Darts

Barney összeomlott az Ally Pallyban: 0–3, két leg – és a nagy kérdés, amit senki sem akart feltenni

Kép forrása: James Fearn/Getty Images

A holland dartslegendát lehet, hogy az érzelmek is elragadták, de valamelyest előrevetítette a visszavonulás gondolatát.

Raymond van Barneveld újabb világbajnoki pofonba szaladt bele: a holland legenda 3–0-ra kapott ki a tour card nélküli Stefan Bellmonttól, ráadásul mindössze két leget nyert. A vereség után megtört hangon beszélt a folytatásról, és minden mondata azt sugallta: elérkezett a pályafutása legnehezebb döntése.

Két leg egy tour card nélküli ellenfél ellen: „Ez mindent elmond”

A svájci Stefan Bellmont élete meccsét dobta az Alexandra Palace-ben, Van Barneveld pedig hiába átlagolt 92-t, a számok most nem mentették meg: sima 0–3 lett a vége, a holland csak két játékot tudott elcsípni. A mérkőzés képe különösen fájó volt a szurkolóknak: Barney a végén láthatóan elérzékenyült, a szünetben a második és a harmadik szett között szokatlan módon nyilakat is váltott, mégsem jött fordulat.

A meccs utáni nyilatkozatában először Bellmontot méltatta, majd jött a keserű önvizsgálat.

„Nagyon rossz évem volt. Nehéz erre válaszolni. A gyakorlótáblán ötszörös világbajnok vagyok, talán tízszer is… de a meccseken valahogy nem látszik. Hogy miért? Nem tudom megmondani” – fogalmazott. A legélesebb mondata pedig egyenesen tőrdöfésként hatott:

„Ha csak kettőt tudsz nyerni egy olyan ellenfél ellen, akinek nincs tour cardja, az sokat elmond.

Van házi feladat.”

A vereséggel ráadásul második éve zsinórban már az első meccsén búcsúzik a vb-n, ami egy olyan klasszisnál, akinek a neve összeforrt a sportág aranykorszakával, különösen súlyos jelzés.

„Mi jön ezután?”: csökkentett program, fogyó erő, nyitva hagyott ajtó

Van Barneveld története különösen összetett: a 2007-es világbajnok 2020 elején már egyszer visszavonult, majd egy év kihagyás után visszatért a PDC-be, Q-Schoolon keresztül újra felépítette magát, és a top 32-be is visszakapaszkodott. Az idei idény viszont megtörte a lendületet: kiemelés nélkül érkezett a vb-re, és a korai kiesés újra előhozta a visszavonulásról szóló félelmeket.

A mostani reakciója nem volt egyértelmű bejelentés, inkább nyers helyzetkép.

„Ez fáj. Második év egymás után. Fel kell tenned a kérdést: mi következhet?” – mondta, majd hozzátette:

Nem akarsz így szenvedni minden héten.”

Ezek a mondatok sokaknál már nem csak rossz pillanatnak, hanem korszakhatárnak hangzanak.

Közben az is jelzésértékű, hogy korábban már beszélt a 2026-os programja visszafogásáról: kevesebb ProTour, több pihenő, ésszerűbb terhelés. A zsúfolt utazásokkal teli menetrend több topjátékosnál is téma, és Barney is úgy érezte, eljött az ideje lassítani.