Egyéb sportok

Egy perces néma csönd az Eb megnyitóján Dale Oen tiszteletére

Még mindig nem tudni, mi okozta Alexander Dale Oen halálát. A norvég csapatorvos korábban azt nyilatkozta, akár vele született szívelégtelenség is okozhatta a szívinfarktust. Mélyebb találgatásokba azonban senki nem bocsátkozott, sem ő, sem a hozzátartozók. Amerikában közben befejezték a boncolást, melynek során nem találtak ilyen rendellenességre utaló nyomot.

A sportszerű magatartásáról, lojalitásáról is ismert, erkölcsileg kiemelkedő sportoló a 2008-as pekingi olimpián megmutatta: cápadressz nélkül is lehet kiemelkedően teljesíteni, mikor a japán Kitajima mögött csodadressz nélkül szerzett ezüstérmet. A sanghaji világbajnoki aranyát a Breivik-féle tömeggyilkosság után három nappal szerezte. A dobogón megkönnyezte győzelmét, mellyel honfitársainak erőt adott a 77 áldozattal járó támadás feldolgozásához. "Én itt vagyok, hazámtól távol, de az érzéseim ugyanazok, mint az otthoniaknak. Hajtóerőként próbáltam felhasználni az otthon történteket. Hagynunk kell, hogy az élet visszatérjen a normál kerékvágásba, nem engedhetjük, hogy egy ilyen ember tegye tönkre a jövőnket." – nyilatkozta akkor, a remény szimbólumává válva a tragédia után hazája számára.

""

A norvég úszósport egyetlen igazán kiemelkedő alakja volt, elsőként nyert ebben a sportágban olimpiai érmet és világbajnoki címet nemzetének. "Amit az olimpián és a világbajnokságon elért egy a norvégoktól ennyire távol álló sportágban, egészen egyedi." – mondta a norvég olimpiai csapat menedzsere, Jarle Aambo a vg.no-nak. "A nagylelkűségére, és segítőkészségére is mindig emlékezni fogunk" -tette még hozzá.

A norvég úszószövetség elnöke is megszólalt. "Számunkra ő a legnagyobb. Sosem volt olyan úszónk, aki egyáltalán meg tudta volna közelíteni Alex teljesítményét" – hallhattuk Per Rune Eknestől. "Május 22-e után, Sanghajban azt is láthattuk, hogy több volt, mint egy sportoló. A legnagyobb szívű emberek közé tartozott, büszkék vagyunk rá, hogy ismerhettük." – utalt az elnök Dale Oen sanghaji, a nemzeti tragédia kapcsán mutatott hozzálására. – "Sosem kapjuk már vissza. És ez a legrosszabb."

Más sportolók, úszótársai is kifejezték részvétüket, döbbenetüket. A világbajnok és összettet világkupa-győztes norvég síző, Aksel Lund Svindal az elsők között volt, akik üzentek az úszó hozzátartozóinak. "Valószerűtlennek tűnik, hogy Alexander Dale Oen többé nincs velünk. A gondolataim a családjával, barátaival, és csapattársaival vannak."

"Szomorú hallani, hogy elhunyt Dale Oen. A ragadós jókedve mindig hiányozni fog a versenyek előtt a felkészülési szobából. Nyugodj békében, Alex!" – olvashatjuk a kétszeres olimpiai bajnok amerikai mellúszó, Brendan Hansen twitterén.

Ugyancsak Twitteren fejezte ki együttérzését a norvég miniszterelnök, hozzátéve: "Egy kis ország nagy  sportolója volt."

Barátnője szerdán posztolt egy fotót kettejükről "Te és én… Szeretlek" felirattal. A képet délig több, mint ezren osztották meg, kb. 300 hozzászólás érkezett alá, és több, mint 40.000-en lájkolták.

""

Egyik legjobb barátja, a dél-afrikai mellúszó, a kétszeres világbajnok Cameron van der Burgh volt, aki járt is norvégiában Dale Oennél, és családját is ismerte. "Az úszók közül ő volt a legjobb barátom" – nyilatkozta egy bergeni lapnak. "Bergeni látogatásom során volt szerencsém Alex családját is megismerni, és tanulni tőle, miközben én még csak kerestem a nemzetközi áttöréshez vezető utat." – mondta van der Burgh, aki Twitteren legnagyobb riválisának, legjobb barátjának és testvérének nevezte az elhunyt kiválóságot. "Londonban érte fogok úszni."

Dale Oen egyébként legnagyobb riválisával, a négyszeres olimpiai aranyérmes japán Kosuke Kitajimával is baráti viszonyt ápolt. 2009-ben együtt edzettek, és ezután is kapcsolatban maradtak. Egyebek mellett a nemzeti tragédiák kapcsán is mindketten részvétüket nyilvánították a másik felé, először Dale Oen a japán földrengés után, majd Kitajima a Breivik-tömeggyilkosság esetén. "Teljesen sokkolt, ami történt. Alexander volt a legnagyobb riválisom, és elérendő célom a múlt szezonban, mikor a londoni olimpiára kezdtem edzeni. Nagyon vártam, hogy rajthoz állhassak ellene, és tudom, hogy ő is várta, hogy ismét versenyezzünk egymással. Gondoltaban a szeretteivel vagyok." – fogalmazta meg érzéseit a japán sztár.

""

A debreceni Európa-bajnokság megnyitóján egy perces néma csönddel tisztelegnek a norvég világbajnok előtt aki épp aznap, május 21-én töltötte volna be 27. életévét. Az olimpián azonban már nem lesz megemlékezés, mivel ez csak olyan esetben szokás, ha az adott sportoló ott hunyt el.