Egyéb sportok

Czene Attila az Európa-kupa fővédnöke – interjú Garzó Erikával

– Úgy láttam a versenykiírásban, hogy ez lesz az első Európa-kupa Magyarországon. Miért kaphatta meg hazánk a rendezési jogot?

– Valójában nem ez az első, tavaly nyáron Tatabánya rendezhetett kupát nagyon jó időpontban. Az igazán jó dátumokért sokan versengenek, szerencsések voltunk, hogy megkaptuk. Ami nagy változás lesz a tavalyihoz képest, hogy idén először ’A’ kategóriás versenyt is tartanak, ahol a legjobbak indulnak, míg tavaly csak ’B’ kupa volt. A magyar görkorcsolya az elmúlt 2-3 évben komoly fejlődésen ment keresztül, és egyébként is régóta benne vagyunk a nemzetközi vérkeringésben. Ráadásul Európa egyik legjobb, sőt megkockáztatom, a legjobb versenybírója magyar, az ő neve is garancia arra, hogy egy nálunk rendezett versenyen minden rendben folyik.

– Ha tavaly Tatabánya sikeresen meg tudta rendezni a kupát, idén hogy-hogy Szegeden lesz?

– Tavaly is lehetett volna itt, de nem volt számunkra megfelelő az időpont, nem volt jól előkészítve az egész sorozat sem. Sok ország szeretne Európa-kupát rendezni, vannak, akik kapnak kettőt is. Magyarország nem gazdag ország, így csak egyet tudunk megszervezni, azt már az ország szövetsége dönti el, hogy melyik városé lehet.

– Milyen állapotban vannak most az előkészületek?

– Jól áll a szervezés, már tavaly szeptember óta folyik a munka. A városi támogatási kérvényt is rég benyújtottuk, mert egyértelmű volt, hogy önerőből nem tudjuk kivitelezni. A pályánk már hét éves, ami érzékelhető volt a minőségén, de így állami támogatásból azt is sikerült felújítani. Emellett van már gyakorlatunk nem csak hazai versenyek (országos bajnokságok, diákolimpiák), de nemzetközi viadalok szervezésében is, két évvel ezelőtt is volt itt Szegeden egy kisebb nemzetközi kupa. Összeszokott, lelkes szülői gárda segíti a szervezést, akik nem csak egy verseny megrendezése miatt dolgoznak, hanem a saját gyermekeikért. A honlapunk készen van, részletes ütemtervet dolgoztunk ki, a bizottság hetente ülésezik, és már a támogatókkal is megegyeztünk.

""

– Milyen nevezésekre számítotok, kikről lehet tudni eddig, hogy itt lesznek?

– Legalább tíz ország részvételére számítunk, de ez főként kapcsolatokon alapul, mert Magyarország ennek a sportágnak a perifériájához tartozik. Olyanok jönnek első sorban, akiket korábban megismertünk más nemzetközi versenyeken. Nehéz komoly mezőnyt összehozni, de a szponzoraik miatt itt lesznek a világ legjobbjai közül, egy új-zélandi fiú, és egy kolumbiai lány. Egyébként nekik ugyanaz a Powerslide a szponzoruk, mint a belgák négyszeres junior- és négyszeres felnőtt világbajnokának Bart Swingsnek. Hatalmas dolog lenne, ha Swings is itt lenne az Európa-kupán, de ezt még nem tudjuk, április elsején jár le a nevezési határidő, sokan vannak, akik az utolsó pillanatban jelentkeznek csak. Eddig főként kelet-európából vannak jelentkezők, de Ausztriából, Svájcból, Németországból is várható nevezés, illetve már Hollandiából is érkezett nevezés.

– Mit gondolsz, milyen eredményeket érhetnek el a magyar versenyzők?

