Magyar foci

Egervári: hozzuk haza játékosainkat

""

A hollandiai 8-1-es vereség óta nem adott interjút Egervári Sándor, a magyar labdarúgó válogatott korábbi szövetségi kapitánya. A mintegy 3 hónapos csendet a Sport TV Mai helyzet című műsorában szakította meg.

„Úgy éreztem, kellett pár hónap, hogy letisztuljanak a dolgok, és ne érzelmektől vezérelve válaszoljak” – mondta a volt kapitány, aki azóta külső szemlélőként figyel a magyar labdarúgásra.

„4,5 évet töltöttünk el egymás mellett, két mérkőzés után olyan súlyos véleményeket mondtak erről a közösségről, amire nem szolgált rá. Ennél sokkal több örömet okoztak ebben a 4,5 évben az emberek számára. Akár az U20-as vb eredményével, akár Svédország és Törökország legyőzésével” – emelte ki, hogy mik voltak az U20-as válogatott és a felnőtt csapat mellett eltöltött időszak legszebb pillanatai.

Büszke arra, hogy a 2009-ben U20-as vb-bronzot nyerő játékosait sikerült beépítenie a nagyválogatottba.

„Az 1988-as generáció, Gulácsi Péter, Koman Vladimir és Németh Krisztián korosztálya a világ legjobbjaival is versenyképes volt. Az U20-as vb-n egyetlen európai csapatként jutott elődöntőbe, és a harmadik helyet szerezte meg. Szépen lassan felkészítettük őket a nemzetközi porondra is, és közben a negyedik kalapból a harmadikba, majd a másodikba került a válogatott. Nem csak beépítettük őket, de sikeresek is voltak” – emelte ki a generáció szerepét. Ezért bízik benne, Pintér Attila is számít majd ezekre a játékosokra.

„Ezek a játékosok nemzetközi rutinnal tudnak nekivágni az Eb-selejtezőknek. Én optimista vagyok, remélem, hogy ki tudják majd verekedni maguknak a helyet a csapatban, és abban is biztos vagyok, hogy komoly esélyünk van kijutni arra az Eb-re, ahol 24 csapat indul. Nem egészen olyan rossz a helyzet a magyar labdarúgásban, ahogyan az feltüntetik. Az MLSZ 3,5 év alatt sok új programot valósított meg. Jó pályára állította a labdarúgást. A válogatott is az elmúlt két selejtezősorozat eredményei kapcsán a második kalapba tudta verekedni magát, ez a nemzetközi szakma általi elismerése a labdarúgásunknak. Ezért óvatosan fogalmaznék azzal, hogy a lavór víz mellett a gyereket is ki kell önteni a magyar labdarúgásból” – összegezte a legfőbb fejlődési pontokat Egervári Sándor.

A hollandiai mérkőzés is szóba került, szerinte a légiósok klubjaiknál nem kaptak elég játéklehetőséget, és ez is szerepet játszott a csúfos kudarcban.

„Abban az időszakban alulversenyeztetett játékosokat tett be a szövetségi kapitány. Ezért mi le is vontuk a konzekvenciát, és lemondtunk a 8-1 után. Lehetett volna óvatosabb játékot vállalni, de akkor abból nincs eredmény, ezért nagyot kockáztattunk, nincs erre jobb szó, 19-re lapot kértünk.”

Egervári Sándor már kapitányként is tett javaslatokat a magyar játékosok szerepeltetésének érdekében. Egyrészt az idegenlégiósok számát csökkentené itthon, másrészt a fiataloknak biztosítana játéklehetőséget, de a magyar légiósok helyzetének javítására is lát megoldást.

Azokat a játékosokat, akik félévente vándorolnak, még Oroszországon belül is vagy más futballkultúrákban, és nem tudják beverekedni magukat a kezdőcsapatba, azokat hozzuk haza a magyar bajnokságba! Van jó néhány jól menedzselt klubunk, az első négy közül bármelyik felvállalhatná, vagy a 2 legjobban menedzselt klub hazahozhatna 4-4 játékost, és akkor a Varga Józsik nem a kispadon ülnének az angol másodosztályban, vagy a Komanok, vagy a Németh Krisztiánok. Nyilvánvalóan a hétről hétre való szereplés után jobb teljesítményt tudnának betenni a válogatott játékába is” – vázolta fel az ötletet, és név szerint is kiemelte egyik kulcsjátékosát.

„Varga Józsi talán a legjobb példa erre. Korábban Debrecenben kiválóan játszott és a válogatottban is. Az októberi mérkőzés előtt 5-10 perceket kapott, és formán kívül, rosszabb teljesítményt tett be a közösbe.”

Fazekas Erzsébet az utódról, Pintér Attiláról is kérdezte Egervári Sándort.

„Nagyon örültem, hogy magyar szövetségi kapitány lett. Írtam is neki egy gratuláló SMS-t. Még beszélni nem beszéltünk, de nyílván mikor több ideje lesz, fogunk tudni eszmét is cserélni. A pályaedzőjével, a Farkas Józsival hosszasan beszélgettem, felajánlottam a segítségemet természetesen” – mondta el, és azt is elárulta, tetszenek neki Pintér Attila összetartásai, amely a ligaválogatott összetartásokra emlékezteti. Úgy gondolja, ha összeérik ez a keret, nagyon jól kiegészíti majd a légiósokkal megerősített csapatot.

Egervári Sándor azt is bevallotta, hiányzik neki a mérkőzések nyújtotta adrenalin, szeretné még dolgozni valahol.

„Azért egy komoly kihívásnak még szeretnék megfelelni, nem ütöttem még be a százas szöget a gerendába, nem akasztottam fel a sípomat. Várok egy olyan lehetőségre, amely valóban egy szakmai kihívás, nagyon remélem, hogy megtalál” – zárta a beszélgetést Egervári Sándor.