Esélytelen: a zseniális Hollandiát kellene legyőznünk
Kapusok:
Maarten Stekelenburg
1982. 09. 22. AS Roma 51/0
Hatalmas termetű kapus, éppúgy, mint a valaha volt legjobb legtöbbszörös válogatott holland kapus, Edwin van der Sar. A Zandvoort’74 és a VV Scholten után ifistaként került az Ajaxba. 2002 tavaszán tagja volt a nagy meglepetésre az országos kupa elődöntőjébe jutott tartalékcsapatnak. Első hivatalos meccsén a nagycsapatban már trófeát nyert: a 2002-es Szuperkupa-meccsen (Johan Cruyff Schaal) védte először az AFC Ajax hálóját. Mindazonáltal csak 2005 őszétől számított első számú kapusnak. (Eltekintve attól, hogy a 2008–2009-ben sérülését követő rossz formája miatt rövid időre a kispadra került.) Tagja volt a 2001-es argentínai junior vb-n Louis van Gaal irányításával a negyeddöntőig jutó csapatnak, egy mérkőzésen védett a tornán. A 2006-os vb-n harmadik kapus volt, azóta előrelépett: Van der Sar a válogatottól való búcsúja megnyitotta előtte az utat. Végig ő védett a 2010-es vb-n ezüstérmes, de a 2012-es Eb-n kudarcot vallott együttesben is. Kétes dicsőség is fűződik a nevéhez: 2008 szeptemberében, Ausztrália ellen piros lapot kapott, ezzel ő lett a holland válogatott históriájának első kiállított kapusa! 2011. augusztus 1-jén 6 millió euróért szerződött a Romába, ő lett a „farkasok” történetének első holland játékosa. Öt mérkőzés híján végig ő állt a rómaiak kapujában az első idényben.
Michel Vorm
1983. 10. 20. Swansea City 9/0
A JSV Nieuwegein nevelése, ebben a kiscsapatban fedezték fel a közeli Utrecht csapatának tehetségkutatói. Vorm az FC Utrechtben töltötte szinte teljes eddigi hazai pályafutását, egy idényt kölcsönben az FC Den Boschban védett, a második vonalban. Súlyos térd és vállsérülések miatt kihagyta a 2007–08-as idény nagy részét. 2011 augusztusában, 1.5 millió font ellenében lett a Swansea játékosa. Egy 0-4-es vereséggel rajtolt a későbbi bajnok Manchester City ellen, de aztán egy meccs híján végig védte a szezont és nagy szerepe volt abban, hogy a walesiek bennmaradtak a Premier League-ben. A 2006-os utánpótlás Európa-bajnokságon a győztes hollandok második számú kapusa volt Kenneth Vermeer mögött. Ugyancsak nem védő tartalék volt a dél-afrikai vb-n. Első öt válogatottságából (675 perc, 5-ször nem kapott gólt) négy volt a felkészülési mérkőzés és csak egy (2009 szeptemberében Glasgow-ban) a tétre menő találkozó. A legutóbbi négy viszont mind az – mind Eb-selejtező, közte mieink elleni két meccs is.
Jeroen Zoet
1991. 01. 06. RKC Waalwijk újonc
A törökök elleni találkozón is szerepelt, könyöksérülést szenvedett Tim Krul helyére került vasárnap a keretbe. Első klubja a BV Veendam volt, majd a PSV kötelékébe került, ahol azonban nem kapott játéklehetőséget, a negyedik számú kapus volt az akkor még Dzsudzsák Balázst is soraiban tudó kerertben. Az időközben az utánpótlás-válogatottba is bekerült, 189 centis hálóőr 2011-ben az RKC Waalwijk együtteséhez igazolt, a legutóbbi szezon második felében Németh Krisztián is a klubtársa volt. A mostani idényt is a waalwijki együttesben tölti, ha védene a magyarok ellen (amire azért nem sok az esély), ő lehetne mostani klubja történetének első holland válogatott játékosa.
