Ázsiában rövidek az olimpiabarátok éjszakái
Világszerte milliárdok követik televíziós vagy számítógépes képernyő előtt, illetve közösségi portálokon sportolóik olimpiai szereplését.
Az ázsiai-csendes-óceáni térség országaiban több órával előbbre jár az idő, a kelet-ausztráliai államokban a legnagyobb – kilenc órás – a különbség.
Paul Harwood 24 éves vízvezeték-szerelő Sydney elővárosában, Manlyban meredten nézi éjfélkor az óriásképernyőt. "Igen, reggel dolgozni megyek, de nem csinálom ezt minden éjjel. Egyes atlétikai számokat, a 100 méteres síkfutást például igenis meg fogom nézni. Ilyesmi csak négyévente van" – mondta.
Hafiz Noor Shams 30 éves Kuala Lumpur-i közgazdász – másokhoz hasonlóan – jobban kedveli a felvételéről történő közvetítést. "Akkor és ott nézem, amikor akarom. Éljen a YouTube-os Olimpia‘" – mondta.
A kínai internetes portálok ontják a jó tanácsot arról, hogyan védekezzenek a rövid alvás ellen: szépségmaszkokkal tüntessék el a fáradtságot, hagyományos kínai gyógyászati szerekkel küzdjenek a hátfájás ellen, "éjféli leves" recepteket közöltek, amelyek segítenek virrasztani…
Az Ausztrál Orvos Szövetség az alváshiány veszélyeire figyelmeztetett. Elnöke, Steve Hambleton arra hívta fel a figyelmet, hogy "senki se veszítse el az eszét". "Ha öt éjszakán át nem alszik valaki, megfizeti az árát. A jó koncentrálás, az elegendő alvás okozta fizikai jótétemények nagyon fontosak" – mondta az orvos a balesetek veszélyére emlékeztetve.
A tévé előtt töltött órák másik hátránya a szakemberek szerint a helytelen táplálkozás. Japánban a boltosok megnövelték a készétel-készletüket, Dél-Koreában megháromszorozódott a gyorséttermi rendelések száma az olimpia kezdete óta.
Hambleton a kanapén való heverészés helyett a sportolók példájának követésére szólította fel a tévénézőket. "Fontos mozogni. A tévé előtt töltött idő is kedvez az elhízásnak".