– A helyi, szegedi egyesület több tagja is esélyes jó szereplésre. A Magyar Országos Görkorcsolyázó Szövetség döntése alapján Sántha Blanka lett az év magyar női görkorcsolyázója. Ő kadett korosztályban tavaly kezdte a nemzetközi versenyzést, az Európa-kupa sorozatban öt verseny után végzett a kilencedik helyen összetettben. Azért nem tudott magasabb helyezést elérni, mert azok, akik több versenyen vehettek részt, megelőzték. Az öt verseny elég kevés azokhoz képest, akik kint vannak, mondjuk tíz kupán, de sajnos nekünk nincs meg az anyagi lehetőségünk ahhoz, hogy a versenyzőinket ilyen sok versenyen elindítsuk. Blanka egyébként tagja volt a tavalyi korosztályos Európa-bajnokság ezüstérmes kadett váltójának. Csapattársaival, Kopilovic Eleonórával és Gardi Dominikával az eddigi legszebb magyar eredményt érték el, ők mindhárman itt edzenek Szegeden a Tornádó csapatban, tőlük is szép eredményt remélhetünk. Ők tudják egymást támogatni a versenyen, ami nagy előny, szemben a fiúkkal, ahol csak egy-egy versenyzőnk van kategóriánként. Ebben a sportban fontos, hogy a különböző kategóriákban csapatként együttműködve dolgozhassanak a versenyzők, mert ez a látszat ellenére egy nagyon taktikus sportág. Ugyan szabályozva van az erőteljes akadályozás, de így is van lehetőség az előzések hátráltatására, ha 3-4 azonos nemzetet képviselő versenyző összeáll. A fiúknál sprint távon Hülber Dániel tavaly a szezon elején 300m-en nyert ezüstérmet Európa-kupán, de neki itthon nincs ellenfele, a külföldi versenyek jelentik számára a húzóerőt. Dékány Bencének sincsenek társai, így nehéz a helyzete. A tavalyi kolumbiai világbajnokságon 13. lett, ami gyönyörű eredmény. Ha egy egyedül futó magyar versenyző ilyen helyezést ér el, azt úgy kell elképzelni, hogy nagyon sűrű a mezőny, van előtte körülbelül három holland és belga, de ugyanennyi német is. Ezekben az országokban nagyon erős ez a sportág, és össze is tudnak dolgozni. Tavaly Magyarország 9. lett a világranglistán, ez ezeknek az eredményeknek köszönhető.

""

– Mennyi nézőre számítotok az Európa-kupán?

– Kolumbiában láttuk, hogy rengeteg kisiskolás, óvodás gyermeket kihoztak tanáraik, valamint sokan voltak gimnazisták, egyetemisták is, remek hangulatot teremtve a lelátókon. Annyira megtetszett ez, hogy elhatároztam: Ha nálunk is lesz nagyobb rendezvény, akkor annak hasonlónak kell lennie. Ezért megkerestük a helyi iskolákat, több helyről is van már ígéret, hogy jönnek. Szerencsénk is van, mert szombati tanítási nap van, ezért valószínűleg sokan kilátogatnak majd a megkeresett iskolák tanítói és tanárai közül, szervezetten. Korábban csak azok álltak meg megnézni egy-egy versenyt, akik éppen arra jártak.

– Mivel biztatnád az embereket, hogy jöjjenek ki megnézni a kupát?

– Szerintem ez egy ritka, látványos sport. Fontos a sebesség, de komoly taktikázás is van. Kicsit emiatt rokonságot mutat az autóversenyzéssel, de főként a bicikliversenyekkel, így ezek kedvelőinek nyerheti el leginkább a tetszését. Több versenyszám is van, például pontgyűjtős, kieséses, egyéni vagy tömegrajtos, hosszabb vagy sprint távok, jégfelújítás pedig nincs, ellentétben a jeges gyorskorcsolya versenyekkel, így sokkal pörgősebb a lebonyolítás annál, nagyon izgalmas tud lenni.

– Miért hárult épp rád a főszervezői feladat?

– A Tornádó egyesület elnökeként a legnépesebb és legeredményesebb magyarországi csapattal dolgozom és én képviseltem az országot kapcsolattartóként az Európa-kupa sorozat kezdeti tárgyalásain is. Ezen kívül nagyon nagy a szülői gárda segítsége, számíthatok az informatikus anyukákra-apukákra is. Ezzel a csapattal bármilyen világversenyt meg lehetne szervezni. Ráadásul rutinunk van már a szállás, ellátás megszervezésében, és a Budapest és Szeged közötti transzferek megoldásában is.

– Szeged polgármestere, Botka László mellett Czene Attila lett a verseny fővédnöke. Hogy sikerült őt megnyerni egy ilyen eseménynek?

– Tavaly a lányok Eb ezüstérme után nagy meglepetésünkre gratuláló levelet küldött névre szólóan mindegyiküknek, melyben megköszönte, hogy ilyen eredményesen képviselték hazánkat egy világversenyen. Erre egyáltalán nem számítottunk, mert a görkorcsolya nem olimpiai sportág, így jóval kevesebb figyelmet kap, mint azok, amelyek igen. Ez bátorított fel, hogy megkérdezzem, elvállalná-e az Európa-kupa fővédnökségét, ő pedig igent mondott, amiben valószínűleg benne van az is, hogy szegedi származású.

 

Fotó: szeged.hu, hungaroskate.hu