Védők
John Heitinga
1983. 11. 15. Everton FC 82/7
Teljes neve John Gijsbert Alan Heitinga. Az ARC nevű gyermekcsapatból került hétévesen az Ajaxba. Azóta csak az amszterdamiak mezét viselte a holland bajnokságban. Még nem volt 18 éves, amikor 2001 augusztusában egy Feyenoord elleni örökrangadón debütálhatott az Ajax nagycsapatában. Már abban az évben ugyanannyiszor kapott helyet a nagycsapatban, mint a kiszoríthatatlannak látszó dán válogatott Ole Tobiasen – akit azután végleg ki is szorított. Súlyos térdsérülés miatt egy fél évet ki kellett hagynia a 2003–2004-es idényben. Bár a klubformája a következő években is váltakozó volt, Marco van Basten válogatottjában rendszeresen ő volt a jobbhátvéd poszt. 2008-ban klubot váltott, egy szezont az Atlético Madridban játszott. Utána az Evertonhoz szerződött, a jelek szerint az angol futball jobban fekszik neki, mint a spanyol. Egyike annak a 6 mezőnyjátékosnak, aki a vb-ezüstérmes mind a 7 mérkőzésén pályára lépett. A spanyolok elleni döntőben kiállította az angol Howard Webb, Heitinga az ötödik futballista lett, aki vb-döntőben piros lappal bűnhődik. 2010 novemberében, a paraguayiak elleni barátságos mérkőzésen túljutott a félszázadik válogatottságán, idén februárban az angolok ellen ünnepelte a 75.-et. A törökök elleni vb-selejtezőn a rutinos védők közül csak ő tartotta meg a helyét.
Daryl Janmaat
1989. 07. 22. Feyenoord 1/0
A VSV TONEGIDO amatőrcsapatában kezdett játszani, majd a Feyenoordhoz került. Akkor még nem kapaszkodott meg a rotterdami klubban, 2007 októberében a Den Haag játékosaként mutatkozott be a profik között. 2008 és 2012 között a Heerenveen mezét viselte, majd idén nyáron a Feyenoord visszavette. Még csak 23 éves, de már túljár a 100. mérkőzésén a holland élvonalban, az Eredivisiében. A törökök elleni pénteki mérkőzésen játszott először az A-válogatottban.
Bruno Martins Indi
1992. 02. 08. Feyenoord 2/0
Teljes neve Rolando Maximiliano Martins Indi, a portugáliai Barreiróban született, de az ott töltött időről aligha emlékezik bármire is: háromhónaposan már Rotterdamba költözött a szüleivel, ott nőtt fel, megkapta a holland állampolgárságot is. A Spaartan ’20 csapatában kezdett játszani, de aztán a Feyenoord akadémiájára került, a legnagyobb rotterdami klub nevelése. A profik között 2010. augusztus 19-én, a Gent elleni Európa Liga-mérkőzésen mutatkozott be. Bajnoki meccseit tekintve az 50. élvonalbeli találkozójához közelít. A balhátvéd választhatott a portugál és a holland válogatott között, az Oranjére szavazott. A belgák ellen, augusztus 15-én játszott először az A-válogatottban, majd a törökök ellen másodszor.
Joris Mathijsen
1980. 04. 05. Feyenoord 83/3
A VOAB Goirle kölyökcsapatban kezdett, serdülő korától nevelőegyesülete a tilburgi Willem II volt. Az ificsapatból kinőve a klubtörténet csúcspontját jelentő bajnoki ezüstérmes szezonban mutatkozott be az élvonalban, igaz, csak egyetlen meccsen, az Utrecht ellen 7 percnyi játékkal járult hozzá a sikerhez. A következő évben is csak 7 bajnoki jutott neki, a BL-ben nem is került a pályára, pedig nevezve volt a sorozatra. 2004-ben igazolt át az AZ-be, amelyben összeállt a később a válogatottságig jutott futballistákból álló védelem. Mathijsen saját bevallása szerint igen sokat tanult idősebb társaitól, főleg Denny Landzaattól. 2006-ban hatmillió euróért igazolt Hamburgba, Rafael van der Vaart és Nigel de Jong után harmadik holland válogatottként. Két társa, miként két holland vezetőedzője, Martin Jol és Huub Stevens már távozott, Mathijsen aztán kapott újabb holland válogatott társakat, Romeo Castelen, Eljero Elia, majd Ruud van Nistelrooy személyében, bár utóbbiak azóta eligazoltak. 2007-ben első hamburgi gólja egyben a HSV történetének 2500. találata volt. Tavaly nyáron igazolt a nagy terveket szövő, és a BL-selejtezős 4. helyig el is jutó Málagába, amellyel kétéves szerződést kötött. Csak egyet töltött ki belőle, aztán hazaszerződött a Feyenoordhoz. A válogatottban abszolút alapembere Van Marwijknak, eddig Van Gaalnál nem az.
