Kézilabda

Emlékszik a szlovének elleni drámára? Amikor már azt hittük nincs meg

A 2010-es férfi kézilabda Európa-bajnokságon a magyar férfi kézilabda-válogatott az olimpiai és világbajnok Franciaországgal, Spanyolországgal, valamint Csehországgal találkozott a csoportkörben. Az akkori szövetségi kapitány Csoknyai István csapata azonban még a csoportkörből sem tudott továbbjutni az Ausztriában rendezett kontinenstornán, egy pontot tudott csak szerezni.  Emiatt a vb-selejtező sorsolás során nem a kiemeltek közé került, az az papíron nála jobb csapatot kapott.

Szlovénia ellen a vb-ért

A sorsolás után kiderült,  Szlovénia ellen kellett kiharcolni a továbbjutást. A szlovén csapatot, akkor Zvonimir Serdarusic irányította, akinek csapata nagyon erős kerettel rendelkezett, olyan játékosok szerepeltek a keretben, mint például Vid Kavticnik, Renato Vugrinec, a kapuban Goran Skof, illetve az akkor a Szegedet erősítő balszélső, Luka Zvizej.

Mocsai Lajos a kispadon a mieinknél, de Nagy László nincs a keretben.

A párharc előtt a Magyar Kézilabda Szövetség kinevezte szakmai igazgatónak, a Veszprém akkori mesterét, Mocsai Lajost, akinek hívószavára Nagy László kivételével, minden akkori válogatott kerettag csatlakozott a nemzeti csapathoz. Nagy László ekkor a szövetséggel való korábbi nézeteltérés miatt nem játszott a válogatottban és sokáig úgy nézett ki, hogy spanyol válogatottban szerepel. A mieinknél ott volt a bakonyi csapat több kulcsembere, Carlos Perez, az Iváncsik testvérek, Gergő és Tamás, Gulyás Péter, Gál Gyula, Nikola Eklemovic, és Fazekas Nándor.

""
Mocsai Lajos kinevezése sorsfordító pillanat volt.
Fotó: Martin Rose/Bongarts/Getty Images

Az első meccs idegenben, vállalható eredmény

A ljubjanai első mérkőzésen a magyar válogatott jól és bátran játszott, Iváncsik Gergő és Carlos Perez vezetésével tudta magát tartani az együttes, és döntetlenre álltak a mieink a szünetben. A második félidőben is szoros volt a párharc Ljubjanában, végül vállalható, kétgólos vereséget szenvedtünk. (27-25)

Veszprémben a továbbjutásért

A Veszprém Arénában teltház, az az 5000 ember volt kint, ahol óriási hangulat volt. Mindenki joggal bizakodhatott a magyar-csapat továbbjutásában. Az első félidőben 25. percig tartottuk magunkat. A félidő végét azonban Szlovénia bírta jobban így egy gólos előnnyel Kavticnikék vonulhattak pihenőre. (13-14)

A második félidőben aztán egy rövidzárlat volt a csapaton belül, és Dobelsek, valamint Dolenec találataival már öt góllal, összessítésben héttel vezetett Szlovénia. (14-19)

Egy időkérés, majd Nagy Kornél beállítása!

Ekkor Mocsai Lajos időt kért, és a magyar válogatott felpörgött a fitatal Nagy Kornél, Iváncsik Gergő, valamint Eklemovic vezetésével feljöttünk döntetlenre. (25-25)

Mégis meglehet a továbbjutás?

A szlovén csapat nem tudott mit kezdeni 25-25-nél gólképtelenek voltak, már több mint 10 perce, amikor öt perccel a vége előtt Nagy Kornél betörésével újra vezettünk. A következő támadásból, Iváncsik 11. góljával, már kettővel vezettünk 27-25-re. Ennyi volt kint az eredmény. Kettő perc a meccsből.

""
Iváncsik Gergőnek kulcsszerepe volt a szlovének elleni párharc során
Fotó: Jeff Gross/Getty Images

Csoda

Szomszédaink tanácstalanok voltak támadásban, az átlövéseiket, hol Fazekas védése, hol Schuch blokkja akadályozta meg őket, a góllövésben. Spiler lövését Fazekas védte ki az egyik utolsó támadásnál. A következő támadásból Laluska betörése után hétméteresből lőtt gólt Iváncsik Gergő, számszerint a 12. találatát.
Az utolsó percben emberelőnyben lehozták a kapusukat is, Vugrinec betette a beállónak 3 másodperccel a vége előtt, Schuch faultolt. A bíró pedig kifelé mutatott szabaddobást. Vége a meccsnek. Kijutás egy évtizedekig emlékezetes mérkőzésen.

Később a svédországi vb-n a magyar csapat a hetedik helyet szerezte meg így kijutott az olimpiai selejtezőre, onnan pedig az olimpiára, ahol a negyedik helyet szerezte meg a Mocsai-csapat.

A találkozó összefoglalóját itt nézheti meg.

Borítókép: Facebook.com/ Iváncsik Gergő