Eb-nagyító: Potugália skalpjára a törökök, a csehek és georgiaiak pályáznak az F-csoportban!
Portugália (FIFA-világranglista: 6. hely)
A 2016-os Európa-bajnokságot megnyerő Portugália esetében lassan már minden egyes fellépésük alkalmával ugyanaz a kérdés hangzik el: vajon mekkora szerep jut még az immáron 39 esztendős, a szaúdi Pro Legaue-ben továbbra is elképesztően gólérzékeny Cristiano Ronaldónak a nemzeti csapatban? A kérdés azért is tűnik egyre jogosabbnak, merthogy Roberto Martinez szövetségi kapitánynak leginkább a bőség zavarával kell megbirkóznia a támadószekcióban, ugyanis a majdnem 40 éves világsztárja mellett Rafael Leão, Bernardo Silva, Diogo Jota, Gonçalo Ramos, João Félix és Pedro Neto is szerepel a keretben. A Ronaldo-kérdés a 2022-es világbajnokságon eldőlni látszott, hiszen jobban mutatott a csapat nélküle, mint vele, igaz, a selejtezők során lőtt 10 gólja impreszívnek nevezhető.
Ahogy a 100 százalékos portugál teljesítmény a kvalifikációs sorozat 10 találkozóján, 36 lőtt góllal, és mindössze 2 kapott találattal, igaz, a csoportellenfelek minőségét sokan kritizálták – Szlovákia, Luxemburg, Izland, Bosznia-Hercegovina és Liechtenstein nem éppen veretes névsor. És egyben a Ronaldo-találatok számát is magyarázza sokak számára.
Rengeteg fog múlni a Martinez-legénység csapategységén, azon, hogy Bruno Fernandes és Bernardo Silva mögé beáll-e mindenki. Igen, még CR7 is, aki ha nem látja be, hogy egyedül már nem képes csodára, csúfos kudarcba is fulladhat egy újabb nagy torna a portugálok számára, akiknek nem a csoportkörből való továbbjutás – ami utolsó 7 Eb-jük mindegyikén megvolt -, hanem a végső győzelem kell, hogy a céljuk legyen. Előbbire az OPTA-szimulációk 93.6 százalékos esélyt látnak, de még az aranyra is 9.2 sanszot adnak – a csehek elleni nyitómérkőzés alakulása Lipcsében, június 18-án okosabbá teheti majd az esélylatolgatókat!
Törökország (FIFA-világranglista: 40. hely)
Törökország fennállása során először mondhatja el magáról, hogy sorozatban három kontinenstornán vehet részt. A sikert sokan az olasz Vincenzo Montellának tulajdonítják, aki honfitársa, Sandro Puppo és az 1954-es vb-részvétel óta az első külföldi kapitány, aki nagy tornára vezeti a félholdasokat.
A 2008-as elődöntős utóbbi két Eb-szereplése nem volt diadalmenet, hiszen az utolsó 7 Eb-fellépésükből mindössze 1-et tudtak megnyerni, sőt mi több, a legutóbbi 12 kontinenstornán letudott párharcukból csupán 1 alkalommal nem kaptak gólt – még 2016-ban, a csehek 2-0-s legyőzése alkalmával.
A török válogatott sikere nagyban azon áll, avagy bukik, hogy Hakan Çalhanoğlu milyen formát fut majd Németországban. Az Inter középpályása – aki a selejtezők során 47 olyan támadásból vállalt szerepet, amely lövést eredményezett, 5.43-as össz-xG mellett – leginkább a szupertini, Arda Güler segítő kezében bízhat, aki a Real Madridban 377 bajnoki játékperc során 6 találatot jegyzett. Nyilván, a török válogatottban nem olyanok a társak mint a spanyol fővárosban, de senkit ne lepjen meg, ha a torna legjobb fiatalja a török lesz – ami előrevetítené hazája válogatottjának remek szereplését is. Az OPTA-rendszer közel 75 százalék esélyt lát a törökök nyolcaddöntőbe jutására, amihez június 18-án Georgiát mindenképpen le kellene gyűrnie a Montella-csapatnak.
Az OPTA-szimulációk eredményeinek táblázata az F-csoportban szereplőket illetően így fest:
Csehország (FIFA-világranglista: 36. hely)
Csehország immáron 11. alkalommal szerepelhet Európa-bajnokságon, nem mellesleg sorozatban nyolcadszor vívták ki a kontinenstornán való szereplés jogát – adatainkba beleértve a jogelőd Csehszlovákia érdemeit is. Az 1996-os döntős szereplés óta felváltva szerepelnek: egyszer kiesnek a csoportjukból, majd pedig a következő Eb-n az egyenes kieséses szakasz valamely részéig érnek. Ezt a szériát kívánják megtörni most, hiszen a 2021-ben rendezett eseményen negyeddöntőig meneteltek, elsősorban Patrik Shick 5 találatának, amilyen termést azt megelőzően csak Milan Baros tudott felmutatni, még 2044-ben.
A Bayer Leverkusennel veretlenül német bajnoki címet nyerő gólvágó mellett a két West Ham-spíler, Coufal és Soucek, illetőleg a Fiorentinában légióskodó Barák teljesítménye határozhatja meg alapjaiban Ivan Hašek csapatának produkcióját. Akiktől az OPTA-szimulációk picivel több, mint 60 százaléka várt továbbjutást a legjobb 16 közé – amihez legfőképpen a törökök és a grúzok – bocsánat, georgiaiak – legyőzésére volna szükség.
Georgia (FIFA-világranglista: 75. hely)
Georgia az egyetlen újonca lesz a 2024-es Európa-bajnokságnak, amit annak köszönhetnek, hogy tizenegyespárbajt követően legyőzték a görögöket a playoff-kör második felvonásában. Sokat elárul a csapat harciasságáról és szívósságáról, hogy az egyetlen olyan Eb-résztvevő lesz Georgia válogatottja, amely a selejtezők során negatív – -6-os – gólkülönbséget tudhatott magáénak, ráadásul csoportnegyedikként vágott neki a pótselejtezőknek is, Spanyolország, Skócia és Norvégia mögött zárva.
A korábbi 58-szoros francia válogatott hátvéd, Willy Sagnol szövetségi kapitányként először szerepel nagy tornán, ahol rögtön az Eb-keret kihirdetésekor nem várt akadállyal találkozott, ugyanis 38 éves védekező középpályása, a palyoff-mérkőzések mindegyikén pályára lépő Jaba Kankava jelezte, hogy csak szurkolóként vesz részt az eseményen, nem lesz a keret tagja.
A veterán elsősorban vezetői kvalitásai miatt hiányzik majd, a csapat legjobbjaira talán így még nagyobb teher hárul – a Valencia kapusának, Giorgi Mamardashvilinek rengeteg dolga lesz, ahogy a Napoli sztárcsapatok által körüludvarolt szélsője, Khvicha Kvaratskhelia pazar teljesítménye is kelleni fog ahhoz, hogy ne a pofozógép szerepére kárhoztassák a csoportriválisok Georgiát. Akiknek közel 40 százalék esélyt adtak az OPTA-szimulációk a továbbjutásra, ami lássuk be, talán több, mint sokan elsőre gondolták volna.