Mielőtt még egyenként végigmennénk a csapatokon, kezdjük a sort a két házigazda országgal. A rendezés körül ugyanis korántsem volt minden rendben: voltak Eb-ellenes tüntetések, késő építkezések, problémák a szállásokkal, az infrastruktúrával és minden egyébbel, amit el tudunk képzelni. Joggal tarthatunk attól, hogy Lengyelország és Ukrajna egy jó időre elintézte azt, hogy kelet-európai állam ne rendezhessen Európa-bajnokságot. Még jó, hogy legalább a pályán volt látnivaló, különben minden bizonnyal a valaha volt legrosszabb kontinenstornának nevezhetnénk az idei eseményt. Bár néhányan így is annak mondják…
És akkor nézzük a csapatokat!
Csehország
Szegény csehek abba a szerencsétlen helyzetbe kerültek, hogy bár jó Eb-jük volt, hiszen csoportelsőként léptek tovább kvartettjükből, mégis inkább a vereségeikre fogunk emlékezni. A csoportkörben ugye az oroszok szabtak ki rájuk egy 4:1-es zakót, a negyeddöntőben pedig a portugáloktól ugyan csak 1:0-ra kaptak ki, viszont tulajdonképpen csak Cristiano Ronaldóékon múlott, hogy mennyire tömik ki Petr Cech hálóját…
Görögország
Az Eb egyik meglepetéscsapata volt a görögöké. A hihetetlen csoportból való továbbjutás után egyesekben már kezdett felrémleni a 2004-es torna szelleme, de az olümposzi istenek az egyenes kieséses szakaszban már nem voltak a görögökkel, így a németek simán elintézték az egyébként nem túl szimpatikus futballt játszó hellén csapatot.
Oroszország
Amilyen jól indult az oroszok számára az Eb a csehek ellen, olyan hatalmas csalódásba fulladt, miután az utolsó csoportmeccsen kikaptak Görögországtól és kiestek. A három gólig jutó Alan Dzagojev és a rendkívűl sok helyzetet kialakító (és elpuskázó) Alexander Kerzsakov nevét azért így is biztosan sokan felvésték a noteszükbe.
Lengyelország
Totális égés volt az egyik házigazda számára a kontinensviadal. Igazából talán csak a nyitómérkőzésen produkáltak emlékezetest, de akkor sem a jó játékuknak köszönhetően. Éppen ellenkezőleg: egy megnyert mérkőzést adtak ki a kezük közül a görögöknek, ami aztán később, ahogy korábban utaltunk rá, egy újabb görög csodához vezetett.
Németország
A Nationalelf csalódást keltett (de közel sem akkorát, mint a hollandok), hiszen nemcsak Michel Platini, de a fél világ is spanyol-német döntőt várt. Olaszország viszont az elődöntőben megakadályozta a németek ebbéli törekvéseit. Németországról ez, a bukás fog beugrani. Mintha lett volna valami német film is hasonló címmel…
Portugália
A portugálok remek tornát tudhatnak maguk mögött, bár az olyannyira áhított aranyérmet ezúttal sem sikerült Ronaldóék nyakába akasztani. A Spanyolország elleni tizenegyespárbaj az elődöntőben igazán emlékezetesre sikeredett. A portugálokért szorítók biztosan nem fogják elfelejteni Bruno Alves lécre bikázott büntetőjét, az ellendrukkerek pedig azt, hogy Cristiano már oda sem állhatott a tizenegyespontra.
Dánia
A dánok tisztességesen helytálltak az előzetesen halálcsoportnak kikiáltott B-csoportban. A hollandok legyőzésével elindították az Oranjét a mélyrepülésben.
Hollandia
Ez gáz volt. Csak ennyi.
Spanyolország
Vajon mi juthat eszünkbe évek múltán a címüket megvédő Európa-bajnokokról? Talán az, hogy történelemírás. Meg az, hogy dögunalmas tiki-taki taktika.
Olaszország
A szimpatikus vesztesek. Spanyolországnál nem, de a többieknél egy Balotellivel (illetve olykor egy Pirlóval) jobbak voltak. Egyértelmű, hogy melyik kép vésődött örökre az agyunkba:
Horvátország
Délnyugati szomszédainktól sokan várták, hogy meglephetik a mezőnyt, s bár valóban meggyőzően játszottak, végül mégsem sikerült a spanyolok és az olaszok mellől továbbjutniuk a C-csoportból. Mindenesetre Mario Mandzukics és Nikica Jelavics feledtetni tudták a korábbi Olics-Petrics támadóduót.
Írország
Az ír válogatott játékereje nagyon kevés volt ehhez az Eb-hez, a legjobb szurkolótáborral viszont minden bizonnyal ők rendelkeztek. Hihetetlen volt látni és hallani, amint az ír szurkolók 4:0-ás hátrányban is milyen lelkesen bíztatják övéiket a Spanyolország elleni mérkőzésen.
Anglia
Az a parádés Svédország elleni mérkőzés! Vicces összefoglaló az angolul tudóknak:
Franciaország
Jé, tényleg, a franciák is ott voltak! Mégis találtunk egy csapatot, amely igazából semmi maradandót nem alkotott…
Ukrajna
A másik társházigazda szereplése a 35 esztendős élő legenda, Andrij Sevcsenko sokadvirágzásáról marad emlékezetes. Svédországnak lőtt két gólja az ukránok egyetlen győzelmét hozta meg az első csoportmeccsen, egyben ez a két találat volt az összes, amit Ukrajna lőtt az Eb-n.
Svédország
Ide írhatnánk ugyanazt, amit az angolokhoz, de mégsem írjuk. Ott volt ugyanis az a bizonyos Zlatan Ibrahimovic-gól is a franciák ellen!