Egyéb sportok

Budapesti Atlétikai vb szerdai körkép – a mai dobogósok

Üdvözöljük kedves olvasóinkat. Augusztus 19-27. között Budapesten küzdenek meg egymással a világ legjobb atlétái a 2023-as Atlétikai Világbajnokság keretein belül, a Sport365 pedig ezúttal is igyekszik minden fontos pillanatról beszámolni folyamatosan frissülő, élő eredménykövetőjében.

A versenyszámok kora reggeltől egészen estig zajlanak, nézzük mi történik a Budapesti Atlétikai Központban augusztus 23-án, szerdán:

Szögi István az előfutamban kiesett.

21:39 – Gyurátz Réka női kalapácsvetésben búcsúzott szerdán a budapesti atlétikai világbajnokságon

""

A selejtezőben 73 méterben határozták meg a döntőbe jutáshoz szükséges szintet, avagy a legjobb 12 folytathatta. Az első csoport eredményeinek ismeretében látszott, hogy 70 méter fölötti dobás kell a fináléhoz.
A Dobó SE Eb-7. versenyzője idén még nem került 70 méter fölé, 69,66 méterig jutott, viszont egyéni csúcsa 72,70 méter volt. Ettől azonban jócskán elmaradt.
Gyurátz Réka a selejtező második csoportjában előbb 65,25 méterig hajította a szert, majd 66,81-gyel folytatta. Harmadikra viszont már nem tudott javítani, a hálóba vágta a kalapácsot. A 36 fős mezőnyben a 33. helyen végzett.

21:04 – Kozák Luca elődöntős futamában a negyedik helyen végzett és nem jutott be a 100 m gát fináléjába szerdán este a budapesti atlétikai világbajnokságon.

A magyar sprinter a második futamban rajtolt, és start előtt hangrobbanás rázta meg a teljesen megtelt stadiont, amikor Kozák Lucát bemutatták.
A rajtot jól kapta el a magyar vágtázó, aki mellett az amerikai Masai Russell a második gátnál megbotlott és kiszállt a versenyből. Kozákot ez úgy tűnt, nem zavarta meg, közvetlenül a vezető hármas mögött futott, ám nem tudta beérni őket. Végül a negyedik helyen ért célba, szinte lemásolva keddi eredményét, ugyanis 12.73 mp-cel végzett, amivel összesítésben a 13. lett.

20:12 – Szabó Beatrix kiesett női hármasugrásban szerdán a budapesti atlétikai világbajnokságon.

""

A 27 éves Szabó a világranglista 131. helyezettjeként a 36 fős mezőny leggyengébb egyéni csúcsával rendelkezett, a 13,01 métert idén érte le. Az MTK versenyzője azzal a céllal érkezett a vb-re, hogy megjavítja a legjobbját és 13 méter fölötti eredménnyel zár.
Elsőre ettől elmaradt, 12,68 méterrel kezdett, aztán 12,79-re javított, majd harmadikra 12,61 jelent meg a neve mellett. Összesítésben az utolsó helyen végzett.

""

19:32 – Wagner-Gyürkés Viktória előfutamában a 16. helyen ért célba, így nem jutott fináléba női 5000 méteren a budapesti atlétikai világbajnokság szerda esti programjának nyitószámában.

A szám első körét az eredeti kiírás szerint szerda délelőtt rendezték volna, ám a hőség miatt estére tették át a két futást.
A magyar bajnok hosszútávfutó rögtön az első futamban volt érdekelt, melyben előzetesen sem volt esélye az első nyolc között végezni, ami a tovbbjutáshoz kellett.

13:00 – Moravcsik Angéla is kiesett női gerelyhajításban szerdán a budapesti atlétikai világbajnokságon.

Moravcsik Angéla idén dobta meg 60,54-es egyéni rekordját. Az MTK gerelyhajítója azonban a selejtezőben nem tudta megközelíteni legjobbját, 52,54 méteres kezdés és egy érvénytelen kísérlet után 55,10 méterrel zárt. Ezzel a 26. helyen végzett a 34 fős mezőnyben. Korábban Szilágyi Réka szintén búcsúzott a selejtezőben, 56,21 méteres dobásával a 20. lett.

""
Fotó: MTI/Derencsényi István

12:45 – Wahl Zoltán egyéni csúcsán két századmásodpercet faragva futamában az ötödik lett és nem jutott tovább az elődöntőbe férfi 200 méteren a budapesti atlétikai világbajnokságon.

A tatabányaiak sprintere a júniusi csapat Európa-bajnokságon futott 20.92 mp-es egyéni rekorddal érkezett a vb-re, melynek szombati nyitónapján az országos csúccsal 11. 4×400 méteres vegyes váltó tagjaként már bemutatkozott. A 23 éves Wahl a továbbjutásban – melyhez a futam első három helyén kellett volna végeznie, vagy a három legjobb nem helyen továbbjutó közé kerülnie – nem bízhatott, ennek ellenére nagyon jól versenyzett. A kanyarban hátrányba került riválisaival szemben, az egyenest viszont kiválóan futotta meg és végül 20.90 másodperces eredménnyel holtversenyben az ötödik helyen ért célba.

