Egyéb sportok

Botrány: Magyar olimpikonokat aláztak meg a biztonságiak

""

Az Innsbrucki Ifjúsági Téli Olimpiára utazó delegáció Magyar Sport Háza parkolójába beparkolt felét a biztonságiak nem engedték át az ötkarikás buszhoz, amiből konfliktushelyzet kerekedett.

A biztonsági őrök a nemzeti színű egyenruha és ismerős személyek győzködése láttán sem voltak hajlandóak átengedni az Istvánmezei úti kapun a pakolókat. Arra hivatkoztak, hogy az állásukkal játszanak, ha a szabályt megszegik. A sportolók, szüleik és az edzők is elégedetlenségüknek adtak hangot, de az őrök hajthatatlanok voltak. A kilenc fős fiatal csapat és kísérete kénytelen volt a sokszor 40 kilós, néha több méter hosszú poggyászt nagy nehézségek közepette átcipelni kézben a Magyar Sport Háza Istvánmezei úti parkolójának kapujától a Dózsa György úti főbejáratig.

Az egyik társaság a parkolón át, a másik az ezt körülvevő kerítést megkerülve. Az olimpikonok által teljesen biztonságosnak tartott parkoló vagy az Istvánmezei út gyér forgalmának kisebb veszélye helyett így egy igazán balesetveszélyes ponton, megállni tilosban tudott csak a csapatbusz leállni, a Dózsa György úti reggeli csúcsforgalom kellős közepén. Ez a szó szoros értelmében így értendő, hiszen a három sávból a középsőn állt meg a jármű. A 14-18 éves titánok és a kíséret itt pakolt és szállt fel.

""

A magyar olimpiai csapat kísérőivel. (Fotó: Hego Kreatív Stúdió)

A biztonsági őrök azért vannak, hogy őrizzenek, mi meg azért, hogy viseljük a terheket, és cipekedjünk – nyilatkozta Kovács Barnabás, a magyar delegáció alpesi sí edzője. Hasonló vélekedésüknek a fiatalok is hangot adtak lapunk részére. Egyik olimpikon ironikusan hozzátette, hogy végülis a sportolók vannak a biztonságiak védelmére, és nem a biztonságiak a sportolók védelmében.

""

Kékesi Márton alpesi síző olimpikon utolsóként szállt fel az egyik legkisebb csomaggal a kezében. (Fotó: Hego Kreatív Stúdió)

"A gyerekek balesetveszélynek kitéve nem voltak – közölte Vígh László, a Magyar Sport Házát üzemeltető, százszázalékos állami tulajdonú Beruházási, Műszaki Fejlesztési, Sportüzemeltetési és Közbeszerzési (BMSK) Zrt. vezérigazgatója. – Kollégánk, illetve a portaszolgálat tájékoztatása alapján a gyerekek reggeli indulása a Magyar Sport Háza főbejáratánál volt, itt állt meg a busz. Eredetileg az Istvánmezei útnál, a sorompónál akartak megállni, de a portások jelezték, hogy mivel ezzel teljesen lebénítják az út forgalmát, illetve megakadályozzák az irodaházba a ki- és behajtást, álljanak el onnan. A csapat tagjainak egy része a sorompónál gyülekezett, és innen mentek át a főbejáratunkhoz – folytatta a vezérigazgató. – Át akartak menni gyalogosan a parkolón, ezt nem engedték meg a portásaink, mivel a sorompónál a gyalogos forgalom – pont a balesetveszély miatt – nem engedélyezett. Ez ki is van táblázva a gépkocsi behajtónál. Ezért a kerítés mellett a járdán kellett elmenniük a főbejáratig, mely – tekintve, hogy járdáról van szó – nem jár balesetveszéllyel."

""

A BMSK Zrt. vezérigazgatója szerint nem volt balesetveszély: Panyik Dávid biatlonista (Hungary-feliratos kabátban) a Dózsa György úti parkolók között cipeli fel a sporteszközöket a buszra, miközben a busz egyértelműen a középső forgalmi sávon áll a reggeli csúcsforgalomban. Mellette Kékesi Márton alpesi síző újabb csomagokért néz. (Fotó: Hego Kreatív Stúdió)

Döntsön az olvasó! A balesetveszély a tortúra utolsó pontján volt, amint az felvételünkön látszik. Látható rajta, amint a parkoló kocsisor mellé állt a csapatbusz. Ez a Magyar Sport Háza előtt található, amely azért is különleges, mert az úton éppen szemben található a Budapest VII. Kerületi Rendőrkapitányság. A Magyar Sport Házát üzemeltető BMSK Zrt. általános jogelődjét, a BMBK Rt.-t pedig éppen a Belügyminisztérium alapította. A BMSK Zrt. kiemelt partnerei közé tartozik a rendőrség is.

Ausztriában nem lesznek ilyen körülmények

Dr. Nagy Zsigmond, a MOB nemzetközi igazgatója, a csapat vezetője már a hétvégén elindult, hogy a magyarok ausztriai fogadtatását előkészítse az első ifjúsági téli olimpián, Innsbruckban. Kékesi Márton és Úry Zsuzsanna alpesi síző, Panyik Dávid biatlonos, Bodnár Zénó sífutó, Szilágyi Ákos síugró, Kovács Attila és Gasparics Fanni jégkorongozó, Farkas Tamás és Tóth Tímea rövidpályás gyorskorcsolyázó utazott a 2012. január 13-tól 22-ig tartó világeseményre. Több mint hetven ország ezernél több versenyzője méri össze tudását.

A mob.hu honlap a valóságtól elrugaszkodottan közölt adatot a történtekről, hiszen a meghirdetettel azonos, 7 órai indulást ír, amely valójában az ominózus eset miatt háromnegyed nyolckor volt. A honlap fényképein viszont egyértelműen látszik, hogy a fiatalok valahonnan máshonnan érkeznek nagy poggyásszal a Magyar Sport Háza elé, és az is hogy mindenütt parkoló járművek vannak, a BKV-megállót leszámítva. Látszik az is, amint éppen megérkezik az átirányított busz a középső forgalmi sávra.

""

Annyi biztos, hogy a fiatalokat felkavarta a történet, az is biztos, hogy felesleges megterhelésnek voltak kitéve és az is, hogy balesetveszélyben voltak, az is biztos, hogy jelentős késéssel startoltak Ausztria felé a piros-fehér-zöld formaruhások, az is biztos, hogy olimpiai gárdák indítása ennyire tragikomikusan nem zajlódhat le. E kellemetlen élmény negatívan is hathat a küldöttségre, küldöttségekre, a sporteredményekre. Pszichológusok szerint azonban ilyen történések össze is kovácsolhatnak egy közösséget. Remélhetően az utóbbi fog megvalósulni, s szép eredményekkel térnek haza az ifjak.

""

A Magyar Sport Háza területe madártávlatból. Piros tömör téglalap: busz parkolása balesetveszélyes helyzetben. Piros vonalak: a kettéválasztott csapatok útiránya a balesetveszélyes helyen megálló buszhoz. Zöldddel áthúzott téglalapok: a kettéválasztott csapat két gyülekező helye. Zöld tömör téglalap: buszmegállása a gyér forgalmú Istvánmezei úton.