Ricardo van Rhijn
1991. 06. 13. AFC Ajax 2/0
Egy fura nevű klub, az RKSV DoCoS csapatában kezdett játszani, de 11 évesen már az Ajaxhoz került, mindmáig az amszterdami klub tagja. Igazán jó kezekben pallérozódott, Frank de Boer volt például az ificsapatban az edzője. 2008 óta játszik a profik között. Eredetileg a megsérült Gregory van der Wiel helyetteseként játszott jobbhátvédet, aztán annyira bevált, hogy immár a válogatottban is játszhat, Van der Wiel pedig eligazolt a Paris-Saint-Germainhez. Az előző szezonban bajnok lett az Ajaxszal, s a klubnál megválasztották az esztendő legnagyobb tehetségének. A válogatottban éppen Van der Wielt váltva mutatkozott be a belgák ellen, majd a törökök ellen is beszállhatott a második félidőre.
Nick Viergever
1989. 08. 03. AZ 1/0
A ballábas védő a CVV Zwervers, majd a Sparta Rotterdam nevelése, utóbbi klub színeiben mutatkozott be a 2008–2009-es idényben az első osztályban. 2010 nyara óta az alkmaari AZ játékosa. A belgák ellen játszott először a válogatottban.
Ron Vlaar
1985. 02. 16. Aston Villa 10/1
Serdülő korában az Apollo 68 és az SVW 27 csapataiban játszott, 2000-ben, 15 esztendősen került Alkmaarba. Igazi villámkarriert futott be. 2005. április 25-én az RKC ellen debütált az élvonalban, majd még abban a májusban UEFA-kupa-elődöntőt játszott a Sporting ellen az AZ színeiben. Júniusban tagja volt Foppe de Haan hazai pályákon a negyeddöntőig jutó U20-világbajnoki együttesének, s végül októberben a nagyválogatottban is bemutatkozott. 2006-ban és 2007-ben is utánpótlás Európa-bajnok lett. 2006 decembere óta a Feyenoordban játszik. A 2007 augusztusában kezdődött szezonban és az azt követőben mindössze négy mérkőzést játszott súlyos sérülése és azt követő fertőzése miatt. Idén egyik kulcsembere volt a bajnoki ezüstöt szerző rotterdami alakulatnak. A vb előtt még tagja volt az utolsó keretszűkítés előtti 27-es kontingensnek, de végül lemaradt a dél-afrikai világeseményről. Részt vett ellenben a legutóbbi Európa-bajnokságon. A torna után Angliába, az Aston Villához igazolt.
Jetro Willems
1994. 03. 30. PSV 7/0
A Spartaan ’20 gyermekcsapatában kezdett futballozni, 16 esztendősen került a Spartába. A felnőtt csapatban már ugyanebben az évben bemutatkozott, egy évre rá, tavaly már a PSV igazolta le. Szerepelt az U17- és az U19-csapatokban is, előbbivel Európa-bajnok is lett tavaly. Az állandó balhátvéd, Erik Pieters kiesése nyitotta meg az utat számára a keretbe. A Bayern elleni találkozón játszott először a felnött válogatottban, a bolgárok ellen szerepelt először hivatalos, országok közötti mérkőzésen. A kontinensbajnokságon minden idők legfiatalabb Eb-szereplője lett.
Középpályások
Jordy Clasie
1991. 06. 27. Feyenoord 1/0
A középső középpályás haarlemi születésű, a HFC EDO volt az első klubja. Kilencévesen csatlakozott már a Feyenoordhoz, 2000 óta csak egy rövid időt töltött a klubtól távol, amikor kölcsönjátékosként az Excelsiorban szerepelt (2010–2011). A válogatottban a törökök ellen debütált, a kezdőcsapat tagjaként 50 percet játszott.
