Az Eb története során először nem volt kimondott házigazdája a kontinenstornának, a 11 rendező város adott otthont a mérkőzéseknek, valamint ekkor debütált a VAR-rendszer az Európa-bajnokságokon.

A magyar válogatott az E jelű selejtezőcsoport negyedik, pótselejtezőt érő helyén végzett.

A sorsolás mondhatni kedvezett a mieinknek, hiszen előbb Bulgária (1-3 idegenben), majd az Izland – Románia mérkőzés győztese ellen kellett kiharcolni a kvótát, ami sikerült is, ki ne emlékezne Szoboszlai Dominik ráadásban szerzett góljára az északiak ellen (2-1 hazai pályán).

Az Eb csoportunk már közel sem volt kedvező, a magyar válogatott az F csoportba került, az Eb- és a vb-címvédő mellé, plusz ráadásként még Németországot is megkaptuk a portugál és a francia válogatott mellé.

Portugália ellen sokáig tartottuk magunkat, a mérkőzés végén viszont három gólt is kaptunk.

A második fordulóban a Puskás Arénában Fiola góljával vezettünk a franciák ellen, viszont Griezmann egyenlíteni tudott a második félidő derekán.

A harmadik meccsnapon az addig három ponttal álló Nationalelf ellen Münchenben kellett volna nyerni a továbbjutást érő hely elcsípéséhez. Sokáig úgy tűnt, sikerülhet a csoda, a 84. percben viszont Goretzka révén egyenlített a német válogatott, a mieink pedig két ponttal a negyedik, kieső helyen végeztek.

A harmadik helyezett csapatok rangsorában a portugál, a cseh, a svájci és az ukrán válogatott örülhetett.

A csoportkör egyik mérkőzése kis híján tragédiába fulladt, a Dánia-Finnország mérkőzés 43. percében Christian Eriksen szíve megállt, a játékvezető Anthony Taylor és az orvosi stáb gyors reakciójának köszönhetően sikerült újraéleszteni a dánt. A mérkőzést még aznap folytatták, a finnek pedig 1-0-ra nyertek.

A nyolcaddöntőkben Dánia valósággal lelépte Walest, az olaszok pedig hosszabbítás után jutottak tovább Ausztria ellen.

Másnap Csehország kisebb meglepetésre legyőzte Hollandiát a Puskás Arénában, a belgák pedig Thorgan Hazard góljával kiejtették a címvédő luzitánokat.

2021. június 28-a káprázatos meccseket hozott, előbb Spanyolország hosszabbítás után 5-3-ra legyőzte a vb-ezüstérmes horvátokat, Svájc pedig 1-3-ról felállva büntetőkkel kiejtette a vb-címvédő Franciaországot.

29-én Anglia a Wembleyben győzte le Németországot 2-0-ra, Ukrajna pedig a 2×15 perces hosszabbítás utolsó pillanataiban Dovbik révén nagy nehezen legyűrte a svédeket.

A negyeddöntőben Svájc ismét eljutott a büntetőpárbajig, ezúttal viszont a spanyolok egyel kevesebbszer hibáztak, így ők jutottak az elődöntőbe.

Olaszország Belgiumot, Dánia pedig Csehországot verte 2-1-re, Anglia pedig Rómában sima 4-0-val ejtette ki Ukrajnát.

Egyik elődöntő sem dőlt el a rendes játékidőben, Olaszország tizenegyespárbajban múlta felül Spanyolországot, Anglia pedig egy a hosszabbításban szerzett Kane góllal győzte le a torna meglepetéscsapatát, Dániát.

A Wembleyben Olaszország – Anglia finálét rendeztek.

A Háromoroszlánosok már a második percben vezetést szereztek Luke Shaw révén, utána azonban érthetetlen módon visszaálltak, az olaszok pedig szépen lassan megérkeztek a döntőbe, aminek a 67. percben meg is lett az eredménye. Leonardo Bonucci egy szöglet utáni kavarodást követően talált Pickford kapujába.

A rendes játékidőben és a hosszabbításban is adódtak komoly lehetőségek mindkét csapat számára, de újabb találat nem született így jöhettek a tizenegyesek.

A büntetőpárbaj összefoglalóját az alábbi linkre kattintva tekintheti meg:

Gareth Southgate a hosszabbításban több játékost is becserélt büntetőt rúgni, ami borzasztóan sült el.

Az angoloktól Rashford, Sancho és Saka, az Azzurritól pedig csak ketten, Belotti és Jorginho hibázott, így Olaszország története során másodszor lett Európa-bajnok.

Sorozatunk korábbi részeit itt találják, az adott kontinenstorna rendezésének évszámára kattintva: