Küzdősportok

Brutális küzdősport-világbajnokság Magyarországon

A grappling az MMA (Mixed Martial Arts = vegyes harcművészetek) családjába tartozik. Az egyik őse a brazil dzsiu-dzsicu volt, de számos elemet vett át a szabadfogású birkózásból, a cselgáncsból és más küzdősportokból is. A lényege a földharc, amely a birkózásban a szőnyegre, a dzsúdóban pedig a tatamira érkező-zuhanó két test küzdelmét, pozícióharcát jelenti. Az egyik ágazata, a Gi a cselgáncs-, míg a NoGi a birkózó-földharc. A két név az öltözékre utal: a Gi képviselői cselgáncsruhában, azaz judogiban küzdenek, a NoGi pedig a fenti öltözék „nélküliségét” jelzi: a szereplői rövid sportnadrágot és pólót viselnek, de ők is mezítláb küzdenek, mint a dzsúdósok.

""

Pénteken a NoGi küzdelmeire kerül sor a világbajnokságon, szombaton a Gi következik. Vasárnap a pankráció versenyét rendezik meg. Ez nem azonos az Amerikában népszerű bohóckodással, hanem az ókori, görög pangration athlima felújított változata.

Az ifjúsági és junior nők és férfiak összesen 14-14, a veteránok pedig 13 súlycsoportban küzdenek meg minden ágazatban. Noha a felnőtt-világbajnokság már igazodott a birkózáshoz abban, hogy országonként egy versenyző indulhat minden súlycsoportban, Tamásiban, az utánpótlás-korosztályaiban három. Ez egyrészt azt jelenti, hogy gyakorlatilag a teljes magyar utánpótlás-mezőny küzdőtérre léphet, másrészt arra utal, hogy a szakág még az úttörő korszakát éli: a résztvevő országok száma alighanem csak megközelíti majd a húszat. De még csak most alakul ki és erősödik a versenyrendszere.

""
 
Kontinensbajnokságot is egyelőre csak Európa rendez. Az Egyesült Államokban viszont nagyon népszerű a sportág, olyannyira, hogy a grappling-honlapjának, a bjjlegends.com-nak két újságírója is Tamásiba érkezik.

""

A birkózó-szövetség égisze alatt az idén megalakult, önálló Magyar Grappling és Pankráció Szakági Szövetség nagy fába vágta a fejszéjét: sokrétű versenyt rendez. A mintegy háromszáz szereplőt felvonultató világbajnoki küzdelmek mellett sor kerül ugyanis felnőtt Grand Prix-versenyre, valamint a diák és a serdülő korosztályban egyenként három súlycsoportos seregszemlére is.

Egy kis ízelítő a grappling világából: