Nemzetközi labdarúgás

EURO 2012: az Európa-bajnokságok legbénább kiesői

1. Írország, 2012.

""

Igen, tudjuk, az írek legalább kijutottak egy Európa-bajnokságra, és nem is kaptak könnyű csoportellenfeleket. Azonban az egyetlen rúgott góllal, kilenc bekapott találattal abszolvált csoportkört nem fogják felhőtlenül ünnepelni Dublin Temple Bar negyedében, vagy ha mégis, akkor az kizárólag a sajátos ír temperamentumnak köszönhető, hiszen a zöld sziget lakói legalább olyan remekül tudnak sírva vigadni, mint kis hazánk népe. Az ír sztárok, mint Duff, Keane, Green totális csődöt mondtak.

2. Bulgária, 2004.

""

Henrik Larsson, a svédek gólvágója már a csoport nyitómérkőzésén megadta az alaphangot a bravúros bolgár szerepléshez, a skandinávok feltörölték szegény Petrovékkal a gyepet, 5-0-ra végezték ki az Európa-bajnokságok legdicstelenebb csapatát. A jó kezdést remek folytatás követte, a dánok lesimázták őket, viszont az utolsó meccsen  az olaszok ellen még vezettek is a fent említett úriember büntetőjével, de a vége 2-1-es vereség lett. Bulgária nulla ponttal, egy rúgott, és kilenc kapott góllal hagyta el Portugáliát. Markov edzőt gyakorlatilag a repülőtéren kirúgták.

3. Dánia, 2000.

""

3-3-2. Ez nem a dán válogatott egyedi felállását jelentette a belga-holland közös rendezésű Európa-bajnokságon, hanem a kapott gólok számát. Sorrendben Franciaország, Hollandia és Csehország is oktatta Schmeicheléket,  a kapus érthető okokból nem tudott segíteni az impotens csatárokon, így sikerült óriási bravúrt elérve rúgott gól nélkül kiesniük a tornáról. Bo Johansson, a dán válogatott svéd edzője hamarosan megvehette stockholmi repülőjegyét, és érkezett a helyére Morten Olsen, aki jelenleg is irányítja a csapatot.

4. Németország, 2000.

""

A német válogatott címvédőként érkezett a kontinenstornára, de a románok ellen elért 1-1-es döntetlen már jelezte, hogy valami nem működik a Nationalelfnél. Az angolok ellen semmi sem jött össze, a harmadik meccsen pedig érkezett Portugália és Conceição, utóbbi három góljával küldte haza a többre hivatott németeket. Erich Ribbeck két éves regnálása alatt elérte a "német válogatott legeredménytelenebb edzője" megtisztelő címet, azóta nem merészkedett a csapat közelébe.

5. Anglia, 1988.

""

Az angol válogatott 1988-ban olyan játékosokkal vágott neki az európa-bajnokságnak, mint Shilton, Lineker, Butcher és Tony Adams. Kezdésnek belefutottak a történelmük első Eb-meccsét játszó Írországba, és a lelkesebben játszó zöldek Houghton góljával megszerezték a győzelmet. A hátralévő két mérkőzésen legalább a gólszerzés összejött, de a hollandok és a szovjetek is legyőzték a szigetország csapatát. Az esélyesként emlegetett angolok nulla ponttal, minusz ötös gólkülönbséggel zártak.

6. Hollandia, 2012.

""

A 2010-es világbajnokság ezüstérmese hatalmas reményekkel érkezett a magyar válogatott csoportjából, de ritkán látható nagy égést produkáltak Robbenék, igaz, az ellenfelek sem a nyeretlen kétévesek közül kerültek ki. A dánok ellen kissé nagyképűen léptek pályára, és hiába játszottak jobban, kikaptak, a másik két mérkőzésre pedig már győzelmi kényszerben léptek pályára, óriási teherrel a vállukon álltak ki, és ez meg is bosszulta magát. Pont nélkül, mindössze két rúgott góllal estek ki a tornáról.

7. Jugoszlávia, 1984.

""

Jugoszlávia 1984-ben meglehetősen sikeres téli olimpiát rendezett, és az Európa-bajnokságra is bombaerős csapattal érkezett. A Belgium ellen elszenvedett 0-2-es eredményt csak kisiklásnak fogták fel, de a dánok elleni megalázó vereség után már tudták, hogy nincs tovább, kiestek. Mindenesetre legalább szépen búcsúztak, az Eb egyik legjobb mérkőzésén Franciaország csak Platini zsenialitásának köszönhette a győzelmet, persze ez nem vigasztalta egykori déli szomszédainkat, elérték a rekordnak számító, tíz kapott gólt.