Urby Emanuelson
1986. 06. 16. AC Milan 15/0
Urby Vitorrio Diego Emanuelson suriname-i szülőktől származik. A Voorland SC-ben kezdett futballozni, majd a világhírű Ajax-utánpótlásiskolában érett jó játékossá. 2005. április 10-án, az AZ ellen 4-2-re megnyert rangadón debütált az élvonalban. Igaz, akkor már túl volt az első csapatbeli bemutatkozáson, ugyanis Danny Blind februárban, az Auxerre elleni UEFA-kupa-mérkőzésen pályára küldte, Mauro Rosales cseréjeként. Az Ajaxban közel 250 hivatalos mérkőzést játszott. Tavaly januárban a Milanba szerződött, 3.5 évre írt alá, 1.7 millió euro volt a transzfer, amely a bajnoki bónusszal 2.5 millióra emelkedett – így 2011 májusában két országban is hivatalosan bajnok lett. (Az Ajaxban 19 meccsen egy góllal járult hozzá a cím elnyeréséhez, a Milanban 9-szer játszott, gólt nem szerzett.) Vezéralakja volt a 2006-os U21 Európa-bajnok csapatnak, a torna válogatottjába is beválasztották. Már 2006-ban, Van Bastennél bemutatkozott nagycsapatban, de a 2008-as és 2012-es Eb és a 2010-es vb-keretbe sem sikerült beverekednie magát.
Adam Maher
1993. 07. 20. AZ 1/0
Marokkói születésű, de Hollandiában nőtt fel, az SV Diemen, az AVV Zeeburgia játékosa volt, 2004-ben, 11 évesen került az alkmaari AZ együtteséhez. A 2010–2011-es idényben még csak egy bajnokit játszott, a legutóbbi teljes szezont már szinte végigjátszotta. 2012 augusztusában, a belgák ellen volt először válogatott, a törökök ellen csak biztonsági tartalék volt, de Van Gaal szombaton, Leroy Fer sérülése miatt behívta a magyarok ellen készülő keretbe. Idén megkapta a Johan Cruyff-díjat, amit minden évben a legtehetségesebb holland játékosnak ítélnek oda.
Wesley Sneijder
1984. 06. 09. Internazionale 89/24
A DOS amatőrcsapatából került 2002-ben az Ajax ifibe. December 22-én, az Excelsior ellen mutatkozott be a klub nagycsapatában, élvonalbeli bajnokit 2003. február 2-án játszhatott először a Willem II ellen. Villámkarriert futott be: 79 nap múlva, 2003 áprilisának végén a portugálok elleni előkészületi meccsen már a nagyválogatottban mutatkozott be, példaképe, Edgar Davids helyére beállva kapott egy félidőnyi lehetőséget. Csak Marco van Basten debütált nála fiatalabban az elmúlt két évtizedben az Oranjében. A nagy generációváltás egyik első képviselőjeként az Eb-n is szerepet kapott, igaz, nem túl nagyot: 2 meccsen összesen 58 percet játszott Portugáliában. Azóta viszont állandó válogatott, a legutóbbi vb-n mind a 4 meccsen játszott összesen 316 percet. 2007 nyaráig az Ajax összes klubsikerének részese volt. 2007. augusztus 12-én 27 millió euróért – minden idők második legmagasabb, holland labdarúgóért kifizetett összegéért – a Real Madrid játékosa lett. Előtte Royston Drenthét, utána Arjen Robbent szerződtette a királyi klub a hollandok közül. David Beckham 23-as mezszámát „örökölte” Madridban, egy évvel később a tízest kapta. Fantasztikusan rajtolt Madridban: első három mérkőzésen 4 gólt szerzett, vezette is vele a góllövőlistát. Kilenc góllal zárta az első légiós idényét. A második ellenben, részben sérülése miatt már nem sikerült ilyen jól, mégis érthetetlen, miért akart mindenáron túl adni rajta a Madrid. 2009 augusztusában, két nappal az átigazolási határidő lejárta előtt leszerződtette az Internazionale. A 2009–10-es idényben triplázott az Interrel, a BL-döntő egyik legjobbja volt. Azóta többször is felvetődött, hogy távozik a milánói klubtól (emlegették kérői között mindkét manchesteri klubot, sőt az Anzsi Mahacskalát is), eddig mindig meg tudta tartani az Inter. Alapember volt a hollandoknál a 2012-es Európa-bajnokságon is. Louis van gaal válogatottjában ő kapta a csapatkapitányi karszalagot.
