Egyéb sportok

Doppingolók előnyben. Az IGF-et még nem lehet vérből, vizeletből kimutatni

Tiszeker Ágnes, a Magyar Antidopping Csoport (MACS) vezetője a DIGI Sport Reggeli Start című műsorában azt mondta: manapság az IGF a legelterjedtebb dopping.
– Ez egy inzulinszerű növekedési faktor, hasonló a hatása, mint a növekedési hormonnak. A máj termeli, és kifejezetten a vázizomzatra hat, óriási izomzatot lehet növelni. A kimutatása nagyon könnyű, amennyiben az izomzatból lehet mintát venni, de ez nem lehet eszköze a doppingellenőrzésnek. Tudjuk, hogy nagyon sokan használják, a kérdés az, hogy mikor jutunk el oda, hogy a laboratóriumok vérből vagy vizeletből ki tudják mutatni.

Ungvári Attila vizeletmintájában az "ősrégi" sztanozolol nyomait mutatták ki. Erre Tiszeker úgy reagált, hogy nincs jelentősége annak, hogy a szer milyen régóta ismert. Ugyanakkor meglepte Ungvári pozitív mintája, mert eddig sem vele, sem pedig testévrével, Miklóssal nem volt dolga a MACS-nak.

– A dzsúdó nem doppingérzékeny sportág, ezért is meglepő, hogy egy 22 éves tehetséges sportoló ilyen helyzetbe került, de egyelőre nem doppingvétségről beszélünk, csak egy pozitív A mintáról. Nem számít, hogy elavult szert mutattak ki a vizsgálatok, hiszen a doppingolás és a doppingellenőrzés terén nem lehet semmit kizárni. Az anabolikus szteroidok a pozitív eredmények 60-70 százalékát alkotják. A sztanozol kiváló erőfejlesztő, és a küzdősportokban, ahol ez nagyon fontos, ott az anabolikus szteroidok toronymagasan vezetnek. Kétségtelen, hogy ez nem egy új szer, de ma is használják őket, mivel olcsón hozzáférhetőek akár az interneten is – fogalmazott.

Mind a Magyar Judo Szövetség, mind pedig Ungvári Attila kérte a B-próba elvégzését, aminek 2-3- hét múlva lesz eredménye. Az MJSZ közlése szerint egyébként a januári, bakui Világkupa viadal után is pozitív lett a versenyző tesztje.