EB-történelem: a pénzfeldobások tornája – 1968., Olaszország

A néváltoztatáson túl megváltozott a selejtezők struktúrája is, a kieséses szakasz meccsei oda-visszavágósra módusultak, melyeket egy szintén újonnan bevezetett ugyancsak oda-visszavágós rendszerrel működő csoportkör előzött meg. Harmincegy csapat nevezett a viadalra, melyet Olaszországban rendeztek meg 1968 nyarán.

A magyar válogatott az 5. csoportban vágott neki a küzdelmeknek. NDK, Hollandia, Dánia csapatai előtt  tizenegy ponttal öt győzelemmel, egy döntetlennel és vereség nélkül 17-3-as gólkülönbséggel az első helyen végzett csoportjában és így simán továbbjutott a negyeddöntők küzdelmeibe. A győzelem ekkor még csak két pontot, a döntetlen egy pontot, a vereség pedig nulla pontot ért.

A negyeddöntőben Szovjetúnió csapatát kaptuk. Az odavágót itthon Farkas és Göröcs góljaival 2-0-ra megnyertük, de a visszavágón Solymosi öngóljával 3-0-ra nyertek a szovjetek és így ők jutottak tovább.

Lipcse, 1967. október 29.

A csoport végeredménye: 1. Magyarország 9 pont, 2. NDK 7, 3. Hollandia 5, 4. Dánia 3

Az olasz-szovjet elődöntő 120 perce is kevés volt ahhoz, hogy kiderüljön, melyik csapat lesz finalista. Pénzfeldobással a hazaiak szerezték meg a továbbjutást. Az aranycsata megismételt párharcot hozott, az olaszok a 14 évvel (!) később világbajnoki címet is szerző Dino Zoff vezérletével diadalmaskodtak Jugoszlávia ellen.

""

A záró szakaszba továbbra is csak négy csapat kerülhetett be. Két elődöntőt, egy bronzmeccset és egy döntőt játszottak. Szovjetúnió, Olaszország, Anglia és Jugoszlávia jutott be ebbe a záró szakaszba.

Az akkori szabályok értelmében az elődöntőkben ha egy meccs döntetlennel zárult, akkor nem volt hosszabbítás és büntetőpárbaj, hanem pénzfeldobással döntötték el, hogy ki legyen a mérkőzés győztese. Ez a szabály érvényesült az Olaszország – Szovjetúnió elődöntőn is. A pénzfeldobás után Olaszország jutott tovább a döntőbe. A másik ágon Jugoszlávia megverte 1-0-ra az angol válogatottat, így szintén a fináléba került. A bronzmeccset Anglia és Szovjetúnió vívta, melyen Anglia 2-0-ra győzött a szovjetek ellen, így ökállhattak a dobogó harmadik fokára.

Elődöntők
Olaszország-Szovjetunió 0-0 – hosszabbítás után, továbbjutott sorsolással: Olaszország

Róma, 1968. június 8., 50 ezer néző
Gólszerzők: B. Charlton (38.), Hurst (63.)

Döntő

Olaszország-Jugoszlávia 1-1 (0-1, 1-1, 1-1)
Róma, 1968. június 8., 68 817 néző
Gólszerzők: Domenghini (80.), illetve Dzajic (39.) Olaszország: Zoff – Burgnich, Guarneri, Castano, Facchetti – Ferrini, Juliano, Lodetti – Domenghini, Anastasi, Prati Jugoszlávia. Pantelic – Fazlagic, Paunovic, Holcer, Damjanovic – Pavlovic, Trivic, Acimovic – Petkovic, Musemic, Dzajic

MEGISMÉTELT DÖNTŐ:
Olaszország-Jugoszlávia 2-0 (2-0)
Róma, 1968. június 10., 32 886 néző
Gólszerzők: Riva (11.), Anastasi (32.) Olaszország: Zoff – Burgnich, Guarneri, Salvadore, Facchetti – Rosato, Mazzola, De Sisti – Domenghini, Anastasi, Riva Jugoszlávia: Pantelic – Fazlagic, Paunovic, Holcer, Damjanovic – Pavlovic, Trivic, Acimovic – Hosic, Musemic, Dzajic

A döntő mérkőzés hosszabbítás után 1-1-es döntetlennel zárult. Pénzfeldobással mégsem lehetett dönteni az EB-címről, így a meccset újra lejátszatták. Az 1968 június 10-én játszott végső mérkőzésen az olaszok diadalmaskodtak 2-0 arányban, így ők nyerték a saját hazájukban rendezett kontinenstornát.

""

A döntetlennel zárult döntő, mely után nem dönthetett pénzfeldobás. Itt megnézhető a teljes mérkőzés!