Kezdjük rögtön az Európa-ligával, mely a francia csapatok számára igen rövidre sikeredett.

""

Elsőként a Rennes kapcsolódott be a küzdelmekbe, miután két kört is haladniuk kellett a csoportmérkőzésekig. Első ellenfelük a grúz FC Metalurgi Rusztavi volt, mely természetesen nem jelentett különösebb akadályt, és egy idegenbeli 5-2-es majd egy hazai 2-0-ás győzelmet követően tovább is ment a bretagne-i alakulat.

Ezután következett a selejtezők utolsó köre, ahol a Crvena Zvezda volt az ellenfele, a Rennes együttesének, melyet szintén könnyedén, 6-1-es összesítéssel ütött ki. Eddig minden szép és jónak tűnhet, azonban jött a fekete leves: ebben a körben kapcsolódott be ugyanis az Európa-ligába a Sochaux együttese is – mely idén már csak a kiesés elől menekült -, és fogadta a Metaliszt Kharkiv együttesét, mely ellen azonnal, egy idegenbeli 0-0 és egy hazai 4-0-ás vereség után el is vérzett.

""

Az első intő jelet tehát meg is kapta Franciaország, ám úgy néz ki ez nem volt elég, hiszen nem sokáig örülhetett a Rennes sem. Az eddig magabiztosan menetelő csapat sorsa ugyanis már a sorsolásnál megpecsételődött, miután valódi "halálcsoportba került". Celtic, Atlético Madrid, Udinese: hát illusztris társaság, annyi szent. Nem is sikerült győznie a franciáknak, és három döntetlennel estek ki a csoportból.

""

Elbírta volna azonban még ezt a francia futball, viszont a PSG égését már nehezen. Az Athletic Bilbao, Austria (Red Bull) Salzburg, Slovan Bratislava csoportból még a Rennes-nek is illett volna továbblépnie, nem hogy a PSG-nek. Ez azonban a fővárosiaknak nem sikerült, miután tíz pontot szerezve, rosszabb gólkülönbséggel estek ki, így a Bilbao és a Salzburg menetelt tovább, Franciaországnak pedig egyetlen csapata sem maradt az EL-ben.

""

A rövidre sikerült Európa-liga után következzék a BL, ami szintén nem sikerült hosszúra a franciáknak.

A Lyon kapcsolódott be, ám a Lille távozott elsőként a legrangosabb kupasorozatból. Előbbi a Rubin Kazany együttesét verte meg 4-2-re a selejtezőben, utóbbi pedig egy nem túl acélos – Inter, CSKA Moszkva, Trabzonsport – négyesben végzett utolsóként, mindössze egyetlen győzelmet, és hat pontot szerezve.

""

A sort folytassuk a Lyon további szereplésével, és némi összeesküvés-elmélettel: a franciák a Real Madriddal, az Ajax-szal és a Dinamo Zagrebbel kerültek egy csoportba, és jutottak tovább, bár sokak szerint igen érdekes körülmények között.

A csoportkör első három mérkőzése után egy döntetlent, egy győzelmet és egy vereséget tudhatott magáénak a Lyon, a visszavágók pedig nem alakultak másképpen, jött egy vereség a Realtól, egy 0-0 az Ajax-szal, majd az utolsó fordulóban egy meglepően nagyarányú, 7-1-es győzelem a Dinamo ellen, ráadásul idegenben. Hogy mitől duplán meglepő ez az eredmény? Nos, a Zagreb az 1-1-es félidő után gyors egymásutánban hét perc alatt három gólt szedett be, ám ez még nem lett volna elég a továbbjutáshoz, hiszen a Real 2-0-ra vezetett az Ajax ellen, így akkori állás szerint három gól kellett volna még a Lyonnak, melyet ismét 11 percen belül ért el a francia csapat, és lőtt így összesen hét gólt azon a helyszínen, ahol még a Real és az Ajax is csak nehezen egy, illetve két góllal tudott nyerni. A franciák azonban valósággal megtáltosodtak, és mentették meg a francia foci becsületét, négy kieső csapatuk után. Az UEFA pedig pusztán véletlenül vizsgált több dolgot is a csoport utolsó fordulója után…

Hogy miért érdekes ez? Nos, a portugál bajnokság már az ősszel megelőzte volna a franciát az UEFA-ranglistán, amennyiben nem jut tovább a Lyon, így azonban sikerült a luzitánok előtt maradni – egészen áprilisig, azóta ugyanis a portugálok már beelőzték a franciákat, és megkezdték az olaszok üldözését -.

A Lyon a Zagreb elleni csoda után aztán nem bírt a ciprusi APOEL-lel, és a legjobb 16 között, tizenegyesekkel búcsúzott is.

""

Így az egyetlen, valóban valamit elérő francia csapatnak a Marseille bizonyult, ám ők is csak kisebb csodával jutottak tovább a csoportból, miután 2-1-es dortmundi vezetés után a 85. és a 87. percben megfordították a mérkőzést, és jutottak tovább másodikként az Arsenal mögött – a csoport negyedik tagja, és harmadik helyezettje a görög Olympiakosz Pireusz volt -.

Az OM viszont a Lyonnal ellentétben később legalább bebizonyította, helye van a legjobbak között, hiszen 2-1-es idegenbeli vereség után, 1-0-ra nyert hazai pályán az Inter Milan ellen, így idegenben lőtt góllal továbbjutott a legjobb nyolc közé.

Itt a későbbi döntős Bayern Münchent fogta ki magának, amely ellen végül nem vallott szégyent, habár csodát sem tett, és két 2-0-ás vereséget követően, utolsó francia csapatként búcsúzott a negyeddöntőben.

""

A francia csapatokról elmondható: pocsék évet zártak Európában, melyet mi sem jelez jobban, mint az, hogy a portugál bajnokság áprilisban be is előzte a Ligue 1-t.