Forma-1 / Motorsport

Ferrari kettős győzelem és nyílt csapatutasítás Németországban

Negyedik helyen zárt Lewis Hamilton a McLarennel, az ötödik helyen pedig Jenson Button jött be. A másik Red Bull-lal Mark Webber lett a hatodik, míg a hetedik helyről rajtoló Robert Kubica megőrizte pozícióját. Nyolcadik-kilencedik helyen a Mercedes GP pilótái végeztek Nico Rosberg – Michael Schumacher sorrendben, az utolsó pontszerző pedig Vitaly Petrov lett a másik Renault-val. 5 csapat pilótája az első tízben.

Készülődés

A rajtrács utolsó két helyét foglalta el a két Virgin versenyautó, mivel mindketten 5 helyes büntetést kaptak, és Sutil is 5 hellyel hátrábbról rajtolt, míg a másik Force Indiával Vitantonio Liuzzi a tegnapi baleset után végül felállt a rajtrácsra és a 21. helyről indult. A kezdéskor az ég felhős volt, de nem esett az eső. 35°C-os volt az aszfalt, 22°C-os a levegő hőmérséklete, 46%-os volt a páratartalom és gyenge nyugati szél fújt. A pilótáknak 67 kört kellett teljesíteniük.

A rajt

Vettelt állva hagyta a két Ferrari, a német Alonsoval foglalkozott, Massa elment mindkettőjük mellett. Hamilton feljött a negyedik helyre, a Két Williams is elrontotta a rajtot, Webber egy helyet csúszott vissza. Buemi és Alguersuari ütközött, Bueminek letört a hátsó szárnya, ő beállt a boxba, Sutilnak és Alguersuarinak pedig első szárnyat kellett cserélniük a szerelőknek.

Jól kapta el a rajtot Button is, de beszorult Webber mögé, és csak a hatodik helyen fordult el.

Massa nyúlik el

Trulli időközben lelassult, és beállt a boxba, majd két körrel később visszajött a pályára. Massa 5 kör alatt 2 másodperces előnyre tett szert, Alonso és Vettel között további 1 másodperc volt. Sutil és Liuzzi is bejött még egyszer a boxba a hetedik körre fordulva.

Az élmezőnyből szinte mindenki szuper lágy gumikon rajtolt el amelyek körülbelül 10-12 kört bírnak ki. A két Ferrari gyorsabb volt, mint Vettel és a Red Bull, Button a nyolcadik körben túl szélesen fordult rá az első kanyarra, és kicsit kicsúszott a betonozott bukótérbe. A két Ferrari azonos időket futott, míg továbbra is lassabbak voltak náluk a Red Bullok és a McLarenek, Webber viszont tudta tartani az előtte haladó Button tempóját. Kubica jól tartotta magát a hetedik helyen Schumacher és Rosberg előtt. Trulli visszament a boxba, ő is kiszállt a versenyből.

Box, kavarodás

Vettel a 12. kör végén jött ki a boxba, először a mezőnyből: 4,2 másodpercet állt bent, és szuper lágy gumi helyett keményet kapott, a hatodik helyre jött vissza. Alonso a következő körben jött ki (4,7 másodperc, kemény keverék), és Webber is (3,8 másodperc, kemény keverék), aki Rosberg mögé jött vissza. Massa 14. kör végén jött be (4,7 másodperc, kemény keverék), a brazil vissza tudott jönni Button mögé a második helyre.

Button vezetett ideiglenesen, aki még 16 kör elteltével sem volt kint a boxban, és az első tízből sem Kubica, sem Petrov és Hülkenberg sem volt még kint. Kubica a 19. körben jött ki (4,7 másodperc, kemény keverék), aki ha csak egy hajszállal is, de vissza tudott jönni Schumacher elé. Button a McLarennel továbbra sem depózott, pedig már a 21. körben jártunk. Vettel kezdett felzárkózni a két Ferrarira, akik megérkeztek a lekörözött pilóták mögé. Alonso nagyon ott volt Massa mögött, majdnem sikerült neki megelőznie őt, de végül Massa meg tudta tartani a helyét.

Button a 24. kör végén jött ki (3,0 másodperc, kemény keverék), és be tudott jönni Webber elé. Massa így visszavette a vezetést és az állás a 24. kör után ez volt: Massa, Alonso, Vettel, aki majdnem nekiment Senna-nak a lekörözéskor, Hamilton, Button és Webber zárta az első hatot. Végül Rosberg jött be utoljára a boxba (3,9 másodperc, kemény keverék), aki 25 kört maradt kint a szuper lágy gumikon, és átugrotta Schumachert és Kubica-t is.

Kisebb csaták, vonatozás

Massa mögül Alonso kezdett lemaradni, Alonso visszavett a tempóból. Sutilt Alguersuari támadta a 15. helyért. Alonso pár körrel később úgy döntött ideje rákapcsolni, és kezdett visszamászni a brazilra, és ráadásul mindkettő jóval gyorsabb volt, mint Red Bull-lal Vettel.

Ideiglenes helyzetjelentés 26 körrel a vége előtt: az élen nem változott semmi sem, Webbert a csapatrádión arra kérték, hogy 4 másodpercre szakadjon le Button-ról, talán valami probléma volt a Red Bull-lal. Alonso lopta a tizedeket Massa-tól, de még eddig nem tudott támadási helyzetet kialakítani. Vettel is rákapcsolt, de veszélyt nem jelentett a Ferrarikra. De la Rosa a hetedik helyen autózott, aki keménnyel rajtolt és még nem volt kint a boxban. Webber 4 körrel később ismét a csapattal beszélt, a mérnöke arra figyelmeztette, hogy az olajnyomással vannak gondok, és hogy a kemény, illetve a puha fékezések segíthetnek a problémán.

Csúnya dolog történt a verseny 49. körében, Domenicali a csapatrádión azt mondta Massa-nak, hogy "Alonso gyorsabb, mint te." Massa pár kanyarral később elengedte a kétszeres világbajnokot. Massa-tól csapatrádión Rob Smedley bocsánatot kért az "esetért."

De la Rosa végül csak kijött a boxba bő 55 körrel a verseny kezdete után, a 14. helyre jött vissza, de a szuper lágy gumikkal begyorsult. Eközben Massa a tempóból visszavett, Alonso elnyúlt, Vettel pedig zárkózott fel Massa-ra. De la Rosa megelőzte Hülkenberget, majd pár körrel később Hülkenberg visszaelőzte a Saubert, ráadásul de la Rosa ütközött Kovalainennel, letört a szárnya egy darabja, és bejött ismét a boxba.

Vettel továbbra is zárkózott fel Massa-ra és próbált támadási pozíciót kiharcolni, a német várszemet kapott, Massa pedig felkapcsolt, és gyorsabb köröket futottak mindketten, mint Alonso. A versenyből Kovalainen is kiszállt a 62. körben.

Még Button is el akarta kapni Hamiltont, de kicsit szélesen fordult rá az első kanyarra. Alonsot pedig az évad első versenye után ismét először intette le a kockás zászló.