyanannyi gyakorlatot végezzünk, nehogy, például a bal combfeszítő izmunk, látványosan erősebb legyen a jobbnál.
A harmadik igazán népszerű óratípus az erő-állóképességi edzés. Ez is azoknak javasolt, akik nem küzdenek plusz kilókkal. Ebben az esetben a munkavégzés magas intenzitású, melyet egy idő után fokozni kell a fejlődés érdekében. Megfelelően végzett gyakorlatok számos pozitív élettani hatást hoznak. A szív és érrendszer teljesítőképessége megnő, a tüdő kitágul, így nagyobb légzőfelülettel és térfogattal több oxigént képes felvenni a szervezetünk. Ennek az edzéstípusnak az izomfejlesztés is része, dinamikus mellett statikus izommunkát is kell végezni, és gyakori az intervall módszer is.
A különböző edzéstípusok végezhetőek más-más eszközökkel, csak a gyakorlatokat, intenzitást, ellenállást kell változtatni. Így például egy spinning óra lehet zsírégető vagy állóképesség fejlesztő is, míg a gymstick alkalmazható kifejezetten alakformálásra, vagy akár erősítésre.