Kevin Strootman
1990. 02. 13. PSV 12/1
A VV Rijsoord kölyökcsapatában kezdett, 17 esztendősen került a Sparta ifibe. 2010 júniusában a friss bajnok Twente vitte volna, de meghiúsult a transzfer. 2011 tavaszán került Utrechtbe, onnan csapattársa, Ron Meertens társaságában „csomagban” vette meg a PSV, összesen 13 millió eurót fizetve a két játékosért. Érdeklődött iránta az MU és a Milan is, de egyelőre maradt az eindhoveni klub játékosa.
Csatárok
Klaas-Jan Huntelaar
1983. 08. 12. Schalke 04 57/32
Egy alig több mint ezer fő lakta kis faluban, a Hollandia keleti részén fekvő Achterhoek tartományban található Voor-Dremptben született, de gyerekkorát a néhány kilométerrel keletebbre lévő faluban, Hummelóban töltötte. Akárcsak két testvére, Niek és Jelle, Klaas-Jan Huntelaar is ötéves korában kezdett el futballozni a helyi csapatban, a Hummelo en Keppelben. Bár kinézte magának a másodosztályban szereplő Go Ahead Eagles, a távolság miatt nem igazolhatott a deventeri csapathoz. Tizenegy évesen mégis elhagyta nevelőegyesületét, s aláírta első ifi szerződését a De Graafschap együttesénél. Gólérzékenységére felfigyelt a PSV Eindhoven, s 2000 júniusában leigazolta. Huntelaar a PSV A1 utánpótlás csapatában is folytatta a gólgyártást, ennek eredményeként egy évvel később már a Guus Hiddink vezette első csapattal készülhetett. Mateja Kezsman cseréjeként 2002. november 23-án bemutatkozott a holland első osztályban, de a PSV játékosaként többször nem lépett pályára az Eredivisiében. Miután nem tudta magát beverekedni a PSV kezdőcsapatába, a 2003–2004-es idény előtt kölcsönadták korábbi csapatának, a De Graafschapnak. Itt sem tudta azonban megvetni a lábát, mindössze kilenc bajnoki találkozón lépett pályára régi-új csapatában, amely a szezon végén kiesett az első osztályból, Huntelaarra pedig nem tartottak igényt a továbbiakban. A következő idényre a másodosztályba frissen feljutott AGOOV Apeldoorn csapatához került kölcsönbe. A kiscsapatban újra magára talált, második mérkőzésén mesterhármast szerzett. Végül 26 találatig jutott, amivel a másodosztály legeredményesebb támadójaként zárta az idényt, emellett megválasztották az Év Játékosának is. Az AGOOV tisztelete jeléül 2007-ben stadionjának egyik lelátóját „Klaas-Jan Huntelaar lelátónak” nevezte el. A kölcsönszerződés lejárta után visszatért a PSV-be, de mivel ezúttal sem játszott, és a klub nem tett határozott lépéseket a megtartásáért, nem hosszabbította meg szerződését. Az SC Heerenveen 100 ezer euróért lecsapott rá, s mint később kiderült nem csinált rossz vásárt vele a fríziai klub. Tizenhét találattal zárta az idényt és góljai nagy szerepet játszottak abban, hogy a Heerenveen bejutott az UEFA-kupába. A következő idényben Huntelaar ott folytatta, ahol az előzőt abbahagyta. Az Ajax a téli átigazolási időszakban 9 millió euróért szerezte meg a 15 mérkőzésen 17 gólig jutó csatárt. Először nem találta a helyét új csapatában, de miután megtörte az „átkot”, újra rendszeresen betalált az ellenfelek kapujába. Februárban hét meccsen kilenc gólig jutott, s végül 33 góllal zárta az idényt. A 2006-os holland gólkirályi címe egy másik díjat is hozott számára: az IFFHS jutalmazta 35 találatát az év legtöbb gólt szerző élvonalbeli gólkirálya címmel. 2009 januárjában, 20 millió euróért, a Real Madridhoz igazolt. Csak a bajnokságban játszott, 20 mérkőzésen elért nyolc gólja nem volt rossz teljesítmény. A spanyol klub mégis továbbadott rajta, Huntelaar 2009 augusztusában 15 millió euróért négyéves szerződést kötött az AC Milannal. Hasonló helyzetben volt, mint a Madridnál, alkalmanként kapott játéklehetőséget. 