EgyébÚszás

Ma 50 éves Egerszegi Krisztina, ötszörös olimpiai bajnok úszónk – PORTRÉ

Kép forrása: David Madison/Getty Images

Ma ünnepli ötvenedik születésnapját az ötszörös olimpiai bajnok Egerszegi Krisztina, a legendás Egérke, a Magyar Szent István Rend kitüntetettje.

Íme az MTVA Sajtóarchívumának portréja:

Egerszegi Krisztina 1974. augusztus 16-án született Budapesten. Nővérével kezdett uszodába járni, már hétévesen a Budapesti Spartacus igazolt sportolója volt, pályafutása egészét a klubnál töltötte. Edzői Kiss Miklós, Turi György és Kiss László voltak.

Első hazai sikereit 1985-ben érte el hátúszószámokban. 1986-ban, tizenkét évesen már 4 korosztályban valamint a felnőttek bajnokságában is indult.

Ekkor szerezte első felnőtt bajnoki érmét, majd nemzetközi ifjúsági versenyen is 2-2 arany- és ezüstérmet nyert.

A következő évben négy egyéni versenyszámban nyert felnőtt bajnokságot.

1988 júniusában a világranglistán 100 méteres hátúszásban az ötödik, 200-on a harmadik helyen állt.

Júliusban az ifjúsági Európa-bajnokságon három számban szerzett aranyérmet. Már az Eb előtt, majd utána is arcüreggyulladás akadályozta felkészülését, ezért a felnőtt országos bajnokságon csak váltóban indult.

A magyar csapat legfiatalabb tagjaként utazott első olimpiájára, az 1988-as szöuli játékokra.

Első döntőjében 100 méter háton országos csúccsal lett ezüstérmes, majd 200 méteres távon mindössze tizennégy évesen Európa-csúccsal lett olimpiai bajnok.

 

Az ország egy emberként szorított érte. Ma is szívdobogtató hallani a legendává vált felvételt, ahogy a versenyt közvetítő Vitray Tamás azt kiabálja: „Gyere Egérke, gyere, kicsi lány!”

Győzelmével a legifjabb magyar, egyben minden idők legfiatalabb (1992-től minden idők második legfiatalabb) egyéni úszó olimpiai bajnoka lett.

25 SEP 1988: KRISZTINA EGERSZEGI OF HUNGARY WAVES TO THE CROWD AFTER RECEIVING HER GOLD MEDAL IN THE WOMENS 200 METRE BACKSTROKE FINAL AT THE 1988 SEOUL OLYMPICS. EGERSZEGI WON IN AN OLYMPIC RECORD SETTING TIME OF 2:09.29 MINUTES. (Getty Images)

Az 1989-es évet három országos csúccsal kezdte.

A Leedsben rendezett ifjúsági Európa-bajnokságról hét éremmel – ebből négy arany – tért vissza, a bonni felnőtt Eb-n három ezüstéremmel gazdagodott.

Az 1990-es seattle-i Jóakarat Játékokon ő szerezte meg a magyar csapat egyetlen arany-, illetve ezüstérmét 200 és 100 méter háton.

Az 1991-es világbajnokságon hátúszásban mindkét távon győzött, ezzel megszerezte a magyar úszósport első női világbajnoki címét.

Az athéni Európa-bajnokságon 100 és 200 háton is világcsúccsal lett aranyérmes, sőt 400 méter vegyesen sem tudta megelőzni senki.

Az itt beállított 2:06.62 perces világcsúcsát 200 méter háton zimbabwei Kirsty Coventry tudta először megdönteni 2008-ban 2:06.39 perccel.

Az 1992-es barcelonai olimpián Gyulay Zsolttal együtt tette le a magyar sportolók nevében az olimpiai esküt, és háromszor állhatott a dobogó legfelső fokára. 100 és 200 méter háton olimpiai csúccsal, 400 méter vegyesen országos csúccsal nyert.

