Tenisz

Djokovic álmatlan: Nadal vagy Wimbledon?

– A célom, hogy vezessem a világranglistát, de az álmom, hogy Wimbledonban nyerjek – mondta az idén mind a 32 meccsét megnyerő Djokovic, aki akkor kerülhet élre, ha idei hetedik tornagyőzelmét is begyűjti, míg az éllovas spanyol Rafael Nadal az elődöntő előtt kiesik a római versenyen.

A 24. születésnapját jövő vasárnap ünneplő Djokovic arról is beszélt, hogy bár idén már kétszer, Miamiban és Indian Wellsben is legyőzte Nadalt a múlt heti, madridi finálé előtt, mégis ez utóbbinak különös jelentősége van.

– Hatalmas tett volt Nadalt legyőzni saját hazájában a kedvenc borításán – mondta Djokovic, aki tíz próbálkozás után Madridban nyert először salakon spanyol riválisa ellen. – Pályafutásom legjobb teljesítménye volt salakon, de bármelyik borítást tekintve is az egyik legjobb volt.

Sport365Lexikon – Versenynévjegy

A wimbledoni tenisztorna (hivatalos nevén: The Championships), a legrégebbi és a legtöbb hagyománnyal bíró teniszverseny a világon. Az évente megrendezett négy legrangosabb teniszverseny, a Grand Slam-tornák egyike, és történelme, valamint nagy hagyományai miatt ezek közül is Wimbledon a leghíresebb és sokak szerint a legkiemelkedőbb. A wimbledoni tenisztornát minden évben nyár elején, június-július hónapban rendezik meg füves pályán, az All England Lawn Tennis and Croquet Club-on, Angliában. A négy Grand Slam-torna közül ezt az egyet játsszák füves borításon. Wimbledon minden évben a harmadik Grand Slam-torna (Ausztrál Open: januárban, Roland Garros: május végén, US Open: szeptemberben van).

A torna két hétig tart, de az esős angliai időjárás miatt sokszor hosszabb-rövidebb időre fel kell függeszteni vagy el kell halasztani a meccseket. Mint minden Grand Slam-tornán, itt is több versenyt rendeznek meg egyidejűleg: a legnagyobb figyelmet az egyéni versenyek (női egyes, férfi egyes) kapják, de játszanak női, férfi és vegyes párost is. A vegyes páros kivételével az összes versenyszámot megrendezik a junior versenyzők számára is. Speciális meghívásos versenyek a 35 és 45 év fölötti férfi páros, illetve a 35 év feletti női páros tornák, valamint minden évben rendeznek kerekesszékes bajnokságot is. Érdekesség, hogy a torna hagyományainak megfelelően a versenyzők csak fehérben léphetnek pályára.

134 éve rendezték az első wimbledoni versenyt

Az első wimbledoni bajnokságot 1877-ben rendezték az All England Lawn Tennis and Croquet Club felügyelete alatt. Ekkor még csak férfi egyes versenyt rendeztek. Az All England Club először 1884-ben rendezett női egyéni és férfi páros versenyt. A női és a vegyes páros versenyeket 1913-ban vezették be. A bajnokság 1922-ben költözött jelenlegi helyére. 1921-ig az előző év nyertese ugyanabban a versenyszámban bye-jal automatikusan továbbjutottak a második körbe (tehát nem kellett első körös meccset játszaniuk). Ez alól kivétel volt a női páros és a vegyes páros versenyszám. Ez azonban ahhoz vezetett, hogy sokan könnyedén megvédték előző évi címüket, hiszen sokkal többet pihenhettek, mint a többi játékos, akik kezdettől fogva játszottak. Ezért 1922-ben eltörölték ezt a szabályt, és azóta a címvédők is játszanak az első körtől kezdve.

Már nem kell meghajolni

Wimbledon hagyományos színei a sötétzöld és a lila. Az All England Club előírja a játékosoknak, hogy szinte teljesen fehér ruhát viseljenek. Ez volt az ok, ami miatt a fiatal Andre Agassi bojkottálta a tornát az 1990-es években. Semelyik másik Grand Slam-torna nem írja elő ilyen szigorúan a játékosok viseletét. A wimbledoni tenisztornát hagyományosan a megelőző év férfi győztese nyitja meg a centerpályán: ő játssza az első mérkőzést.

2003-ig a versenyzőknek meg kellett hajolniuk a királyi család tagjai előtt, 2003-ban azonban Kent grófja elhatározta, hogy szakít a hagyománnyal, és a versenyzőknek csak akkor kell meghajolniuk, ha a királynő vagy a walesi herceg is jelen van.