Blatter szerint a FIFA történelmet ír a döntésével
A svájci sportdiplomata szerint ez a változás a futballnak és a szurkolóknak is jó. "Nincsenek kötelező dolgok, de nekünk ezt a lépést meg kellett tennünk. – mondta Blatter. – A labdarúgás ezzel együtt megőrzi emberi arcát, de ha van segítség, azt alkalmazni kell. A FIFA számára egyértelmű volt, hogy ami 2010-ben történt, nem történhet meg még egyszer."
A fontosabb szabályváltozások 1866 óta: 1866: engedélyezték az előre passzokat 1891: elkezdtek játékvezetőket alkalmazni 1891: bevezették a 11-es rúgást 1912: a kapusok számára tilossá vált kézzel érni a labdához a büntetőterületen kívül 1925: enyhítettek a lesszabályon: a védekező csapatból három helyett két játékosnak kell közelebb állnia az alapvonalhoz, mint a támadó futballistának 1958: engedélyezték a cserét, de először csak sérülés esetén 1970: bevezették a sárga és piros lapokat 1990: új lesszabály: az egyvonal már nem számít lesállásnak 1992: a kapusok a hazaadott labdát már nem foghatják meg kézzel 2012: engedélyezték a játékvezetőket segítő technikai találmányok alkalmazását |
Blatter ezzel arra utalt, hogy a 2010-es világbajnokságon több bírói hiba is történt. Ezek közül az angol Frank Lampardot érintő volt a leglátványosabb: a németek elleni meccsen a lövése után a labda a felső kapufáról lepattanva legalább fél méterrel túljutott a gólvonalon, de a talajról kifelé pattant, s a játékvezető pedig nem ítélt gólt.
Az IFAB csütörtökön döntött úgy, hogy engedélyezi a játékvezetőket segítő technikai találmányok alkalmazását a sportágban. A Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) márciusban nyolc technikai vívmány közül kettőt tartott további vizsgálatra érdemesnek, és az IFAB most mindkettőnek szabad utat adott. Előbbi a teniszből is ismert kamerás megfigyelő rendszer, az úgynevezett sólyomszem segítségével, utóbbi a labdába épített chipnek köszönhetően tudja megállapítani, hogy áthaladt-e a gólvonalon a labda. Az új technikákat FIFA-rendezvényen először a decemberi, Japánban sorra kerülő klubvilágbajnokságon, majd a 2013-as brazíliai Konföderációs Kupán és a 2014-es vb-n alkalmazzák élesben.