Eb-visszatekitő: 1996 – Bierhoff aranygólja döntött a Wembleyben

Az 1996-os angliai Európa-bajnokság több szempontból jubileumi volt. Ez volt a tizedik kontinenstorna, és először fordult elő, hogy a korábbi nyolc helyett tizenhat csapat vehetett részt az Eb-n. A tornát Németország nyerte, drámai körülmények között.

A magyar válogatott a 3. selejtezőcsoportból kellett volna kivívja az Eb-szereplést, ám az öt fős csoport negyedik helyén végzett, nyolc mérkőzésen nyolc pontot szerezve.

A csoportból Svájc és Törökország jutott ki a kontinensviadalra.

Az A csoportban a házigazda angolok, Hollandia, Skócia és Svájc szerepelt. Különös meglepetés nem történt, a Háromoroszlánosok megnyerték a kvartettet, mögöttük pedig az oranje végzett.

A B jelű négyesben Spanyolország, Franciaország, Bulgária és Románia kapott helyet, a két nyugati gigász dominálta a csoportot, Románia pedig pont nélkül esett ki.

A C csoportban Németország, Olaszország, Csehország és Oroszország válogatottjai szálltak harcba a továbbjutásért.

A Nationalelf simán nyerte a csoportot, mögöttük viszont kisebb meglepetésre Csehország vitte el a másik továbbjutást érő helyet, miután azonos pontszámmal végzett az olaszokkal, ám az egymás elleni eredmény Nedvedéknek kedvezett.

A D csoportot Portugália, Horvátország, Dánia és Törökország válogatottja alkotta. A luzitánok veretlenül nyerték a négyest, a horvát válogatott pedig az előző Eb-címvédő dánok elleni győzelmének köszönhetően negyeddöntőbe jutott. Törökország rúgott gól és szerzett pont nélkül esett ki.

A legjobb nyolc között az Eb-k történetében először már élt az aranygól-szabály, azonban nem kellett alkalmazni, bár a négyből két találkozó is büntetőkkel dőlt el, a hosszabbításban nem született találat, sőt, az egész egyenes kieséses szakaszban nagyon kevés gól esett.

Spanyolország a házigazda Anglia ellen gólnélküli döntetlent játszott a Wembley-ben, az idegek harcát pedig az angolok bírták jobban, a szétlövésben Fernando Hierro, és Miguel Ángel Nadal, Rafa Nadal nagybátyja is hibázott.

A francia-holland negyeddöntő szintén nem hozott gólt, a büntetőpárbajban az oranje hibázott először, a két csapat rúgói közül egyedül Clarence Seedorf hagyta ki a tizenegyesét.

A Németország-Horvátország mérkőzésen gólt, sőt gólokat is láthatott már a nagyérdemű. A horvátok Suker góljával ugyan egyenlítettek a második félidő elején, Matthias Sammer nem sokra rá megszerezte az elődöntőt érő találatot.

Az utolsó negyeddöntőben Csehország Portugália ellen harcolta ki a továbbjutást. A meccs egyetlen gólját Karel Poborsky szerezte.

A legjobb négy között mindkét mérkőzés büntetőpárbajban dőlt el:

Az első elődöntőben a Franciaország-Csehország találkozón az Old Traffordon nem született gól, így a hosszabbítás után ismét jöhettek a büntetők. A franciáknak ezúttal nem volt szerencséjük, Reynald Pedros hibázott a hatodik sorozatban, a csehek pedig végig hibátlanok maradtak.

A második elődöntőnek magyar érdekeltsége is volt, a mérkőzést Puhl Sándor vezette, méghozzá remekül.

A torna későbbi gólkirálya, Alan Shearer nagyon korán, a harmadik percben vezetést szerzett az angoloknak, Stefan Kuntz azonban hamar egyenlített.

Újabb érvényes találat nem született, a hosszabbításban Puhl Sándor lökés miatt elvette Kuntz második gólját. Jöhettek itt is a tizenegyesek.

Az első 5-5 lövő hibátlanul végezte el feladatát, a hatodik sorozatban a jelenlegi angol szövetségi kapitány Gareth Southgate hibázott, Andy Möller viszont nem, így Németország jutott a fináléba, a futball pedig nem tért haza.

A döntő összefoglalója (a videó a linkre kattintva tekinthető meg):

A fináléban több, mint 73 ezer néző láthatta, ahogy a cseh válogatott Berger révén megszerzi a vezetést a második félidő első tizenöt percének végén, itt azonban még nem volt vége.

Oliver Bierhoff csereként állt be nem sokkal a csehek vezető gólja után, és a 73. percben jól érkezett egy beadásra, amit a kapuba bólintott.

A rendes játékidő 1-1-el zárult, jöhetett a hosszabbítás, ahol mindkét csapat tudta, hogy egy esetleges találat eldönti a finálét.

A 95. percben Jürgen Klinsmann találta meg Bierhoffot a tizenhatoson belül, aki rövid forgolódás után a bal lába felé fordult, lövése megpattant egy cseh lábon, ami így becsapta Kouba kapust, aki bevédte a csatár próbálkozását.

Először az Eb-k történetében aranygól döntött, a szabályt viszont pár évvel később 2003-ban eltörölték.

(Borítókép: UEFA)

Korábbi Eb-visszatekintő írásainkat az alábbi hivatkozásokra kattintva találja:

Az 1960-as döntőről való visszatekintésünk itt olvasható, amely az első Eb-finálé volt.

A négy évvel későbbi, 1964-es pedig ide kattintva, amely a spanyolok első sikerét hozta.

1968-ban két meccsen dőlt ez az aranyérem sorsa.

Az 1972-es döntőben Gerd Müller varázsolt.