Botrány botrány hátán: kinek jár edzői jutalom a kajakosoknál?
Kozák Danuta két aranyérmet nyert Londonban, edzőjének, Csipes Ferencnek a tanítványai pedig összesen közel kétszázmillió forintnyi jutalmat lapátoltak össze az olimpián. Ennek eredményeképpen a tréner tekintélyes prémiumot kapott a játékok után. Kozák két aranyérmével a legsikeresebb magyar versenyző volt, az ő jutalma 63 millió forintot tett ki, neki köszönhetően – a Bors számítása szerint – közel húszmillió forint járt Csipesnek.
Kozák soha nem mondta, hogy elégedetlen lenne az edzővel, akiért – kis kitérővel – a 2008-as olimpia előtt elhagyta korábbi trénerét, Fábiánné Rozsnyói Katalint. Most mégis ahhoz köti szerződéshosszabbítását klubjával, a Honvéddal, hogy párja, a volt kenus, Somogyi Béla segédedzőként kapjon állást az egyesületnél.
Nem egyedi ez a hozzáállás a sportágban. Janics Natasa hazánkkal való szakítása után az edzőjének, Kovács Lászlónak járó 15 millió olimpiai jutalmát férjének követelte, aki nem tudása alapján kapott munkát a Szegedtől, csupán Janics személye miatt alkalmazták.
De hasonlóan érdekes volt Kökény Roland esete is, aki esztergomi klubvezetőjét jelölte meg edzőjének, így a jutalmat ő kapta meg, igaz, ez a döntés tényleges trénerével, Szilárdi Katalinnal egyetértésben történt. Az úszó Hosszú Katinka után járó edzői jutalmat nagyapja kapta, aki tényleg edzette őt, de csak kisgyermek koráig.
Kozák, aki arra hivatkozik, hogy a Honvéd amúgy is keresett segédedzőt, köti az ebet a karóhoz, ha a Honvéd nem megy bele a kérésébe, más egyesületet keres. Anélkül, hogy Kozák döntését minősíteni akarnánk, nehéz nem észrevenni a szándékot a furcsa húzás mögött: helyzetbe hozni szerelmét, jó állást szerezni neki és garantálni a későbbi edzői jutalmakat – kérdés, ha Csipes kihátrál mögülük, lesznek-e eredmények, Somogyi Béla ugyanis még soha nem dolgozott trénerként.