25 meccsen elért 7 gólja ellenére boldogan távozott Németországba, a Schalkébe, amely 12 millió eurót fizetett érte. Már az első idényben bőven megszolgálta az árát: ugyan „csak” 8 gólt lőtt 24 meccsen, de eldöntötte a Duisburg elleni DFB-kupadöntőt, 9 év után újra trófeát szerezve a királykékeknek. A második idényben fantasztikus támadóduót alkotott Raúllal: a veterán spanyol gólpasszainak is döntő szerepe volt abban, hogy a holland 29 góljával felülhetett a Bundesliga gólkirályi trónjára, többek közt Mario Gomezt is megelőzve. Bár tagja volt a 2006-os világbajnokságra készülő holland válogatott előzetes keretének, Marco van Basten végül mégis kihagyta az utazó keretből, mondván több tapasztalatot szerezhet a portugáliai U21-es Európa-bajnokságon. Igaza lett. A holland utánpótlás-válogatott megnyerte a tornát, Huntelaar pedig négy góljával az Európa-bajnokság legeredményesebb játékosa lett. Első felnőtt válogatottbeli szereplésén, Írország ellen, két gólt szerzett és két gólpasszt is kiosztott. Dick Nanninga 1978-as debütálása óta ő volt az első játékos, aki bemutatkozó mérkőzésén két gólt szerzett a holland válogatottban. Négy meccsen – mind a négyszer csereként – lépett pályára a vb-n, amikor a legtöbbet játszotta, Kamerun ellen 31 percet, akkor a győztes gólt is ő érte el. Játszott a 2012-es Európa-bajnokságon is – de nem annyit, amennyit szeretett volna.
Luuk de Jong
1990. 08. 27. Mönchengladbach 7/1
Svájcban született, ahol édesapja profi röplabdajátékosként szerepelt. Bátyja, Siem – az Ajax játékosa, szintén volt már válogatott – 6, ő 4 éves volt, amikor a család visszaköltözött Hollandiába. A DZC ’68 nevű kiscsapatban játszott 11 éves koráig, akkor került a De Graafschap serdülőcsapatába. Első holland bajnoki gólját éppen későbbi csapata, a Twente ellen szerezte, meg is nyerték a meccset vele 1-0-ra. 2009-ben szerződött az enschedeiekhez. A 2010–2011-es idényben 12 góllal járult a csapat bajnoki címéhez, idén 25 góllal lett házi gólkirály, ezzel holtversenyben 2. lett az Eredivisie góllövőlistáján. Áprilisban további három évvel meghosszabbította szerződését a Twentével, majd a nyáron a német Bundesligába, a Mönchengladbach csapatához igazolt.
Dirk Kuyt
1980. 07. 22. Fenerbahçe SK 90/24
Szülőhelye Quick Boys nevű csapatában kezdett futballozni. 18 évesen tulajdonképpen az ificsapatába igazolta az FC Utrecht. Ám összesen két meccset játszott csak a Jong Utrechtben, ez alatt szerzett 7 gólt és máris a nagycsapatban találta magát! Szinte az első pillanattól fogva bennragadt az együttesben, első idényében kis híján elérte a 30-as meccsszámot, a következő négyben pedig túl is haladta azt. A 2002–2003-as idényben kezdett beérni a játéka: minden bajnokin a pályára lépett, 20 góljával nemcsak házi gólkirály lett, de Mateja Kezsman és Pierre van Hooijdonk mögött az Eredivisie góllövőlistájának 3. helyezettje is. Ráadásként gólt szerzett a Feyenoord elleni 4–1-es kupafinálén is, utolsó utrechti tétmérkőzésén. A következő idényt ugyanis már a rotterdamiak színeiben kezdte, ahol éppen a távozó Van Hooijdonkot kellett pótolnia. Az első évben már beállította utrechti gólcsúcsát, a 20-at, a rákövetkezőben pedig 29 találattal megszerezte a gólkirályi koronát is. Ha a holland bajnokság kettes szorzóval szerepelne az aranycipő-vetélkedésben, akkor ez európai koronát jelentett volna – így csak egy jó eredmény lett az élmezőnyben… 2006-ban óriási versenyt futottak érte angol sztárklubok: a Liverpool nyerte meg a derbit, 9 millió fontért vihette Dirk Kuytöt. A Poolban középcsatárt, szélsőt és középpályást is játszott már. Ő lőtte a 2007-es BL-döntő szépítő gólját a Milan ellen, igaz, az semmit sem számított már. 286 hivatalos mérkőzésen 71 gólt szerzett a Vörösöknél. A nyáron – hat esztendő után – elhagyta a Poolt és Isztambulba szerződött. A legutóbbi négy nagy tornán (2006, 2010 vb, 2008, 2012 Eb) részt vett az Oranjéval. Bert van Marwijknél mindenkinél többet játszott, 48 válogatott meccset számlált abban a korszakban, mögötte Mathijsen (47) és Huntelaar (43) következett a sorban.
