Egyéb sportok

Doppingbotrány: ártatlanok az osztrák sportvezetők az olimpiai ügyben

A taláros testület döntésére Bécsben úgy reagáltak: a bíróság igazolta, hogy "hamisak voltak a vádak az osztrák síszövetség reprezentánsaival szemben". Maga Schröcksnadel pedig azt mondta: "a szövetség kezdettől helyesen járt el, és ezt most a bíróság is megerősítette".

Peter Schröcksnadel, aki az Osztrák Síszövetség elnöki tisztét máig megőrizte, 2007 májusában lemondott az Osztrák Olimpiai Bizottságban (ÖOC) betöltött alelnöki posztjáról, mert akkori indoklása szerint úgy érezte, személye – a téli játékokkal összefüggő doppingbotrány nyomán – veszélyeztetheti a 2014-es téli játékokra beadott salzburgi pályázat sikerét. (A kandidálást amúgy elbukta az osztrák város, az orosz Szocsi nyert.)

A bonyodalmas és hosszan húzódó ügy előzménye, hogy Walter Mayer, a sílövő-válogatott korábbi edzője nem lehetett ott hivatalosan a 2006-os játékokon, mert 2002-ben, Salt Lake Cityben részese volt egy vérátömlesztéses doppingnak. Ő azonban meglátogatta az osztrák sícsapatot. Ezt követően az olasz rendőrség két házkutatást is tartott a válogatott szállásán, s az akciók során 100 injekciós tűt, 30 kisebb csomag gyógyszert és különböző vértranszfúziós eszközöket foglalt le.

A torinói botrányban érintett hat versenyzővel, Wolfgang Perner és Wolfgang Rottmann biatlonosokkal, illetve Martin Tauber, Jürgen Pinter, Johannes Eder és Roland Diethart sífutókkal kapcsolatban 2007 áprilisában úgy döntött a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB), hogy többé nem indulhatnak ötkarikás játékokon. A NOB emellett arról is határozott, hogy egymillió dollárra bünteti ausztriai tagszervezetét.

Az ÖOC a maga részéről akkor arról döntött, hogy a történtek miatt 14 hivatalos személynek soha többé nem kér akkreditációt egyetlen olimpiára sem. A legmagasabb pozíciójú érintett Markus Gandler, a sífutó- és sílövő-válogatott sportigazgatója volt, rajta kívül – többek között – még Walter Mayer, továbbá Volker Müller fizioterapeuta és Peter Baumgartl csapatorvos lett eltiltva a jövőbeli olimpiáktól.

Az olasz bíróság mostani ítéletével nem csupán Schröcksnadelt és Gandlert mentette fel, hanem Mayert, Baumgartlt, Taubert és Pintert is. Mások esetében ugyanakkor maradt az eredeti – végrehajtásában felfüggesztett – ítélet: az osztrák sífutók volt edzője, Emil Hoch 20 hónap börtönt és 26 ezer eurós pénzbüntetést kapott, a biatlonos Pernert 18 hónappal és 23 ezer euróval, a volt világbajnok sílövészt, Rottmannt pedig 16 hónappal és 20 ezer euróval büntették.