Brutális terhelés, 200-as pulzus. Kitalálja, melyik sport ez?
Bár hazánkban csupán a nyolcvanas évek derekán jelent meg a squash, mostanában egyre nagyobb népszerűségnek örvend. Napjainkban nem csak a sportot űzők száma növekszik szép számmal, hanem a nemzetközi mezőnyben begyűjtött győzelmeké is.
Legutóbb a Slovenian Junior Openen bizonyítottak a magyar utánpótlás korú játékosok. Hazánkat 8-an képviselték, ebből 4-en a Szeged Squash SE versenyzői. A sportág alapjairól és testre gyakorolt hatásairól Kohlrusz Balázzsal, az ő edzőjükkel beszélgettünk.
A játékot az intenzitása teszi egyedülállóvá.
Ütős labdajátékokkal már évszázadokkal ezelőtt is szórakoztatták magukat az emberek, a ma squashként ismert sport alapjai azonban csak a 19. század elején alakultak ki.
Érdekesség, hogy a labdajáték létrejötte egy börtönhöz köthető, pontosabban a londoni adósok börtönéhez. Ez nem egy különálló épület volt, hanem egy falakkal körbevett nagy terület, ahol a rabok szabadon mozoghattak és sportolhattak.
A gyors labdamenetek igazán élvezetessé teszik a játékot.
Az ekkor még rackets névre hallgató sport innen kezdte meg világhódító útját. 1830-ban már sok angliai iskolában játszották, s miközben a diákok arra várakoztak, hogy bejuthassanak a pályára, unalmukban a falhoz ütögették a labdát. Ennek köszönhetően végül a fal is szerepet kapott. 1864-ben pedig az első hivatalos squash pálya is megépült a Harrow Schoolban.
A Szeged Squash SE versenyzői és edzője.
A sportágnak több változatai is létezik, és az évek alatt sok átalakuláson ment át. A legnagyobb fejtörést azonban a labdajáték nézhetővé tétele okozta, kezdetben ugyanis csak felülről lehetett belátni a pályára, így csak kevés szurkoló élvezhette a látványt.
Manapság sok helyen egy üvegkalitkában játszanak a versenyzők, amely minden irányból jól belátható, így még több nézőt tudnak bevonni a sportágba.
Egy ütő, egy gumiből készült labda, és egy üvegajtókkal határolt játéktér. Ezek a sportág legfontosabb eszközei.
Bár első látásra nem könnyednek tűnik ez a sport, a gyors labdameneteknek köszönhetően azonban a profi játékosok szervezete végig nagy terhelésnek van kitéve.
A felnőtt versenyzők akár az egész mérkőzést is képesek végigjátszani 160 és 200 közti pulzustartományban.
Egy profi játékosnál nem ritka a 200-as pulzus sem.
Fotó: Youtube.com
Egy 20 éves fiatal maximális pulzusa kb. 200, de már a 160-as értéknél is az átlagosnál kevesebb oxigén jut az ember szervezetének, emellett pedig a savasodás is jellemző ilyen határétékeknél.
Az intervallumos edzések elengedhetetlenek ahhoz, hogy a játékosok bírják a mérkőzések diktálta iramot.
A squashról szóló sorozatunk második részéből az is kiderül, milyen eredményeket értek el eddig Balázs tanítványai, és az is, ők hogyan látják a sportágat és miként élik meg az edzéseket.
Videók: Sport365
Fotók és borítókép: Szeged Squash SE/Kohlrusz Balázs