Egyéb sportok

Csak a nyálukat csorgatják, vagy értik is? – Avagy, így szurkolnak a nők

Mint tudjuk, a férfiak sem épp az agyuk vagy a szívük után mennek az esetek többségében, ha nőkről van szó. Mi, nők mégis gyakran kapjuk a megjegyzéseket, ha valamilyen sporteseményen férfi versenyt nézve esetleg külső alapján választjuk ki, kinek is szurkolunk.

Szerintem a férfiak egyszerűen csak féltékenyek. Miért is nem velük foglalkoznak a nők? Miért inkább a sportolókkal? Ha pedig véletlenül kiderül, hogy az adott hölgy ért is ahhoz a sportághoz, amit figyelemmel kísér, ráadásul esetleg többhöz is, az már maga a katasztrófa.

A sport, az erős fizikum, sokkal inkább a férfiak hatáskörébe tartozik, csakúgy, mint a szurkolás. Hányszor láthattunk fiúkat egymás és a lányok előtt erejükkel felvágni? És azok a (főként sör) reklámok, ahol a nők csak pincérnőként funkcionálnak, miközben a férjeik a TV-vel kiabálnak? De ez ma már egyértelműen idejétmúlt szemlélet.

Igen, mi nők is foglalkozhatunk sporttal. Az már teljesen elfogadott, hogy a nők is sportolnak, edzésekre járnak. A különböző aerobic irányzatok, túrázás, biciklizés, futás… Elősegítik nőiességünk fenntartását. A versenysport kevésbé előnyös, de már ennek hallatán sem az elférfiasodott, agyon tesztoszteronozott NDK-s nádszálkisasszonyok jelennek meg a szemünk előtt (kivéve pl. a súlyemelést, súlylökést, sprintfutó számokat). A szurkolás, az ÉRTŐ szurkolás körül azonban még mindig vita, feszültség van.

Hazudnék (és azt hiszem, kijelenthetem: minden más nőtársam is), ha azt mondanám, nem nézem meg, hogy egy-egy sportoló milyen külsővel rendelkezik. Igen, ez tényleg befolyásolhatja, kit választunk ki kedvencünknek. Egy kedves, boldog mosoly a futam végén, egy izmos, kidolgozott felsőtest… Bizony, nagyon sokat számít.

Azonban az sem igaz, hogy csak ez dönt. Egyre több nőben éled fel az igény, hogy értse is, amit néz. Hogy tudja a szabályokat, hozzá tudjon szólni a beszélgetéshez, ha szóba kerül kedvenc sportága. Ne csak annyit tudjon hozzá tenni például egy fociról szóló társalgáshoz, (csak hogy egy nagy közhelyet említsek) hogy jajjjjj a C. Ronaldo ollllllyan cukiiii!!!

Maradjunk a focinál. Nyilván vannak ilyen ’sportrajongók’ is, de már nem kéne meglepődni azon, ha egy nő úgy nézi a focit, hogy tudja, mi történik a pályán. Látja, ha a bíró rosszul ítél, és meg tudja állapítani, melyik csapat játszik durván, vagy melyik szépen, és egy-egy jó meccset meg tud becsülni.

Arsenal drukkerként rengetegszer megkaptam, hogy persze, mert biztos sok ott a jó pasi. Nyilván. De melyik csapattal van ez másképp? Minden csapatban lehet találni szépfiú focistákat. Nem épp ez volt a fő ok, hogy őket választottam. Tetszik például, hogy ilyen nagy hangsúlyt fektetnek az utánpótlás-nevelésre.

Az már nyilván kevésbé, hogy aztán a kinevelt, igazán jó játékosok átigazolnak máshová, továbbá annak sem örülök, hogy mostanában finoman szólva gyengélkedik a csapat, és hogy sok a sérülés. De néhány szép meccs, látványos futballal, jó támadásokkal bőven kárpótol ezért, majd lesz jobb. És tudom, hogy nem én vagyok az egyetlen női drukker, aki hasonlóan áll a csapatához. Egyre többen vagyunk.

Vagy vegyük az egyik magyar sikersportágat: Mi a helyzet az úszással? Kevés nő van, aki nem ugrálna örömében, ha kapna egy autogramot, Ryan Lochte-tól. Azért aki úszást néz, azzal is tisztában van, hogy igencsak tud az amerikai úszófenomén. De ettől még a nők is Cseh Lacinak fognak szurkolni Magyarországon, legyen akármilyen kocka hasa meg sármos mosolya Lochte-nak. Nem hiszem, hogy van olyan nő hazánkban, aki Lochte-ról tudja, kicsoda, Cseh Laciról viszont nem.

Vannak persze olyanok is, akiknek semmi közük a témához. Egy barátnőm döbbenten mesélte pár napja, hogy mikor korcsolyázni volt, szóba került Gyurta Dani. Az egyik lány pedig nézett, hogy ki az a Gyurta Dani? A neve ismerős volt neki, de nem tudta hova tenni. Viszont szerencsére ilyen már nem sok van, sőt, egyre kevesebb, hazánk kétszeres világbajnokának nevét az ország legnagyobb része remélhetőleg ismeri.

De azért alapvetően kijelenthetjük, hogy a női szurkolótársadalom is kialakulóban van, egyre többen figyelik izgalommal a különböző versenyeket, és nem csak az számít, hogy egy-egy sportoló hogy néz ki. Egyébként pedig, ha így lenne, mi lenne ezzel a gond? A férfiak akkor szóljanak ezért, ha nem nézik kidülledt szemekkel a vetkőző sportolónőket és focistafeleségeket!