 

Ezzel a barcelonai olimpia legtöbb aranyérmet szerzett női versenyzője lett.

Hungarian swimmer Egerszegi wins a gold medal at the Olympic Games in Barcelona. | Location: Barcelona, Spain. (Photo by Dimitri Iundt/Corbis/VCG via Getty Images)

1993-ban négy aranyérmet gyűjtött be 100 és 200 méter háton, 400 méter vegyesen, valamint 200 méter pillangón az Európa-bajnokságon.

Az 1994-es római világbajnokságon 200 méter háton nem tudta legyőzni kínai ellenfelét, és másodikként ért célba.

1995-ben 200 méter háton és 400 méter vegyesen is Európa-bajnok lett, a 4×100 méteres vegyes váltó tagjaként Kovács Ágnessel, Klocker Edittel és Lakos Gyöngyvérrel ezüstérmet szerzett.

Az 1996-os atlantai olimpián 400 méter vegyesen harmadikként ért be, 200 méter háton viszont fölényes győzelemmel szerezte meg az olimpiai aranyat, ezzel az ausztrál Dawn Fraser után a világ második úszónőjeként győzött három egymást követő ötkarikás játékon ugyanabban a számban.

 

Harmadik olimpiája után bejelentette visszavonulását. Később családot alapított, három gyermeke született, kerülte a közszereplést.

Egerszegi Krisztinát egy egész ország szerette, ami egész pályafutása során elkísérte. Ám ez a szeretet nem csupán páratlan tehetségének és kiemelkedő eredményeinek szólt, hanem annak a kedves és szerény fiatal lánynak, akit pályatársai, ellenfelei és a később a nyomában haladó, vagy akár lehagyó utódok is egyaránt tisztelnek és szeretnek.

Edzői is mind dicsérték kitartását, elszántságát, intelligenciáját és azokat a legendássá vált könnyed és elegáns mozdulatokat, ahogyan utánozhatatlanul szelte a vizet.

Úszókarrierje során elért 23 olimpiai, világ- és Európa-bajnoki érme közül 16 ragyogott arany színben, öt olimpiai bajnoki címével pedig utolérte Keleti Ágnest, a magyar tornasport rekorderét. Emellett 87 magyar bajnoki cím jelzi elképesztő sikersorozatát.

Fotó: MTI

Egy ideig tagja volt a Magyar Olimpiai Bizottságnak és a Magyar Úszó Szövetség elnökségének, 1997 és 2002 között a Magyar Televízióban futó Jövő-menő című gyermeksportmagazinban láthatták a nézők.

2010-ben, Gyulay Zsolttal közösen az első ifjúsági olimpia magyar csapatának a fővédnöki tisztét is ellátta.

2022-ben elvállalta az Úszó Nemzet Program nagyköveti posztját, azóta az uszodákat járva népszerűsíti az úszást a gyerekek körében.

Teljesítményét, pályafutását, sportolói nagyságát díjak, érdemérmek tucatjaival ismerték el.

Több alkalommal is az év úszója (1988-1996) és az év sportolója (1988-1993, 1996), 1992-ben Európa legjobb női sportolója lett.

1992-ben Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje, 1996-ban a Magyar Örökség díj, 1995-ben Olimpiai aranygyűrű, 1996-ban a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje a csillaggal kitüntetést vehetett át.

2001-ben az évszázad magyar sportolójának választották meg.

Megkapta a Nemzetközi Olimpiai Bizottság Olimpiai Érdemrend ezüst-fokozatát és beválasztották az úszás halhatatlanjai, az International Swimming Hall of Fame tagjai közé.

2005-ben NOB-elnöki különdíjjal, 2007-ben Prima Primissima-díjjal tüntették ki.

2013-ban Magyar Szent István Renddel jutalmazták (első nőként és az első sportolóként kapta meg a kitüntetést) és beválasztották a Magyar Úszó Hírességek Csarnokába. Mindemellett az I. kerület (1995) és Budapest (2011) díszpolgára.

Isten éltesse sokáig!