Eb-történelem: eljött az aranygól korszaka – 1996. Anglia
A magyar válogatott a 3. csoportban szerepelt, és szerény teljesítménnyel – többek között Izlandon is vereséget szenvedve – a negyedik helyen végzett.
A csoportmérkőzések utáni pótselejtezőn Hollandia 2-0-ra győzött Írország ellen, így csatlakozott az angliai 16-os döntő résztvevőihez. A szigetországi esemény a futball igazi ünnepe volt, s a csapatok remek mérkőzésekkel szórakoztatták a lelkes közönséget. A csoportküzdelmek egyik meglepetését a címvédő dánok kiesése jelentette. A minden tornán esélyesnek számító olaszok hasonló sorsra jutottak.
A negyeddöntőben két mérkőzés (Anglia-Spanyolország, Franciaország-Hollandia) is büntetőrúgásokkal dőlt el, míg a németek 2-1-re verték a torna egyik kellemes színfoltjának számító horvát együttest. Csehország csapata már a legjobb 16 között is váratlanul jól szerepelt, majd a négy közé jutásért Karel Poborsky máig emlegetett átemelős góljával a portugálokat is búcsúztatta.
A legjobb négy között az örökrangadónak számító német-angol találkozón is 11-esek döntöttek, s a hazai szurkolók nagy bánatára a szigetországiak maradtak alul. A másik ágon a csehek szintén büntetőpárbajban győzték le a franciákat.
A Wembleyben rendezett döntőn az esélytelenebbnek tartott cseh válogatott a második félidő elején Berger büntetőjével szerzett vezetést, de ezután a csereként pályára lépett Oliver Bierhoff lett a főszereplő. A hazájában addig alulértékelt csatár a 73. percben fejjel egyenlített, majd a hosszabbítás 5. percében, az Európa-bajnokságok történetének első aranygóljával a győzelmet jelentő találatot is megszerezte.
Európa-bajnoki döntő, 1996 |
London, 1996. június 30., Wembley Stadion, 73 611 néző |
Németország-Csehország 2-1 (0-0, 1-1) – aranygóllal |
Németország: Köpke – Sammer – Babbel, Helmer – Scholl (Bierhoff, 69.), Eilts (Bode, 46.), Strunz, Haassler, Ziege – Klinsmann, Kuntz |
Csehország: Kouba – Kadlec – Hornák, Suchoparek, Rada – Bejbl, Nemec, Berger, Nedved – Kuka, Poborsky (Smicer, 87.) |
Gólszerzők: Bierhoff (73., 95.), illetve Berger (58., 11-esből) |