Boldog szülinapot: 99 éves a magyar vízilabdás legenda!
A mind szellemileg, mind fizikailag kitűnő állapotnak örvendő sportember augusztusban másfél hetet Budapesten töltött, ahová a londoni olimpiáról érkezett.
A brit fővárosban a Magyar Olimpiai Bizottság meghívásának köszönhetően a helyszínen szoríthatott az utódok sikeréért, majd a játékok zárultával nem a belvedere-i kertvárosban lévő otthona felé vette az irányt, hanem hazalátogatott, többek között azért, hogy találkozzék a Műegyetem rektorával.
Annak a tanintézménynek a vezetőjével, amelyben 1936-ban fejezte be egyetemi tanulmányait mérnökként, ily módon már tavaly jogosultságot szerezvén a 75 éve végzetteket megillető diplomára.
Tarics Sándor 1949-ben vándorolt ki Amerikába, ahol földrengésbiztos épületek tervezésével, feltalálóként jutott el a világhírig. Szabadalma nyomán több ezer, a természeti csapásnak ellenálló toronyház épült szerte földön az elmúlt évtizedekben. Az építészmérnök még a hetvenes években fejlesztette ki azt a szerkezetet, amely elnyeli a rengések erejét, így a magas épületek, a felhőkarcolók, de a hidak sem dőlnek össze.
A diploma mellett másért is nevezetes esztendő számára az 1936-os: abban az évben nyert olimpiai bajnokságot a pólócsapattal. A jelen legjobbjait is jól ismeri, hiszen korábbi ittjártakor fel-felbukkant a válogatott edzésein, és az MTI-nek nyilatkozva tavaly azt mondta: egyik nagy álma az, hogy ott lehessen a londoni olimpián, a színhelyen szoríthasson Kásás Tamásék első helyéért.
Vágya fele részben vált valóra: szemtanúja lehetett az utódok több fellépésének is, miután Londonba eljutott, ahol azonban a válogatott nem tudta megvédeni olimpiai bajnoki címét, csak ötödik lett.
"Így is csodálatos érzés volt magyarnak lenni" – mondta el már London után, még ha szerinte csak egyetlen mérkőzésen, éppenséggel az Egyesült Államok válogatottja ellenin játszott igazán jól Kemény Dénes együttese, amely ugyanakkor az utolsó két meccsén szép pólóval búcsúzott az olimpiától.
Az anyanyelvét tökéletesen használó Tarics 98. születésnapjára – a magyar sport amerikai hírnevének öregbítéséért, sportpályafutása, életútja elismeréseként – megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztjét. A kitüntetést a Los Angeles-i magyar főkonzul nyújtotta át San Franciscó-i házában az idős bajnoknak, aki az indoklás szerint évtizedek óta példát mutat a hazájuktól távol élő magyaroknak identitásuk megtartása fontosságából.
"Nehéz az anyanyelvet megőrizni, nincs kivel gyakorolni, még jó, hogy nekem itt van a székely feleségem, akivel jókat lehet veszekedni magyarul" – mondta nevetve az egykori center már a közelmúltban, jelesül azon a londoni sajtóeseményen, amelyet a Magyar Olimpiai Bizottság szervezett az ő tiszteletére, és ahol Borkai Zsolt MOB-elnök méltatta sportemberként és mérnökként szerzett érdemeit. Tarics Sándor a nagyvilágban szétszórt magyarok nevében is megköszönte a MOB meghívását, hangoztatva, hogy ő töretlenül őrizte és őrzi magyarságát.