A Boczkó Gábor, Imre Géza, Somfai Péter, Rédli András összeállítású Európa-bajnok együttes – amely tavaly ezüstérmes volt az antalyai vb-n – a legjobb 16 között 31-25-re verte a japánokat, majd a negyeddöntőben könnyedén, 45-37-re a németeket, aztán a fináléba jutásért rendezett ütközetben 45-38-ra kikapott az amerikaiaktól. Utóbbi összecsapáson kisebb térdsérülést szenvedett Boczkó Gábor, aki azonban a bronzmérkőzésen már ismét vívott. Nem is akárhogyan: három asszóját plusz hetes mutatóval zárta.

Imre az elején Pavel Szuhovval 3-3-at vívott, majd Rédli 4-3-ra kikapott Szergej Hodosztól, az első kör végén pedig Boczkó 4-1-gyel elintézte a tavaly világbajnok Anton Avgyejevet (10-8). A folytatásban Imre 1-0-ra kikapott Hodosztól, Boczkó viszont továbbra is ellenállhatatlan volt: 3-0-ra verte Szuhovot. Őt követve Rédli is nyert Avgyejev ellen 6-4-re, ezzel komoly előnybe került a magyar csapat (19-13). A harmadik körben Boczkó 1-0-ra nyert Hodosz ellen, Imre 6-6-ot hozott össze Avgyejevvel, így Rédli 26-19-nél ment fel a pástra Szuhov ellen. Bő egy perc alatt megint izgalmassá vált az összecsapás, az orosz ugyanis sorozatban öt tust adott. 26-24 után viszont a magyar vívónak is voltak jó akciói, ennek eredményeként a vége előtt fél perccel 32-26 állt a táblán. Aztán Szuhov megint felzárkózott kettőre, majd az utolsó kilenc másodpercben, 32-30-at követően még négy együttes találat esett. Jól szórakozott a közönség.

"Hét tus volt az előnyöm, amikor felmentem a pástra, aztán fél perc alatt csak három – kezdte értékelését Rédli. – Egy kicsit meg voltam illetődve, azt hiszem. Nagy teher zuhant rám azzal, hogy Bocek elkerült a befejező helyről. A végén szerencsére megint felszabadultan vívtam, amikor hat tus lett az előnyöm. Az elején minden támadása jó volt az orosznak, én meg elvesztettem a távolságot, igazából nem voltam szúrásban, de minden jó, ha a vége jó. Úgy gondolom, értékes bronzot nyertünk."

"Az elődöntőben kaptam egy +medvepuszit", egy kicsit megnyúlt az oldalsó szalag a térdemben, nem tudtam vívóállásba helyezkedni, nem akartam az utolsó akcióra kockáztatni, ezért kértem cserét – nyilatkozott a bronzmérkőzést követően az elődöntőre utalva Boczkó. – Aztán hosszas lamentálás után úgy döntöttem, hogy mindenképpen vívok. Kértem, hogy ne én legyek a harmadik befejező, mert ilyen lábbal nem lett volna szerencsés adott esetben az utolsó akcióknál a pást végén fél lábon ugrándozni. Szerencsére mindhárom asszómat megnyertem. Szépen összekaptuk magunkat a bronzmérkőzésre. Ami az amerikaiakat illeti, általában nem szoktak ott lenni a mezőny elején, de ma nagyon jól vívtak."

"Vertek meg már minket Világkupán, nem amatőrök, két vívójuk stabilan a 16 között van a világranglistán, csak éppen nem nagyon ismerjük őket – mondta Kulcsár Győző szövetségi kapitány, ugyancsak az amerikaiakra kitérve. – Nem igazán jó vívók, csak nagyon kellemetlen emberek, egyetlen tust sem adnak könnyen. Ezzel együtt nem biztos, hogy ki kellett kapnunk tőlük az elődöntőben."

A fináléban a címvédő franciák jelentős, nyolctusos hátrányt ledolgozva nyertek az amerikaiak ellen, 4500 néző nagy örömére.

Boczkó Gábor az eredményhirdetés előtt fair play díjat vehetett át Kamuti Jenőtől, a Nemzetközi Fair Play Bizottság elnökétől, amiért a férfi párbajtőrözők egyéni versenyének elődöntőjében, a későbbi győztes észt Nikolai Novosjolov elleni asszója során egy megítélt együttes találatnál jelezte a bírónak, hogy az ő szúrása talajt ért. 


Eredmények:

a 16 között:

Magyarország-Japán 31-25

(Boczkó: plusz 5, Imre: plusz 3, Somfai: mínusz 2)

negyeddöntő:

Magyarország-Németország 45-37

(Somfai: plusz 5, Boczkó: plusz 3, Imre: 0)

Egyesült Államok-Koreai Köztársaság 39-35

Oroszország-Lengyelország 45-43

Franciaország-Ukrajna 45-38

elődöntő:

Egyesült Államok-Magyarország 45-38

(Boczkó: plusz 1, Imre: mínusz 2, Somfai: mínusz 6, Rédli: 0)

Franciaország-Oroszország 45-38

a 3. helyért:

Magyarország-Oroszország 36-34

(Boczkó: plusz 7, Imre: mínusz 1, Rédli: mínusz 4)

döntő:

Franciaország-Egyesült Államok 45-36

A végeredmény: 1. Franciaország (Gauthier Grumier, Jean-Michel Lucenay, Jérome Jeannet, Ulrich Robeiri), 2. Egyesült Államok (Cody Mattern, Weston Kelsey, Benjamin Bratton, Benjamin Ungar), 3. MAGYARORSZÁG (BOCZKÓ GÁBOR, IMRE GÉZA, RÉDLI ANDRÁS, SOMFAI PÉTER)

 

MTI