Magyar foci

Diósgyőrben Egri Attila adja az erőt a játékosoknak

""

– Helyes az a megfogalmazás a titulusoddal kapcsolatban, hogy utánpótlás fitness edző?
– Alapvetően igen, de inkább erőnléti edzőként definiálnám a munkámat.

– Mi a konkrét feladata az utánpótlás erőnléti edzőnek?
– A klub összes játékosának a fizikai állapotára kell odafigyelnem az egész idény alatt. Sérülés esetén, ha bármelyik labdarúgóval történik valamilyen probléma, akkor annak a rehabilitációját kell végigvezetnem. A munkámat az orvosi teammel és a masszőrökkel egyeztetve végzem. Normál esetben, amikor a srácok heti egy vagy két fizikai tréningen vesznek részt, azt nekem kell az igényeknek megfelelően levezetnem. Ez történhet a konditeremben vagy akár a pályán is; ott kell dolgoznom, ahol éppen szükség van rám.

– Főleg a fiatal labdarúgók edzését irányítod, de a felnőttekkel is van dolgod.
– Pontosan így van. Az első csapattal a felkészülési időszakban hetente két alkalommal vagyunk együtt. Náluk is kétféle teendőm van, az egyik az edzőtermi, a másik amikor a szabadban végzünk különféle, főleg gimnasztikai gyakorlatokat. Igazából a 15 éven felüliek felkészítésében vagyok otthon. Ezeknél a korosztályoknál van egy alap program, ami az általános fizikai erőről szól, illetve a koordinációs képességek fejlesztéséről, a dinamikáról. Az alapprogramra piramisszerűen épülnek fel az egyre bonyolultabb gyakorlatsorok.

– Milyen különbségek vannak a 12, 15 vagy éppen a 20 éves focisták felkészítése között, hiszen a legkisebbeket nem lehet olyan nagy súlyokkal terhelni, mint a nagyokat?!
– Minden korosztálynak meg van az a rész, amivel együtt tudunk dolgozni. A kicsiknél az ügyesség az, ami alapvetően számít, s az, hogy a gyerek mozgása minél harmonikusabban összeálljon. Ahogy egyre nagyobb a játékos, úgy kerülnek elő a súlyzók is.

– A te munkádat lehet mérni, vagy csak hosszútávon látható az eredmény?

Mint minden munka, az enyém is abszolút mérhető. A játékosok fejlődésén, a fizikai állapotán és a mérési eredményeiken ez megmutatkozik.

– Hogyan lesz valakiből utánpótlás fitnesz- vagy erőnléti edző?
– Sok módja van, hogy valaki erre a pályára jöjjön. Én egy kicsit más utat jártam be, mint a megszokott. Nagyjából húsz éve foglalkozok a labdajátékok mozgásanyagának elemzésével, a különféle edzésmódszerek összehasonlításával, s ez idő alatt sok trénerrel dolgoztam együtt, tanultam tőlük. Természetesen fitnesz edzői képesítésem is van, de a legfontosabb az, hogy amikor a meghallgatásom volt a szakmai stáb előtt, akkor az általam felvázolt tervek – egy egységbe foglalt utánpótlás-rendszer felépítése 8-tól 18 éves korig – elnyerték a vezetők tetszését. Az elképzeléseink azonosak voltak, és ezt a szakmai stáb ki akarta próbálni a gyakorlatban is.