Eb-visszatekintő: a vb-győztes franciák Eb-diadallal koronázták meg dominanciájukat 2000-ben!
A 2000-es labdarúgó Európa-bajnokság történelmi volt, ugyanis a torna fennállása során először több nemzet kapta meg a házigazda szerepét. A Belgium és Hollandia által rendezett 16 csapatos esemény házigazdái automatikusan részvételi lehetőséget kaptak, a 14 további résztvevő ugyanakkor selejtezők útján jutott el a 2000. június 10-e és július 2-a között zajló eseményre.
A magyar válogatott selejtezőcsoportjából – a 7. csoportból – Románia és Portugália szerepelhetett a kontinenstornán, a mieink 4. helyezettként lemaradtak a viadalról, csakúgy mint az előttünk záró Szlovákia, valamint a mögöttünk végző Azerbajdzsán és Liechtenstein duója.
A torna egyik nagy szenzációját Portugália szolgáltatta, veretlenül nyerve az A-csoportot, többek között a németeket is két vállra fektetve, ráadásul 3-0-val, Sérgio Conceição mesterhármasának is köszönhetően. Ha ez nem mutatta volna a luzitánok játékerejét, Anglia 3-2-es felülmúlása – 0-2-ről – szintén jelezte kvalitásaikat.
Belgium már a csoportkörben „elszállt”, lévén a B-csoport harmadikjaként zárt, Olaszország és Törökország mögött. A másik rendező a papírformának megfelelően 8 közé jutott a D-csoportból – a vb-győztes franciákkal együtt, az egymás elleni csoportmérkőzést a hollandok nyerték. A D-jelű négyes új negatív rekordot is hozott: Dánia három vereséggel, 0 lőtt és 8 kapott góllal esett ki, ami a valaha volt addigi legrosszabb csoportteljesítmény volt az Eb-ken. A C-csoport küzdelmei hozták az egyik legemlékezetesebb csörtét, ugyanis bár a jugoszlávok a 75. percben még 3-2-re vezettek Spanyolországgal szemben, két kései spanyol találat 4-3-as spanyol sikert eredményezett, hogy végül mindkét csapat továbbjusson a negyeddöntőbe.
A legjobb 8 között Olaszország és Portugália is megőrizte makulátlan mérlegét, Románia és Törökország bánatára, míg a hollandok 6-1-gyel lépték le a jugókat. Franciaország a spanyolok fölött aratott 2-1-es diadal révén jutott 4 közé, méghozzá úgy, hogy Raúl tizenegyest rontott a hajrában.
Az egyik elődöntőben az olaszok drámai mérkőzésen ejtették ki a házigazda Hollandiát. A találkozó hőse Francesco Toldo volt, aki előbb a rendes játékidőben megítélt két hazai büntető közül is hárítottegyet, majd a tíz emberrel kiharcolt büntetőpárbajban további kettőt. Nem is rossz valakitől, aki csak Buffon sérülése miatt lett első számú kapusa a Squadra Azzurának. A másik elődöntőben Portugália is drámai körülmények közepette búcsúzott, hiszen a ráadás 117. percében értékesített Zinedine Zidane-büntető kellett a vb-címvédő sikeréhez. A tizenegyes megítélését hevesen vitató dél-európai játékosok közül többeket hosszasan eltiltották a tornát követően a sporttárs inzultálása, lökdösése miatt.
16) 28 Juin 2000, Portugal 1-2 France
Demi-finale de l’Euro 2000
la fameuse main d’Abel Xavier, Penalty pour la France transformé par Zizoet c’est le but en or pic.twitter.com/xqUFd2xqc3— (@_misteryoyo_) June 23, 2023
A tornát végül Franciaország nyerte, a fináléban Olaszországot legyűrve 2-1 arányban, David Trezeguet aranygóljával, amihez persze az is kellett, hogy a rendes játékidő legvégén, a 94. percben Sylvain Wiltord egalizáljon. Ezzel a franciák lettek az első olyan válogatott, amely világbajnokként tudott Európa-bajnoki címet szerezi.
Há exatos 23 anos:
A França vencia a Itália por 2-1 na final da Euro 2000, com gol de ouro de David Trezeguet na prorrogação.
Nostálgico! pic.twitter.com/LTaDyECwy5
— Futebol Nostálgico! (@futnostalgico) July 2, 2023
A torna legszebb góljának Stefano Fiore Belgiumnak lőtt bombáját választották brit kollégáink, Kluivert a franciáknak, illetve Zidane a spanyoloknak lőtt találatát megelőzve.
Stefano Fiore vs Belgium, Euro 2000. pic.twitter.com/w4Xk4Qrqan
— 90s Football (@90sfootball) July 11, 2021
Sorozatunk korábbi részeit itt találják, az adott kontinenstorna rendezésének évszámára kattintva:
1960 – 1964 – 1968 – 1972 – 1976 – 1980 – 1984 – 1988 – 1992 – 1996
(Fotó: Michael Mayhew/Sportsphoto/Allstar via Getty Images)