Nemzetközi labdarúgás

Eb-visszatekintő: az egyszeri csoda, amikor 2004-ben új görög istenek születtek

2004 máig a futballtörténelem egyik leghihetetlenebb éve volt több szempontból is. Azonban cikksorozatunk relevanciáját illetően a görögök Eb-sikere az, ami miatt a 20 évvel ezelőtti esztendőre úgy emlékezhetünk vissza, mint egy egyszeri csoda, amikor új istenek születtek. A tizenkettedik Európa-bajnokságnak Portugália adott otthont és a későbbi győztes, Otto Rehhagel vezette együttes úgy utazott el a tornára, hogy előtte sosem nyert mérkőzést semmilyen nagy világversenyen, a mérlegük hat mérkőzés alatt öt vereség és egy döntetlen volt.

A céljuk csak az volt, hogy egy mérkőzést megnyerjenek, s ez pedig már a nyitómeccsen, a házigazda ellen összejött, ugyanis Görögország 2-1-re diadalmaskodott Portugáliával szemben. Ezt követően jött egy 2-1-es vereség az oroszok, majd egy 1-1-es döntetlen a spanyolok ellen, s végül csak több lőtt góljuk miatt jutottak tovább a csoportjukból, viszont innentől nem volt megállj.

A negyeddöntőben nem kisebb válogatott várt rájuk, mint a címvédő Franciaország, olyan nevekkel a keretben, mint William Gallas, Thierry Henry, Zindéine Zidane, Robert Pirés vagy Fabien Barthez. Otto Rehhagel félelmetesen jól felkészítette csapatát erre a meccsre, s a görögök megfojtották a franciák játékát, s Ángelosz Hariszteasz fejesével 1-0-ra nyertek, amivel a torna legnagyobb meglepetését okozták.

„Jobbak voltunk az ellenfelünknél. A franciák nem voltak jó formában, mi pedig kihasználtuk ezt. Már évekkel a 2004-es Európa-bajnokság előtt azt gyakoroltuk Theodorosz Zagorakisszal, hogy ő beadja a labdát, én pedig befejelem. Minden áldott nap gyakoroltunk és gyakoroltunk. Aznap este Baszinasz megjátszotta Zagorakiszt a jobb szélen, aki csodálatosan kikerülte Lizarazut. Ezután Theo keresztlabdát adott, ami középre, a kaputól nagyjából nyolcméteres távolságba érkezett. Jó helyen álltam, és azt csináltam, amihez értek: befejeltem a labdát a hálóba. Szép gól lett az akcióból.

A címvédő legyőzése felért az Eb megnyerésével.

Tulajdonképpen minden meccsünk akkora jelentőséggel bírt, mintha csak döntőt játszottunk volna. Annyira rövid volt az egész, hogy nem engedhettük meg magunknak a vereséget. Görögország nem futballnagyhatalom, de a franciák legyőzése után egyre inkább úgy éreztük, hogy eljött a mi időnk. Miért is ne juthatnánk el a döntőig? Már tudtunk hinni a győzelemben" – mondta Harsizteasz a FourForTwo magazinnak az Eb-re visszaemlékezve.

 

Az elődöntőben a cseh válogatott következett, Nedveddel, Barossal, Kollerrel. Ellenük is bevállt a tökéletes görög recept, gólnélküli döntetlen után jöhetett a hosszabbítás, melyben Traianosz Dellasz fejesével – az Eb-k történetében először egy ezüstgóllal, ami azt jelentette, hogy a meccs véget ért akkor, ha a hosszabbítás első félideje után már nem volt döntetlen az állás – Görögország bejutott az Európa-bajnokság döntőjében. Otto Rehhagel gárdája úgy jutott el a fináléig, hogy alig szurkoltak nekik, nem volt meg az a báj, mint az általában tapasztalható esélytelen csapat esetében lenni szokott, ugyanis ők unalmas, az ellenfél játékát megfojtó futballt játszottak.

Traianos Dellas’ silver goal which sent Greece to the EURO 2004 final #EURO2024 pic.twitter.com/rd3br6nTsi

— UEFA EURO 2024 (@EURO2024) January 31, 2024

A 2004-es Eb úgy ért véget, ahogy kezdődött: Portugália-Görögország meccsel. A meglepetések sora pedig nem ért véget, a hellénnek 1-0-ra verték a házigazdát egy újabb fejes góllal Hariszteasz révén. Európa, de talán a világ is csodájára járt a húsz évvel ezelőtti történteknek, ugyanis olyat látott a labdarúgás társadalma, amit korábban soha. A görögöket több százezren várták otthon és igazi fieszta vette kezdetét, ami heteken át tartott.

Az ókori görögöknek 12 istenük volt, a 2004-es Eb-n pedig a 11 játékossal és Otto Rehhagellel 12 új isten született.

Is this the greatest shock in football history?

Greece v Portugal, 2004 pic.twitter.com/iVJALwiLGM

— The Football History Boys (@TFHBs) May 31, 2024

Sorozatunk korábbi részeit itt találják, az adott kontinenstorna rendezésének évszámára kattintva:

196019641968197219761980

1984198819921996 – 2000.
 

(Borítókép: UEFA)