Egyéb sportok

Botrány a kajakosoknál: a szövetség kiáll a kapitány mellett

Az MKKSZ ezzel a kajakos Paksy Tímea nyílt levelére reagált, aki nem érti, hogyan maradhatott ki az ötkarikás csapatból olyan sportoló – nevezetesen ő -, aki maradéktalanul megfelelt a szövetségi kapitány által kiírt válogatási rendszernek.
    
"Az olimpián induló kajak-kenu csapat egységeinek kijelölése a felnőtt szövetségi kapitány feladata – szögezte le az MKKSZ közleményében, amelyet csütörtök délután juttatott el az MTI-hez. – Storcz Botond a 2011 őszén elfogadott, és azóta is nyilvános olimpiai felkészülési program 5.4. pontját betartva állította össze a női K-4 500 méteres egység névsorát. Storcz Botond szövetségi kapitányi kinevezése óta veretlen, vagyis három év alatt három világbajnoki címet szerzett a magyar női kajaknégyes. A háromszoros olimpiai bajnok szakember azért döntött a Szabó Gabriella, Kozák Danuta, Kovács Katalin, Fazekas Krisztina egység indulása mellett, mert véleménye szerint ez a négyes képviselheti a legeredményesebben a magyar színeket az olimpián. Az olimpiai csapat összetételét a szövetség elnöksége és a szakmai bizottság is egyhangúlag elfogadta."
    
A közlemény szerint Baráth Etele, az MKKSZ elnöke hamarosan levelet küld Paksy Tímeának, amelyben választ ad a kérdéseire.
    
"Az MKKSZ elnöksége, mint korábban minden más szakmai, etikai és egyéb természetű probléma esetén, szívesen látja az érintett versenyzőt a következő elnökségi ülésén" – hangsúlyozta az MKKSZ.
    
A kilencszeres világ- és tízszeres Európa-bajnok Paksy az MTI-hez eljuttatott nyílt levelében úgy fogalmazott: 2010-ben abban bízva döntött egy újabb olimpiai felkészülés mellett, hogy a sportág vezetősége – egyenlő esélyeket biztosítva és szakmai tudásának legjavát nyújtva – törekszik majd a legerősebb magyar női kajak-válogatott összeállítására a 2012-es londoni játékokra.

""
    
"Sajnálatos módon ez a törekvés nem valósult meg" – szögezte le Paksy, aki emlékeztetett arra, hogy a két válogatón öt női versenyző tudott olimpiai számban aranyérmet nyerni: Kovács Katalin, Janics Natasa, Kozák Danuta, Szabó Gabriella és ő, az ötfős olimpiai csapatba ezzel szemben Kovács, Janics, Kozák és Szabó mellett Fazekas-Zur Krisztina került be.
    
"Miért nevezünk egy kajak-kenu versenyt olimpiai válogatónak, ha az olimpiai csapat nem az ott mutatott teljesítmény alapján kerül +kiválogatásra+?" – tette fel a kérdést Paksy, aki idézte Storcz Botond szövetségi kapitány szavait, melyek szerint "a K-4 500 méteres egység kijelölése az első és második olimpiai válogató egyes és páros versenyszámaiban nyújtott teljesítmény alapján történik".
    
"Velem ellentétben Fazekas-Zur Krisztina sem egyesben, sem pedig párosban nem nyert 500 méteres válogatót, 200 méteren pedig egy harmadik és egy hatodik helyet gyűjtött be, szemben az én 500-as futamgyőzelmemmel és a két – 200 méteren nyert – ezüstérmemmel" – idézte fel a kajakos a nyílt levélben.

""
    
"Hogyan lehet tagja az olimpiai csapatnak olyan versenyző, aki egyetlen olimpiai válogatón sem tudott a dobogó legmagasabb fokára állni, szemben olyan sportolóval, aki aranyérmet nyert a csapathajóba kerüléshez kiírt versenyszámban? Fazekas-Zur Krisztina beválogatása az olimpiai csapatba szubjektív, kapitányi döntés, ám mégis érdekes kérdést vet fel, hogy Storcz Botond szerint miért nagyobb az esély a sikeres szereplésre egy kajaknégyesben négyszeres világbajnokkal, mint egy – ugyanebben a számban – hatszoros világbajnokkal?" – zárta sorait Paksy, akinek 2004 és 2008 után harmadszor sem sikerült bekerülnie az olimpiai csapatba.
   
 Storcz a szövetség keddi sajtótájékoztatóján azt mondta: bár az ország hat kvótát gyűjtött női kajakban, ebből azért csak ötöt fog felhasználni a brit fővárosban, mert meggyőződése, hogy az eredményesség szempontjából ez a legjobb összeállítás.