Nemzetközi labdarúgás

EURO 2012: tömény romantika – spanyol-olasz az Eb-trófeáért

Pontosan három héttel azután, hogy az olasz válogatott Gdanskban 1-1-es döntetlent játszott a címvédő spanyolokkal, újra megküzd egymással a két csapat, ezúttal már a döntőben, Ukrajna fővárosában, Kijevben. Előjelekről egy döntő esetében kár beszélni, a spanyolok esélyeshez méltón masíroztak végig a döntőig vezető úton, az olaszokat azonban nagyon kevesen várták a fináléba. Bundabotrány, korrupció, felborított felkészülési rend, problémák a játékosokkal, ezek után óriási meglepetés a Squadra Azzurra fináléba kerülése.

""

Az Európa-bajnoki trófea:

Négy évvel ezelőtt új serleg készült, amelyet az akkori csoportsorsolás alkalmával mutatott be hivatalosan az európai szövetség (UEFA). A trófeát a londoni Asprey ékszerészet készítette 30 700 euróért. "A világ talán második legjelentősebb nemzetközi tornáján az Eb rangjához méltó kupát kell átadni a győztesnek" – mondta akkor William Gaillard, a cég kommunikációs igazgató.

""
    
Az eddigi aranyérmesek az 1960-as, első Eb óta mindig ugyanazt a kupát emelhették a magasba. Az új serleg nagyon hasonlít elődjére, igazán csak a mérete változott. Ezüst talapzata szélesebb lett, hogy a nagyobb súlyt jobban elbírja. Az új kupa magassága 60 cm, tömege 7,6 kg, így csaknem egyharmadával nagyobb és 400 grammal könnyebb elődjénél. Az eddigi Európa-bajnokokat a hátuljára gravírozták, míg a régi serlegen a talapzaton sorolták fel a győzteseket. A vándorserlegről aktuális tulajdonosa készíttethet másolatot, amelynek azonban egyötödével kisebbnek kell lennie.
    
A kupa névadója, Henri Delaunay a francia szövetség titkára volt, ő javasolta az Eb megrendezését. Ötletét már 1927-ben megfogalmazta, az érdemi előkészületek azonban csak 1954-ben kezdődtek el. Végleges döntés az Eb kiírásáról 1957-ben, az UEFA kongresszusán született, ezt azonban Delaunay már nem érte meg, két évvel korábban elhunyt. Az UEFA úgy döntött, hogy a trófeát a sorozat megálmodójáról nevezi el.

""

Az olasz válogatottban ezen az Eb-n Balotellin kívül nincsenek kiemelkedő képességű játékosok, de csapatként nagyon jók. A németek elkövették azt a hibát, hogy figyelmen kívül hagyták az olaszok legnagyobb erényét, mégpedig azt, hogy egy-egy mérkőzésre hihetetlenül tudnak koncentrálni, összpontosítani. Prandelli mester tanítványai betéve megtanulták a németek hadrendjét, a mérkőzésen pedig megölték a játékukat, végig kontroll alatt tartva a meccset, teljesen megérdemelten jutottak be a döntőbe. Lehet azt mondani, hogy németek rosszul játszottak, sok hibát követtek el, és a gólokat két védelmi megingásból kapták, de ez nem mentség, alapos leckét kaptak az olaszoktól.

""

Az Európa-bajnokság díjazása:

A végső győztes összesen 23,5 millió eurót vihet haza. A válogatottak már a részvételért is 8 millió eurót kaptak, a csoportmérkőzéseken a győzelemért további egymillió, döntetlenért pedig 500 ezer euró járt. Ezúttal díjazták a kvartettek harmadik helyezettjét is, 1 millió euróval.

""
    
A negyeddöntő résztvevői kétmillió, az elődöntőbe jutott csapatok pedig hárommillió eurót kaptak. A finálé vesztese 4,5 millió euróval vigasztalódhat, míg az Európa-bajnok jutalma 7,5 millió. A kontinensviadalon összesen 196 millió eurót osztanak szét a négy évvel ezelőtti 184 millióval szemben.