Jeremain Lens
1987. 11. 24. PSV 5/1
Gyermekkorában több csapatot is megjárt – Spartaan, Ajax, Omniworld – , mígnem kikötött az AZ-nál, amelynek felnőtt csapatában 19 évesen játszott először. Később a klub kölcsön adta a NEC-nek, ahonnan visszatérve a 2008–09-es idényben bajnoki címert nyert Louis van Gaal gárdájával, bár összesen csak 8 meccsen szerepelt, 1 gólt elérve. A következő idényben már bejátszotta magát az együttesbe (32 meccs, 10 gól), majd májusban négyéves szerződést írt alá a PSV-vel. Válogatott karrierjét a holland U21-együttesben kezdte, de suriname-i származása révén meghívták a dél-amerikai csapatba. Játszott is Francia Guayana ellen egy 0–2-es meccsen, de mivel a torna nem számított FIFA-rendezvénynek, később nem volt akadálya annak, hogy felléphessen az Oranje nagycsapatában. Van Marwijk a vb előtt a bő keretébe jelölte, de aztán az utazó 23-ból kimaradt. A világbajnokság utáni augusztusban debütált az együttesben, góllal. Öt fellépésnél tart a válogatottban.
Luciano Narsingh
1990. 09. 13. PSV 4/2
Kisgyermekként az A.V.V. Zeeburgia nevű kisegyesületben kezdett, majd az AZ érintésével az Ajax ifiakadémiájában pallérozódott. 2006-ban, 16 esztendősen igazolt a Heerenveenbe. 2008 októberében debütált a nagycsapatban, a megsérülő Danijel Pranjić helyére küldte be Tron Sollied edző. Első két idényében csak 2-2 mérkőzést kapott az Eredivisiében, 2010 óta számít csak állandó kezdőjátékosnak. 2013-ig írt alá szerződést klubjával.
Van Marwijk először idén februárban, az angolok ellen hívta meg a keretbe. A Wembleyben még nem játszott, a bő Eb-keret szűkítése után, a Bayern München ellen már igen. Mi több, ő szerezte a hollandok vezető gólját, gyors akció végén emelt át Butt kapuson. A Van Gaal-éra eddigi legeredményesebb szereplője, a belgák és a törökök ellen is gólt lőtt.
