Eb-nagyító: Az E-csoportban Belgium a „nagyvad”!
BELGIUM (FIFA-vilgáranglista: 3. hely)
Belgium úgy topfavoritja az E-csoportnak, hogy a legutóbbi nagy tornájukon, a 2022-es világbajnokságon már a csoportkört sem „élték túl”. A sorsolásukra ezúttal nem lehet panasz, papíron a szlovák a román és az ukrán válogatottnál is jobbak Domenico Tedesco tanítványai, nem véletlen, hogy az OPTA számításai alapján 90 százalék esélye van a továbblépésre a Vörös Ördögöknek.
A nagy többség kíváncsian várja, hogy a korábbi RB Leipzig tréner mit tud majd felmutatni karrierje első nagy tornáján, 38 évével minden idők legfiatalabb, a belga válogatottat Eb-n, avagy vb-n vezető kapitányává válva majd a szlovákok elleni nyitómeccsen.
A selejtezősorozat során nem akadt gondja Belgiumnak: 6 győzelem és 2 döntetlen került a nevük mellé, így csoportelsőként jutottak ki a kontinenstornára – ezzel már 40 mérkőzést tudtak le veretlenül Eb-, vagy vb-selejtező keretein belül (35 győzelem és 5 döntetlen a mérlegük).
A belgák kapcsán a legfőbb kérdés az lehet, hogy a korosodó sztárok – De Bruyne, a selejtezők során 14 gólig jutó Lukaku, Witsel, avagy Vertonghen – milyen formát futnak majd, illetve hogy melléjük fel tudnak-e nőni a Doku nevével fémjelzett fiatalok, és a Tielemans-Trossard duó? Ha ezen kérdésekre minden esetben pozitív válaszokat látunk, a belgák nem kizárólag a csoportban dominálhatnak.
UKRAJNA (FIFA-világranglista: 22. hely)
Ukrajna sorozatban negyedik Európa-bajnokságára készülhet – a legutóbbi kontinenstornán jegyezve valaha volt legjobbját, negyeddöntőig menetelve 3 esztendővel ezelőtt. Talán nem véletlen, hogy Szerhij Rebrov tanítványainak csoportból való továbbjutására majdnem 70 százalékos esélyt lát az OPTA-rendszer, sőt, a szimulációk 21 százalékában a csoportelsőséget is megszerezték.
Lévén a selejtezőcsoportjukban Anglia és Olaszország mögött harmadikként végeztek, az ukránok playoff-párharcok révén jutottak ki Németországba. Érdekesség, hogy a bosnyákok ellen a 85. perc kezdetén még hátrányban voltak a pótselejtezők első körében, ahogy Izland ellen is hátrányba kerültek, és csak a 85. percben lőtték a győztes találatot a sárga-kékek. Érdemes megjegyezni azt is, hogy ezen párharcokat is figyelembe véve 10 Eb-selejtezőjükből 6 alkalommal kerültek hátrányba, ám ezen párharcokból 4 így is ukrán diadallal zárult.
Rebrov a spanyol élvonalban csodaszezont futó duó, Dovbik és Cijankov formájában bízhat igazán, no meg abban, hogy Jaremcsuk, Jarmolenko, Zincsenko avagy éppen a Chelsea-ben csak szenvedő Mudrik is a legszebb arcát mutatja majd.
AZ OPTA-analitika E-csoportot illető adatainak táblázata:
ROMÁNIA (FIFA-világranglista: 46. hely)
2000 után először lesz majd ott egy Európa-bajnokságon Románia válogatottja, akik egészen parádés formában futballozták végig a selejtezőket. Ugyanis a román nemzeti csapat veretlenül tudta le a kvalifikációs kört, elsősorban a védekezésre építkezve: 10 találkozón mindössze 5 gólt kaptak, ami meccsenkénti 0.50 kapott gólos átlag, aminél jobbat csak Portugália (0.20) és Franciaország (0.38) válogatottjai tudtak felmutatni.
Mondanunk sem kell, hogy az Eb-sikeresség szempontjából is fontos lesz, hogy a most már Tottenam játékos Radu Drăgușin, illetve a másik belső védő, Andrei Burcă mennyire tud stabil lenni, illetve hogy a kreálásért felelő George Pușcaș, Ianis Hagi – igen, a legendás Gheorghe fia -, Stanciu trió milyen formát fut majd az Eb-n.
Az OPTA-rendszer mindenesetre 57.4 százalékos sanszot lát arra, hogy az Eb-k történetében 16 találkozón mindössze 1 győzelmet jegyző Románia eljut az egyenes kieséses szakaszba, amihez a nyitómeccsükön az ukránok legyőzése jelenthetné a legstabilabb alapot.
SZLOVÁKIA (FIFA-világranglista: 48. hely)
Szlovákia (51.1%) a belgák ellen nyitja Eb-szereplését, talán nem véletlen, hogy az OPTA-szimulációk alapján 38 százaléknál egy picivel nagyobb az esély arra, hogy északi szomszédaink az E-csoport utolsó pozíciójában zárnak majd.
Csalóka lehet a szlovákok selejtezős teljesítménye, lévén bár 7 mérkőzést nyertek a kvalifikáció során, Portugáliától oda-vissza kikaptak – igaz, mindkét esetben szűken, odahaza 0-1-re, idegenben 3-2-re –, ám a csoportban még Bosznia-Hercegovina, Izland, Liechtenstein és Luxemburg szerepelt, amely 4, a FIFA-rangsor első 70 pozícióján kívül található riválist jelentett.
A szlovákok olasz kapitányának, a Napolit tavasszal irányító Francesco Calzonának elsősorban a támadójáték és a befejezések okozhatnak fejtörést, hiszen amíg hátul Dubravka, Gyömbér, Skriniar avagy Hancko biztosítják a stabilitást, a középpályán pedig Kucka, Duda avagy Lobotka járőröznek, addig a kapu előtti szekció talán legnagyobb neve a selejtezősorozatban 3 gólt jegyző Lukas Haraslin. Ami az álmoskönyvek szerint nem biztos, hogy túl sok jóval kecsegtet.