Kézilabda

Botrány: "Sieg heil!", Csatáry-molinó és náci karlendítés a magyar kézimeccsen

""

A meccsen a hazai szurkolók egy része a háborús bűntettekkel vádolt Csatáry Lászlóra emlékezve "Veled vagyunk, Csatáry Laci!"-szövegű molinót feszített ki, mire a vendég drukkerek egy része sajtóértesülések szerint félreérthetetlen náci karlendítéssel és hangos "Sieg heil!" kiáltással válaszolt.

A szövetség hétfői közleményében jelzi: az MKSZ – csakúgy mint minden jóérzésű ember – szégyenkezve és döbbenten áll a történtek előtt, és a leghatározottabban elutasít minden rasszista, kirekesztő magatartást, amelynek nincs helye a civilizált világban.

"Kézilabda-mérkőzéseken eddig sem volt szokás semmiféle gyalázatos viselkedés, és ígérhetem, hogy ezután sem lesz!" – kommentálta a történteket Vetési Iván, a szövetség elnöke, aki egyúttal hangsúlyozta:

"Már utasítottam az illetékes bizottságok vezetőit, hogy alaposan, ugyanakkor a lehető legrövidebb időn belül vizsgálják ki, mi is történt pontosan Békéscsabán, és kik a felelősök. A vizsgálat eredményét természetesen azonnal nyilvánosságra hozzuk."

Hasonló eset történt augusztus 17-én az FTC-MTK labdarúgó bajnokin, ahol a ferencvárosi drukkerek egy csoportja "In memoriam Csatáry László" feliratot feszített ki a lelátón. Az MLSZ ezért 800 ezer forintra büntette meg az FTC-t.

A Magyarországon és Szlovákiában is háborús bűntettekkel vádolt Csatáry László életének 99. évében, augusztus 10-én hunyt el. A Budapesti Nyomozó Ügyészség vádirata szerint 1944-ben szándékosan segítette a Kassáról koncentrációs táborokba deportált zsidók megkínzását és törvénytelen kivégzését.

A kassai kerületi bíróság idén márciusban életfogytig tartó szabadságvesztésre változtatta a szlovákiai város népbírósága által 1948-ban Csatáry László ellen hozott halálos ítéletet; haláláig a bíróság azt vizsgálta, melyik országban kell letöltenie büntetését.

FRISSÍTÉS

A botrányra a Békéscsabai NKSE egy közleményben kívánt reagálni, melyben a Csatáry-molinó kapcsán is eloszltott egy félreértést. A közlemény szövegét változtatás nélkül közöljük:

"A hétvégi Békéscsaba – Debrecen NB I-es bajnoki mérkőzésen a második félidőben a hazai szurkolótábor egy ”Veled vagyunk Csatáry Laci!” feliratú molinót feszített ki a nézőtéren. A békéscsabaiak most a felirattal kapcsolatban szerettek volna kiigazítást kérni. Sokan a nyáron 99 éves korában elhunyt háborús bűnös Csatáry Lászlóra gondolhattak, aki a második világháború idején 1944-ben rövid ideig a kassai gettót felügyelte, és Csehszlovákiában háborús bűnök miatt elítélték. A békéscsabai klubvezetés azonnal kivizsgálta az esetet, rögtön felvette a kapcsolatot a molinót kifeszítő drukkerekkel, akik az alábbi magyarázatot adták.

A békéscsabai szurkolók nem a háborús bűnös Csatáry Lászlóra gondoltak, hanem egykori szurkolótársuknak, a rendkívül nehéz élethelyzetbe került Csatáry Lászlónak kívántak üzenni, akit szurkolói berkekben mindenki csak ”Csutak”-ként ismer. Csatáry László ”Csutak” a 90-es években az Előre B-közepének meghatározó alakja volt, minden hazai labdarúgó és kézilabda mérkőzésen jelen volt, és rengeteg idegenbeli találkozóra is elkísérte szeretett csapatát. Csatáry László ”Csutak” azonban egy szerencsétlen tragédiában elveszítette a családját, majd hajléktalan lett, jelenleg súlyos alkoholproblémákkal küzd. Az egykori drukker az elmúlt időszakban Békéscsaba utcáin kéreget, de a szíve továbbra is a csapatért dobog. A szurkolótábor továbbra is barátjának tartja őt, a lila-fehér drukkerek anyagilag is próbálják támogatni. A nehéz helyzetbe jutott szurkoló mindig az Előréről kérdezi egykori társait, hiszen a csapatokat ugyanúgy szereti mint régen, emberi sorsának tragikussá válása előtt.

Csatáry László ”Csutak” a héten kezdi meg alkohol elvonókúráját, amit a szurkolótábor teljes mellszélességgel támogat, és ezért készítette számára bátorításként a "Veled vagyunk Csatáry Laci!" feliratú molinót.

A Békéscsabai Előre NKSE vezetése előzetesen nem tudott arról, hogy a szurkolók ilyen feliratú molinót kívánnak kihelyezni. Amint a molinó megjelent a nézőtéren, a klubvezetés azonnal arra kérte a főrendezőt, hogy távolítsák el azt, ami gyorsan meg is történt. A szurkolók magyarázata szerint névazonosságról van szó, és eszükbe sem jutott a háborús bűnös Csatáry László említése. A szurkolók az ügy minél gyorsabb tisztázása érdekében két fényképet is a klub rendelkezésére bocsátottak Csatáry László ”Csutak”-ról, aki az archív felvételen a kamerába nézve, a B-közép tagjaként baseball sapkában látható, a másik felvétel pedig napjainkban mutatja be őt.

A Békéscsabai Előre NKSE vezetősége maximálisan elhatárolódik a háborús bűnös Csatáry Lászlótól, a leghatározottabban elutasít minden rasszista, kirekesztő magatartást, amelynek nincs helye sem a civilizált világban, sem pedig a sport világában. A klub azért is folytatta le a lehető leggyorsabban a vizsgálatot, hogy minél hamarabb magyarázatot kapjon a történtekre."