""

A spanyolok biztosan tanultak a rivális elődöntőjéből, persze nagy szükségük nincs rá. Nem játszanak igazán látványosan ezen az Európa-bajnokságon, és érezni azt, hogy nem működik teljesen tökéletesen a gépezet, de elképesztő technikai tudásuk miatt így is esélyesként vágnak neki a döntőnek. Spanyolország egy lépésnyire van attól, hogy harmadik alkalommal nyerjen Európa-bajnokságot, és utolérje ebben a tekintetben a németeket. A spanyolok az Európa-bajnokságok történetében még sosem verték meg rendes játékidőben az olaszokat.

Európa-bajnokság, DÖNTŐ
Spanyolország-Olaszország
2012. július 1. 20:45 Kijev, Olimpiai Stadion
Játékvezető: Pedro Proença (portugál)

A finálé érdekes meccset hozhat, hiszen az itáliaiak már régen szakítottak a hagyományos, catenaccio-ra épülő játékukkal, felvették a 3-5-2-es formációt, és irdatlanul erős középpályával rendelkeznek, ahol olyan kreatív futballisták játszanak, mint Pirlo, De Rossi és Marchisio. A spanyolok a csoportbéli összecsapáson gyakorlatilag csatár nélkül álltak fel, de a legújabb hírek szerint  a döntőben változtatni fog az eddig remekül bevált taktikán Del Bosque, a hispánok mestere, amennyiben két, esetleg három csatárral küldi harcba fiait. Annyi bizonyos, hogy a két, szinte azonos játékstílus miatt remek mérkőzés vár ma ránk.

A spanyol-olasz döntő számokban:

– Amennyiben Spanyolország nyer 1964 és 2008 után, akkor utoléri Németországot az Eb-k történetének élén harmadik végső diadalával.

– Olaszország másodszor nyerheti meg a tornát az 1968-as, hazai rendezésű siker után.

– Mindkét csapat egy-egy Eb-döntőt bukott el korábban: a spanyolok 1984-ben, az olaszok 2000-ben egyaránt a franciáktól kaptak ki.

– A döntő még sosem dőlt el 11-esekkel, az elmúlt két Eb-n pedig egyaránt 1-0-ás eredmény született.

– Ahogy az olaszok elődöntős ellenfele, Németország, úgy a Spanyolország sem győzte még le Olaszországot 90, vagy akár 120 perc alatt nagy tornán: eddigi hét találkozásukkor három olasz siker mellett négyszer döntetlen született. A spanyolok azonban egy ízben, éppen a négy évvel ezelőtti Eb negyeddöntőjében gól nélküli döntetlent követően – 11-esekkel felülmúlták az olaszokat.

""

– A 2008-as Eb-döntőn pályára lépett spanyol játékosok közül 9 jelenleg is tagja a válogatottnak, ugyanakkor a legutóbbi torna álomcsapatába választott hat spanyolból, csak ketten maradtak a keretben: Carles Puyol és David Villa sérülés miatt hiányzik.

– Amennyiben az olaszoknál Mario Balotelli eredményes lesz a döntőben, akkor könnyen a torna egyedüli gólkirálya lehet, jelenleg három találattal holtversenyben áll az élen. A spanyoloknál három játékos, Fernando Torres, Cesc Fabregas és Xabi Alonso kétgólos.

– Spanyolország 19 tétmérkőzés óta veretlen, legutóbb a 2010-es világbajnokság első csoporttalálkozóján Svájctól kapott ki. Azóta 17 győzelmet és 2 döntetlent könyvelt el a spanyol válogatott, ugyanakkor mindkét döntetlen a mostani Eb-n volt: az első az olaszok elleni első csoportmeccsen, a második a portugálok elleni elődöntőn, amelyet végül 11-esekkel nyert meg.

""

– Ezen a 19 mérkőzésen Spanyolország mindössze 8 gólt kapott, ezen az Eb-n pedig mindössze egyet, éppen az olaszok elleni első csoportmeccs alkalmával, amely 1-1-re végződött.

– Olaszország legutóbbi 19 Eb-mérkőzéséből mindössze kettőt vesztett el: 2000-ben a fináléban a franciáktól, 2008-ban a csoportkörben a hollandoktól kapott ki.