Úgy látszik, nemcsak az orosz atlétikának, de magának sem tett jót Julija Sztyepanovna. A középtávfutónőt és férjét, Vitalijt azok óta, hogy lebuktatta az államilag irányított orosz doppingolást, enyhén sem öleli körbe a hála és szeretet otthon.
,,Sajnos hazánkban a tetteinkre való reakció nem pozitív"- kezdte Vitalij a BBC-nek adott interjújában. ,,Elég sok magánember és atléta utál minket amiatt, amit tettünk, és nem mennénk vissza emiatt Oroszországba. Nem éreznénk magunkat ott biztonságban."
Sztyepanovék vallomása alapján indította meg a WADA (a Nemzetközi Antidopping Ügynökség) nyomozását, amelynek a múlt héten a McLaren-jelentéssel lett vége. Az írás a teljes orosz küldöttség kitiltására szólította fel a Nemzetközi Olimpiai Bizottságot, mert bizonyítékot talált arra, hogy a doppingolásban a sportminisztrérium, a titkosszolgálat és a doppingellenes ügynökség(!) is együttműködik. A NOB azonban a sportági szövetségek hatáskörébe utalta a döntést.
Eddig csak a Nemzetközi Atlétikai Szövetség tiltott el mindenkit, aki nem teljesít rendkívül szigorú követelményeket. Ezen kívül hat sportágban 37 sportoló is távolmarad Rio de Janeirótól.
Ez Vitalij szerint nem elég: ,,A NOB azt mutatta, hogy először is semmilyen büntetés nem jár egy szisztematikus doppingprogramért a világ legnagyobb országában. Másodsorban pedig a tiszta sportolókat nem védték meg sem Oroszországban, sem pedig a nemzetközi színtéren."
A házaspárt az is bánthatja, hogy Juliját csak szurkolóként hívta meg a NOB az olimpiára, annak ellenére, hogy egy 2011-ben két éves eltiltása már három éve lejárt.
A BBC képén a sportágankénti bontást lehet látni. Az atlétákat teljes mértékben kitiltották, a naranccsal jelölteket részben, a zöldben lévőket pedig egyáltalán nem. A szürkében lévő sportágak (tollaslabda, ökölvívás, kerékpár, vívás, golf, torna, kézilabda, asztalitenisz, tekvondó, triatlon, röplabda, súlyemelés, birkózás) még döntésre várnak.