Davis-kupa: Argentína spanyol-veréssel törné meg az átkot
A dél-amerikai együttes története első, míg a spanyolok az ötödik győzelmükre hajtanak. Mielőtt rátérnénk a sevillai nagydöntőre érdemes megismerkedni a Davis-kupa történelmével, amely 1900 (!) óta íródik. A DK-t 1900-ban hozta létre Dwight Filley Davis (partnere Holcombe Ward). A Harvard Egyetem tanulója csapatszinten mindent megnyert Amerika keleti partján, de a teniszsztár többre vágyott. Davis rövid időn belül megszervezett egy országos versenyt, majd annak sikeréből kiindulva több országot is meghívott az első Davis-kupára.
A várakozásokkal ellentétben csak a nagy-britanniai Lawn Tennis Szövetség fogadta el a meghívást. Az első DK finálét 1900-ban a Massachusetts államban található Longwood Brookline Cricket Club pályáján rendezték meg. Az első döntőt az Amerikai Egyesült Államok nyerte meg 3-0-ra Nagy-Britannia ellen.
Egy évvel később az érdeklődés hiánya miatt a sorozatot elkellet halasztani. Érdekesség, hogy 2007-től, már 137 ország válogatottja vesz részt a Davis-kupában. Térjünk vissza a kezdetekhez. 1902 és 1905 között a sorozathoz csatlakozott, Ausztria, Ausztrália Új-Zélanddal vegyes csapatot alkotva, Belgium és Franciaország. A sorozat 1924-ben felkerült az International Lawn Tennis Challenge rendezvényei közé. A sorozat, a Davis-kupa nevet hivatalosan 1945-ben, Dwight Filley Davis halála után vette fel.
Az örökranglista élén az Amerikai Egyesült Államok található. A 99 nagydöntőből 32-t Amerika nyert meg, ezen felül 29-szer szorult a második helyre. Természetesen ez is rekord. A ranglista második helyén található Ausztrália, amely 28-szor hódította el a Davis-kupát, nem mellesleg 19 elvesztett döntője is van. Érdekesség, hogy az auszik 1946 és 1968 között mindig bejutottak a döntőbe, amely a mai napig rekord. A képzeletbeli dobogó legalsó fokára az első DK döntőben is részt vevő, Nagy-Britannia és Franciaország állhatott fel. A szigetországiak és a gallok 9-9 alkalommal hódították el a serleget.
Térjünk rá a 2011-es sevillai nagydöntőre, amelyben Spanyolország és Argentína legjobbjai mérik össze az erejüket. A dél-amerikai együttes negyedik (1981, 2006, 2008) alkalommal jutott be a Davis-kupa döntőjébe, de a siker kapuján eddig egyszer sem lépet be. A dél-amerikai csapat edzője, Tito Vázquez Juan Martin del Potro (23 éves, 11. a világranglistán), Juan Mónaco (27, 26.), Juan Ignacio Chela (32, 29.) és David Nalbandian (29, 64.) négyest nevezte a sorozat döntőjébe. A csapat sztárja egyértelműen del Potro, aki 2009-ben megnyerte a US Opent, nem mellesleg döntőt játszhatott a világbajnokságon (kikapott Nyikolaj Davigyenkotól), igaz Nalbandianról sem szabad megfeledkezni, aki 2005-ben Roger Federert legyőzve lett világbajnok.
A spanyol válogatott kapitányának, Albert Costának nem volt nehéz dolga, hiszen a csapat gerincét Rafael Nadal (25 éves, 2. a világranglistán) és David Ferrer (29, 5.) alkotja, hozzájuk kellett keresni két kiegészítőembert. A kapitány döntése értelmében Feliciano López (30, 20.) és Fernando Verdasco (28, 24.) került még be a válogatottba. A spanyolok sztárja egyértelműen az 5-szörös Roland Garros, a 2-szeres Wimbledon, a US Open és az Australian Open bajnok Rafael Nadal. Az olimpia-bajnok Nadal az idei világbajnokságon csúfosan leszerepelt, így felmerül a kérdés, vajon vezére tud-e lenni a spanyol armadának. Ferrer viszont remekül játszott a világbajnokságon, pechére az elődöntőben összekerült a későbbi győztessel, Roger Federerrel. Amennyiben a spanyolok nyernek, akkor ötödik (2000, 2004, 2008, 2009) alakalommal emelhetik magasba a győztesnek járó trófeát.
A világranglistán elfoglalt helyezésük alapján a spanyolok tűnnek biztos befutónak, de a tenisz világában is előfordulhatnak meglepetések, főleg most a szezon végén. A két válogatott nem először játszik egymás ellen a Davis-kupában. A spanyolok 1926-ban a negyeddöntőben (3-1), 2003-ban az elődöntőben (3-2), míg 2008-ban a döntőben (3-1) fektették két vállra az argentinokat.
A két válogatott útja a döntőig: Argentína: Első forduló: Románia 4-1 Negyeddöntő: Kazahsztán 5-0 Elődöntő: Szerbia 3-2 Spanyolország: A 100. döntő programja: Az előző tíz esztendő döntői: |