Olimpia 2016

Fellobbant az olimpiai láng!

Magyar idő szerint reggel 10-kor kezdődött az olimpiai láng meggyújtásának ceremóniája az ókori olimpiák görög helyszínén, Olümpiában. Az ünnepségen beszédet mondott többek között a londoni olimpia szervezőbizottságának elnöke, Lord Sebastian Coe is. A kétszeres olimpiai bajnok futó beszédében a fiatal generáció fontosságát hangsúlyozta, hiszen bennük rejlik a jövő. "A váltó során különböző társadalmi háttérrel rendelkező  fiatalok is vihetik majd a fáklyát." – mondta. "Különböző generációk adják majd egymásnak tovább a lángot, ígykifejezve az emberiség egységét."  Coe szerint a londoni olimpia egyik célja, hogy reményt adjon a fiataloknak a nehéz időkben, elősegítve ezzel kitartásukat.

Összesen 8000 fáklyavivő veheti kezébe az olimpiai lángot, mely közel 2900 km-s utat tesz meg görögországban, mielőtt jövő hét csütörtökön Angliába kerül, hogy megkezdje 8000 mérföldes, azaz csaknem 12875 km-s kirándulását. A fáklya útja érinti többek között  az Isle of Man-t, Guernsey-t és Jersey-t is. Az első futó az liverpooli származású nyíltvízi hosszútávúszó világbajnok Szpirosz Dzsanniotisz, aki édesanyja révén rendelkezik angol felmenőkkel, de görög színekben versenyzik.

Ezalkalommal 11 magyar kapott lehetőséget a Samsung jóvoltából arra, hogy a lánggal futhasson. három ismert közéleti személyiség mellett nyolc ‘hétköznapi hős’ is a szerncsések között lehet. A hegymászó Erőss Zsolt akaraterejével, kitartásával érdemelte ki a megtiszteltetést, hiszen miután 2010 telén egy lavina baleset után amputálni kellett egyik lábát, felépülése után műlábbal folytatta hobbiját. Kassai Viktor amellett, hogy kiérdemelte a 2011 legjobb játékvezetője címet, az SOS Gyermekfalu nagyköveteként próbál segíteni. Vadon János Tv-s és rádiós műsorvezetőt sem csak a mikrofon mögül ismerhetjük, szívesen vesz részt jótékonysági akciókban, így például segítette a vörösiszap-károsultak támogatását is, máskor pedig alultáplált gyermekek számára szervezett gyűjtést.

A hétköznapi hősök között találhatunk árvaházban nevelkedett, ma már sikeres táncoktatót, Fleck annamáriát, aki 2007-ben hip-hop magyar bajnok lett, és hátrányos helyzetű, szegény családi háttérből származó gyermekeket is oktat seját tánciskolájában. Egyikük, Steinbach Éva nyolcgyeremekes édesanya, akinek hetedik gyermeke down-szindrómával születet és 3 éves korában meghalt. Ma a Down dada program aktív segítője, számos sikerrel a háta mögött. Kiválasztásra került a roma származású kick-box világbajnok Veres Richárd is, aki hozzá a hozzá hasonló háttérrel rendelkező fiatalok számára adhat reményt, kitartást.