Robin van Persie
1983. 08. 06. Manchester United 69/30
Első klubja az Excelsior volt, onnan került a 2001-ben a Feyenoordba, mint ifjú csatártehetség. A felnőttcsapatában 2002. február 3-án, 18 és fél évesen mutatkozott be, a Roda JC ellen 5-0-ra megnyert meccsen. Kezdőként játszott a Dortmund ellen hazai pályán, a De Kuipban megnyert UEFA-kupadöntőn is. Arsene Wenger, az Arsenal menedzsere már a 2003. januári átigazolási időszakban vitte volna, de a Feyenoord akkor visszautasította a londoni klub ajánlatát, épp úgy, mint ahogy az ifjú titánért ácsingózó Werder, Schalke, Sevilla és PSV sem kapta meg Van Persie aláírását. Másfél évvel később mégis az ágyúsok nyerték a maratoni csatát: nyilvánosságra nem hozott összegért – a brit sajtó szerint 3 millió fontért – tette át székhelyét Londonba. Ismert, hogy klubváltását sürgette, hogy, finoman fogalmazva, „nem volt jóban” akkori klubedzőjével, Bert van Marwijkkal. Első meccse a Chelsea elleni vesztes Community Shield volt, a másodikon – augusztus 14-én, első Premiership-bajnokiján – belőtte első gólját is, a Newcastle kapujába. 2007 januárjában a Man United elleni rangadón gólörömében eltörte a jobb lába ötödik lábközépcsontját, ezért ez idény további részét kihagyni kényszerült. Azóta is többször, noha az utóbbi időben ritkábban volt sérült. Első hét idényében egyszer sem tudott legalább 30 bajnoki mérkőzést játszani – a legutóbbi teljes idényben ez is sikerült neki (mind a 38 meccsen a pályán volt!) Arsène Wenger nagyon sokra tartja, 2010 áprilisában azt mondta, ha Robin van Persie végig tudta volna játszani az idényt, Messi, Cristiano Ronaldo és Rooney mellett emlegetnék a nevét. A 2011–2012-es idényben az újságírók és a profi játékosok ankétján is ő lett az év játékosa Angliában. Részt vett az Európa-bajnokságon (miként ott volt a 2008-as Eb-n és a 2006-os és a 2010-es vb-n is), majd a Manchester Unitedhez szerződött, amelynek színeiben az első három bajnokin négy gólt szerzett. Az Arsenalban 277 hivatalos mérkőzésen 132 gólt szerzett. Gólt lőtt a törököknek is pénteken, az volt a 30. találata az Oranjéban, ezzel nyolcadik országa örökranglistáján.
Arjen Robben
1984. 01. 23. Bayern München 62/17
A VV Bedumban kezdett, majd alig több mint 16 éves korában már élvonalbeli bajnokit játszott a Groningenben. 2002 elején 3,9 millió euróért szerződött át Eindhovenbe, 18. születésnapján szerepelt először a PSV-ben, éppen egy Feyenoord elleni rangadón. Első ott töltött évében bajnoki címet és holland Szuperkupát nyert a csapattal. Minden szinten a portugálok ellen debütált az Oranjében: az ificsapatban 2001. március 27-én, a nagyválogatottban 2003. április 30-án, utóbbin csereként állt be Marc Overmars helyére. Villámgyors, gólerős balszélsőként az igazi nemzetközi kiugrást a portugáliai Eb hozta meg számára. A torna negyeddöntőjében az ő lövése zárta le a hollandok nyolc éven keresztül tartó tizenegyes mizériáját. Noha a Manchester United is tett érte 7 millió fontos ajánlatot, 2004 januárjában mégis megállapodott arról, hogy a nyáron 12 millió fontért a Chelsea-be szerződik. Londonban a Premier League egyik legjobb ballábas játékosává nőtte ki magát, általában csak azért kapott bírálatokat, mert – sokak szerint – túl sokat színészkedett. S persze, sokat volt sérült és néha Mourinhóval is szembeszállt, kevesellve a játéklehetőséget. Noha még a 2007-es győztes kupadöntő után is arról beszélt, marad Londonban, augusztusban 24 millió fontért (35 millió euróért) – azaz a három évvel azelőtti transzferösszeg duplájáért – a Real Madridba szerződött. Ottani teljesítményét is többször sérülés hátráltatta, ugyanakkor az első idényében bajnoki címet nyert, a negyediket pályafutása akkori utolsó hat évében. 2009 augusztusában, miután a Real Madrid mindenképpen túl akart adni rajta, hogy csökkentse veszteségét az átigazolási időszakban, 25 millió euróért a Bayern Münchenhez igazolt. Első meccsén azonnal két gólt szerzett a bajnoki címvédő Wolfsburg ellen. A fontos gólok nagy mestere lett: a Bajnokok Ligája tavaszi szakaszában a Fiorentina és a Manchester United ellen is ő lőtte a továbbjutást hozó találatot. A szezon végén a Bayernnel a német fronton duplázott, s ő volt a csapat legjobbja az elveszített BL-döntőben. 2012-ben is veszített egy BL-döntőt, s erről már ő tehetett: ahogy a Dortmund elleni „bajnoki döntőn” a BL-fináléban is 11-est hibázott „meccsnyerő” szituációban. Neki sem sikerült pályafutása ötödik nagy tornája, a 2012-es kontinensbajnokság.