Kézilabda

Brazíliában a világ legjobb női kézilabdázói – ezúttal nélkülünk

Ha a legnagyobb esélyeseket kell felsorolni, egyértelműen az oroszokkal kell kezdenünk! Jevgenyij Trefilov csapata az elmúlt öt világbajnokságból négyet (!) megnyert (2001, 2005, 2007, 2009), így az utóbbi évtizedben több orosz vb-győzelem született, mint amennyit a Szovjetunió gyűjtött be 1990-ig – pedig Igor Turcsin csapata sem nyeretlen kétévesekből állt: két olimpiát és három világbajnokságot nyert. A címvédőnek most is pokolian erős a játékoskerete, hatalmas meglepetés lenne, ha nem jutnának el minimum az elődöntőig.

Kicsit más a helyzet Norvégiával, akik az utóbbi időben többször is igencsak megnehezítették az oroszok dolgát, hiszen ilyen-olyan okok miatt több klasszis is hiányzik a keretből. A világ egyik legjobb irányítója, Gro Hammerseng gyermeket vár, Tonje Larsen pihen, míg Nora Mörk és Tine Stange sérülésből lábadozik. A csapat vezérei így – a Győri ETO norvég különítménye, Heidi Löke és Katrine Lunde-Haraldsen mellett – Kristine Lunde és Karoline Breivang lehetnek. Az elődöntő még ennyi hiányzóval is reális elvárás a norvégoktól.

A legjobb négy közé odaérhetnek az előző vb-n ezüstéremig menetelő franciák, akinek kerete szinte alig változott az elmúlt két évben, Olivier Krumbholz személyében pedig egy sok nagy csatát megélt edző ül a kispadukon. A mindig vb-címre hajtó románoktól Cristina Neagu sérülés, Ionela Stanca gyermekáldás miatt fog hiányozni, kérdés, nélkülük mire mennek Radu Voina lányai. Mivel a mindig, mindenkire veszélyes dél-koreaiak már biztosan ott lesznek a londoni olimpián, nagy kérdés, Ázsia legjobbjai mennyire áldozzák be a vb-t az ötkarikás felkészülés jegyében – ha nem, az elődöntőig simán eljuthatnak.

A házigazda brazilok lehetnek a torna meglepetéscsapata! Eduarda Amorimot, a Győr klasszis átlövőjét mi is jól ismerjük, de a többi játékos nagy része is Európában, a Bajnokok Ligájában pallérozódik. Pechükre nehéz csoportba kerültek, ám egy ottani jó szerepléssel a legjobb négyig simán eljuthatnak, és megszerezhetik Dél-Amerika első vb-érmét. A nyolc közé szinte biztosan odaér még az előző Európa-bajnokság két meglepetéscsapata, Svédország és Dánia is, de onnantól pokoli nehéz dolguk lesz, ha tovább akarnak jutni.

A csoportokból a legjobb négy csapat jut tovább, ahol – az eddigiektől eltérően – nem középdöntős csoport, hanem rögtön egyenes kieséses szakasz vár a résztvevőkre.

A-csoport: Angola, Izland, Kína, Németország, Norvégia, Montenegró
B-csoport: Ausztrália, Dél-Korea, Hollandia, Kazahsztán, Oroszország, Spanyolország
C-csoport: Brazília, Franciaország, Japán, Kuba, Románia, Tunézia
D-csoport: Argentína, Dánia, Elefántcsontpart, Horvátország, Svédország, Uruguay