Eladjuk azt aki használható lenne, megvesszük a külföldi botlábút. Különösen igaz ez kapusainkra. Nézzük csak hogy is állnak a mieink külföldön és a vendégeink itthon.

Évről évre egyre több külföldi focistát igazolnak le hazánkban – ami valljuk meg, ritkán jövedelmező befektetés. Magyarország futballvilágát az elmúlt évtizedekben mélyzuhanás jellemezte, s bár voltak szép pillanataink, nem lett hamuból gyémánt. Kevés a tehetséges focista, és ők is ha tehetik külföldön folytatják pályafutásukat. Ám nem csak a csatárokkal és a hátvédekkel van probléma. Kapushiányban szenvedünk, elég erősen. Valljuk meg őszintén, jó kapus nélkül mit sem ér egy csapat.

Több hanyatlóban lévő vagy felfelé vágyó csapatunk új, külföldi kapus leszerződtetésében látja a csapat harmatgyenge teljesítményének javulási lehetőségét. Ám az, hogy valaki nem magyar kétbalkezes, az nem jelenti azt, hogy jól véd.

Nézzük csak a Ferencvárost. Egy máltai és egy szlovén kapussal próbálnak operálni..vajmi kis sikerrel. Justin Haber már tavaly augusztus óta gyengíti a zöld-fehéreket, s mikor eljött az idő a szomorú felismerésre, hogy nem ő lesz a kulcs a zárba, hát jött a következő külföldi légiós. Megérkezett közénk  Marko Ranilovic. Haberről, az első nekifutásnál nem kell többet mondanunk mint, hogy 2006-ban ás 2007-ben előbb a belga Virton, majd a Marsaxlokk  játékosa volt, s a két csapatnál összesen (!) tizenkét (öt és hét) meccsen játszott. Azt már csak halkan jegyzem meg, hogy 2008 nyarán a Sheffield Unitednél próbálkozott, ahol egy évvel korábban már szerepelt próbajátékon, azonban ekkor sem kapott szerződést. Mivel ott nem kellett McCabe gondolta ide jó lesz.

De kérem, a Ferencvárosban egy máltai kapus? Az év vicce volt akkor és azóta is.

Ugye akkor jött a Fradi, miután az angoloknál nem sikerült a kezdőbe kerülnie, kölcsönbe az egyik testvérklubhoz, történetesen Fradihoz került. Itt sem növelve tovább eddig sem túl jó hírét. Az újítás pedig: Marko Ranilovic. Nála már elődje, Megyeri Balázs sem tudta egy interjúban szó nélkül hagyni, hogy kommunikációs problémák vannak a kapussal, ami erősen hátráltatja a munkáját. Kommunikációs van és volt is, de van bőven más probléma is.

Elszakadva a Ferencvárostól egyéb NB  I -es csapatoknál is szemezgethetünk a külföldi játékosok között. Nézzük például a Videoton kapusát Mladen Bozovicot. Ha belegondolunk mennyi időbe, energiába és persze pénzbe kerül egy saját kapus kinevelése, leesik az ember álla, ha belegondol, hogy a Videoton 400 ezer euróért – azaz több, mint 100 millió forintért – szerződtette a szerb kapust (aki természetesen nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket).

És a sornak még messze nincs vége. Meg kell említenünk a DVSC "csodakapusát" Mindaugas Malinauskast. A csapat azonnal hatalmas bizalmat szavazva a litvánnak, 5 éves szerződést írt rá vele. Ez is igazolja  a  hazai helyzet elkeserítő mivoltát, hogy igazi tapasztalat nélkül is 5 évre szerződtetünk valakit. Nevét még a Diósgyőri időben hallhattuk, akkor is leginkább arctörése miatt.

De nem csak itt van a gond. Fordítva se jobb a helyzet. A valamire való hazaiakat úgy adjuk el külföldre, mintha félnénk a tehetségüktől. Gulácsi Péter kiemelkedő magyar fiatal lévén, már nem erősíti hazánk egyik klubját sem. Egy partneri viszonynak köszönhetően került ki Liverpoolba. Jelenleg az angol Tranmere harmadosztályú angol csapat kapusa…

A Liverpool hivatalos honlapján jelentette be, hogy a csapat magyar kapusa továbbra is a Tranmere Roversnél marad, miután a harmadosztályú labdarúgó klub meghosszabbította a kölcsönszerződését. És igen, örvendjen a magyar, hogy a kapusunk egészen az angol harmadosztályig jutott, mikor itthon már a katasztófához közelít a helyzet.

És igen, a sor folytatódik. Például Bogdán Ádámmal. Jelenleg a Bolton focistája, ahol teljesen elégedettek vele. Bemutatkozó mérkőzésén a félidőben cserélték be, ám neki is köszönhette csapata, hogy le tudta dolgozni két gólos hátrányát és végül döntetlennel zárt.

És tovább-tovább: Megyeri Balázs. Jelenleg a görög Olimpiakosz Píreusz kapusa. Játéka Egervári Sándor U20-as szövetségi kapitány tetszését is elnyerte, ezért meghívót kapott az U20-as labdarúgó-világbajnokságra készülő válogatott bő keretébe. Első magyar élvonalbeli mérkőzését 2009. augusztus 26-án a Szombathelyi Haladás ellen játszotta. Gólt nem kapott. Alapembere, és egyik legjobb játékosa lett csapatának, fiatal kora ellenére magabiztos teljesítményt nyújtott az egész szezonban, melyet a Magyar Labdarúgó Szövetség az év felfedezettjének járó Hidegkuti Nándor-díjjal jutalmazott. És ő sem a hazai kapuőrök táborát erősíti természetesen.

Ne feledkezzünk meg az aranykezű Kurucz Péterről sem. Kurucz az Újpest ifjúsági akadémiáján nevelkedett, 2008-ban került fel az első csapat keretéhez. 2008 februárjában kölcsönben a Tatabányához szerződött. Kilenc meccsen lépett pályára, majd visszatért a lila-fehérekhez, ahol új szerződést kapott. 2009. februárjában a West Ham United vette kölcsön, az angoloknak opciós joguk volt a szerződése véglegesítésére. Kurucz öt angol tartalék bajnokin lépett pályára a kalapácsosok színeiben, a 2008-2009-es szezonban. Később a West Ham United véglegesen szerződtette a magyar kapust, aki 4 évre írt alá az angol együtteshez. A Premier Leagueben való debütálására december 5-én került sor Manchester Unitedtől elszenvedett 4-0-ás vereség során a 73. percben cserélték be, ám rajta nem múlt egyetlen gól sem.

És akkor még nem beszéltünk Köteles Lászlóról sem, aki a belga Racing Genkben koptat, sajnos a padot nem a gyeptéglát.

Ki az, aki mer nemet mondani erre és tenni valamit, Csányi Úr változást ígért…