12:20 – Németh Mátyás a távolugrás selejtezőjében búcsúzott szerdán a budapesti atlétikai világbajnokságon.

A kecskeméti versenyző az idei U23-as Európa-bajnokságon bronzérmet szerzett, majd Kínában, az Universiadén 7,79 méterre javította egyéni csúcsát. Továbbjutási reményei azonban nem nagyon lehettek, mivel a 39 fős mezőnyben, ennél mindenki jobb eredménnyel rendelkezett, a selejtező szintet pedig 8,15 méternél húzták meg, A 22 éves Németh remekül kezdett, elsőre megugrotta egyéni csúcsát. Ezen már nem tudott javítani, másodikra 7,47 következett, harmadikra pedig belépett.

12:02 – Takács Boglárka és Sulyán Alexa sem jutott tovább az előfutamból női 200 méteren a budapesti atlétikai világbajnokságon. A futamokból az első három és a további hat legjobb idő tulajdonosa jutott tovább, a két magyar közül előbb Sulyán szerepelt. A fiatal atléta a harmadik futamban térdelt rajtgépbe, melyből jól robbant ki, a kanyart jól futotta meg, az utolsó ötven méterre viszont már kevesebb ereje maradt és végül 23.47 mp-cel a hatodikként ért célba.

Az ötödik futamban következett Takács Boglárka, aki a kettes pályán futott. Németh Roland tanítványa a kanyarban jól mozgott, bár a hármason sprintelő jamaicai Kevona Davis elfutott tőle, a célegyenesbe fordulva viszont nem volt messze a harmadiktól, akit azonban nem tudott megközelíteni és végül 23.24 másodperccel a negyedik lett. Már ekkor biztossá vált, hogy idővel sem léphet majd tovább.

""
Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

12:00 – Szilágyi Réka kiesett női gerelyhajításban szerdán a budapesti atlétikai világbajnokságon. A tavalyi Eb-n negyedik Szilágyi az első csoportban kapott helyet. A selejtező szintet 61,50 méterben határozták meg, illetve a legjobb 12 került a döntőben. Szilágyi egyéni csúcsa (62,45) jobb ennél, ám idén még csak 57,06 méterig jutott. A debreceni atléta elsőre 56,21 métert ért el és a folytatásba ezen nem tudott javítani, 54,14 méter következett, majd utolsó dobását már le se mérette.

"A körülmények adottak voltak egy nagy dobáshoz, és nagyon jó volt itthon versenyezni, de elragadott a hév, és egy kicsit nagyobbat akartam dobni, mert jó formában éreztem magamat. Ez sajnos átment kapkodásba és ennek ez lett az eredménye" – mondta az MTI-nek Szilágyi Réka, majd hozzátette az utolsó rohamnál megtört a ritmusa, ezért nem sikerült túl jól a harmadik kísérlete.

11:03 – Kéri Bianka remek versenyzéssel futamában a negyedik helyen ért célba szerda délelőtt és 2:00.20 perces idejével továbbjutott az elődöntőbe a budapesti atlétikai világbajnokságon. A biztos továbbjutáshoz az első háromban kellett volna végeznie a 29 éves magyar atlétának, aki viszont 2:00.20 perces idejével a legjobb volt a nem továbbjutottak között, akik közül a hét futam alapján a legjobb három is folytathatta. Így a következő két futamból nem előzhették meg hárman, de végül senki sem tudott elé kerülni, így a magyar atléta készülhet a péntek esti elődöntőre.

""

10:50 – Kiemelt vendégeknek szóló jegyeket szabadít fel a nézők számára a budapesti atlétikai világbajnokság szervezőbizottsága. A vb hátralévő napjaira összesen csaknem 1500, a legjobb helyekre szóló belépőt terveznek értékesíteni, kizárólag online. Kedd estig az összes elérhető jegy elfogyott a vb hátralévő döntőire. Ezért a szervezőbizottság kezdeményezte a nemzetközi szövetségnél, hogy kivételesen a VIP-vendégeknek fenntartott helyek egy részét is nyissák meg a jegyvásárlók előtt.

08:00 – Tizenegy magyar versenyző lesz érdekelt a budapesti atlétikai világbajnokság ötödik napján, szerdán, amikor négy döntőt rendeznek. A délelőtti programban lesz látható többek között az Európa-bajnoki negyedik Szilágyi Réka a gerelyhajítás selejtezőjében, és a vb-n 100 méteren elődöntős Takács Boglárka, aki ezúttal 200 méteren indul.

Az esti programban 20.40-kor áll rajthoz Kozák Luca, aki a fináléba jutásért fut 100 méter gáton. Négy számban hirdetnek bajnokot: férfi 1500 méteren és 400 gáton, valamint női 400 méteren és rúdugrásban.

00:00 – Íme a mai program:

5. VERSENYNAP (Tv: M4 Sport, Eurosport1)