Olimpia 2016

Az olimpia ellenzői is próbálják hallatni a hangjukat

""

Amíg a város hivatalos honlapján a hatóságok nem győzik hangsúlyozni a világverseny számos előnyét – összesen százat, a munkahelyteremtéstől a különböző sportlétesítmények felújításán át London keleti részének rehabilitálásáig -, addig Julian Cheyne, a Counter Olympic Network szóvivője kétségbe vonja az ígéretek megvalósulását.

Tavaly ősszel lépett színre a hálózat, amelyet mintegy ötven szervezet, közöttük a háztetőkre történő rakétatelepítést ellenzők, vagy éppen az Occupy London antikapitalista mozgalom támogat.

Az ellenzők kifogásolják az olimpiát "a címerük újrafényezésére" felhasználó szponzorok nyomulását, a tömeges rendőri ellenőrzést, a VIP közlekedési sávokat, az olimpia szellemével ellentétes nacionalizmus bátorítását, illetve az ínséges időkben a többnyire ideiglenes létesítményekre kiadott milliárdokat. A gyűlések és a tüntetések ellenére azonban nehezen tudják hallatni a hangjukat.

Szombatra, a versenyek tényleges kezdetére mintegy negyven szervezet támogatásával menetet szerveznek a főváros keleti részében, hogy a multik növekvő olimpiai befolyása ellen tüntessenek.

Iain Sinclaire író a Ghost Milk című könyvében Kelet-London gyors átalakulásának a következményeit taglalja. Az ingatlanárak ugyanis annyira felszöktek, hogy egyes lakosok attól tartanak, az új árakat nem tudják majd megfizetni és kénytelenek lesznek elköltözni.

A britek egy része inkább meneküléssel tiltakozik. Az ABTA utazásszervező cégek szövetsége szerint a britek 19 százaléka utazik szabadságra az olimpia alatt.