Nemzetközi labdarúgás

Az Eb-csoportkör telitalálatai és baklövései

Telitalálatok
 

  • Az Eb-t övező hangulat

Persze, jó rendezője volt a legutóbbi két világbajnokságnak Oroszország és Katar is, de megint kiderült, hogy semmihez sem fogható egy olyan nagy torna hangulata, amelynek egy tradicionális futballnemzet ad otthont. És mivel a 2021-ben megrendezett Eb-t számos országban, és persze a COVID-19 árnyékéban tudták le a csapatok, 2016 óta először tapasztalhatják meg ezt az élmény a fanatikusok, legyen szó németekről, avagy külföldiekről. Akik ennek az élménynek minden percét kiélvezik.

 

  • A VAR

Ami a Premier League-, a La Liga-, avagy a Bundesliga-rajongók számára ismeretlen lehet, egyelőre igazán véleményes VAR-általi döntést nem hozott a most futó kontinenstorna – a gyorsan, pontosan végrehajtott VAR-döntések bajnoki körülmények között ritkán fordulnak elő. Beszédes, hogy az eddigi legvitatottabb döntések egyike az olasz-horvát derbi 8 perces hosszabbítása volt ezen az Európa-bajnokságon.  

  • Riccardo Calafiori

Ha már szóba került Olaszország válogatottja, kijelentető, hogy bár nem csillog a címvédő, de ott van a legjobb 16 között. Mert ugyan többnyire a jó csapatteljesítményekről szól a németországi torna, az egyik legfigyelemreméltóbb egyéni produktumot a Bologna és az olasz válogatott belső védője, Riccardo Calafiori prezentálta. Szerencsétlen öngólja ellenére is hibátlanul teljesít, amiért a német ZDF egyik szakértője a torna emberének tartja. Az olaszok pedig elégedetten dörzsölik a tenyerüket, hogy a Juvéba vágyó, ámde fél Európa által megszerezni kívánt hátvéd – Bastonival párban – azonnali utódja tud lenni a Chiellini – Bonucci duónak.

  • Ráncfelvarrás utáni Spanyolország

A 2008 és 2012 között látott spanyol labdarúgó-válogatott által megteremtett játékstílus alapjaihoz hű tud maradni Luis de la Fuente eleddig 3 meccsből 3 győzelmet arató alakulata, mégis, lehet látni az előrelépés és a változás jeleit. Továbbra is a labdabirtoklásra építenek, de megjelentek – Rodri és Fábián révén – az átlövések is, illetőleg a szélsők sebességének kiaknázása minden eddiginél komolyabb szerepet játszik a spanyolok sikerességében. A támadóharmadban hozott produkciójuk által Nico Williams és Lamine Yamal egyaránt üde színfoltjai az Európa-bajnokságnak, és ha így folytatják, messzire érhet a La Roja.

Spain is the team to have won all three matches in Euro 2024 so far.

Spain is the team to have not conceded any goals in Euro 2024 so far. pic.twitter.com/Ko5qXnWSed

— CentreGoals. (@centregoals) June 26, 2024

  • A „kisebb” csapatok

Talán nem is létezik már olyan válogatott szinten, hogy „kisebb” csapat, leginkább azért, mert nem csupán védekezni tudnak már ezek a válogatottak. A 2016-os Eb-vel ellentétben számos, nem tradicionális futballhatalom igyekszik támadólag fellépni. Georgia mindenkit meglepett, aki nem látta őket korábban játszani, Albánia az Eb-történelem leggyorsabb gólját jegyezte, miközben Ausztria és Románia sem érdemtelenül és véletlenül zárt csoportelsőként. Több izgalmas mérkőzést láthattunk a csoportkörben, mint unalmasat, ami jelzi az erőviszonyok kiegyenlítődését.

  • Ralf Rangnick mégsem kókler

Az osztrákok csoportelsősége egyben azt is jelenti és alátámasztja, hogy egyrészről Ralf Rangnick nem „tökhülye” a futballhoz, másrészről hogy a Manchester Unitednél szervezeti gondok jelentik a legfőbb problémát. A német „mágus” agresszív, minden labdavesztés után bemutatott letámadásra építő játékával a franciák sem tudtak mit kezdeni, és kiderült, hogy ha a keret megcsinálja, amit kér a szakember, komoly fejtörést képes okozni csapata, akárki ellen. Persze, az egyenes kieséses szakasz már másik kávéház, de eleddig az egyik legüdébb színfoltjai az Eb-nek a „Sógorok”.
 

Baklövések
 

  • A Közlekedés

A jó hangulatot csak a közlekedési anomáliák homályosítják el. A szurkolók és az Eb-ről tudósító médiamunkások is tapasztalhatták, hogy a németországi tömegközlekedés ramaty állapotban van. Persze, ezt a helyiek tudták jó előre – sztrájkok sorát élték át az elmúlt években -, de Európát alaposan meglepte a német precizitás hiánya. Ha nem javul a közlekedési helyzet, az Eb egyik nagy csalódása ez lesz majd.

  • Bénázásból fakadó öngól-zápor

Már az előző tornákon is sok öngól érkezett, amit meg tudott fejelni az Euro 2024.  Ráadásul Németországban sok értelmezhetetlen öngól is született a csoportkörben. Olyan, mint amilyen Gjasuláé volt Horvátország ellen, Akaydiné Portugália örömére, avagy Malené az osztrákokkal vívott csata során. Ezek mindegyik koncentrációs és kommunikációs hiányt feltételező gólok voltak, a saját kapukba.

  • Láthatóan fáradt sztárok

Az első mérkőzéseken talán még nem is volt ennyire nyilvánvaló, ám a második és a harmadik csoporttalálkozók alkalmával már élesen kitűnt, hogy a legnagyobb nevek szinte kivétel nélkül dögfáradtak. Különösen igaz ez a kijelentés a Premier League-ből és a La Ligából válogatott spílerekre – Bellingham láthatatlan volt a remek nyitómeccse utáni két találkozón, de Foden, Saka, Tchouameni, Leao, Mbappé avagy Dembelé sem mutatott sokat.  

  • Southgate és Deschamps

A torna előtti két legnagyobb favorit az angol és a francia válogatott volt. Mindkét nemzet ott lesz a folytatásban, ámde ha csalódást keltő játékról beszélünk, válogatottak kapcsán ezen az Eb-n, akkor az angol és a francia nemzeti tizenegye mindig az elsők közt kerül szóba. Bombaerősnek tűnő keretekből hoz ki minimálisat mindkét mester, leginkább a biztos védekezésre törekedve, kockázatot szinte sosem vállalva, nagyjából nézhetetlen mérkőzéseket játszva. És hogy pont a hiba esetén búcsút jelentő egyenes kieséses szakaszban válnának bátor kozákká ők ketten? No erre kicsi az esély.

England’s Group Stage in numbers

▪️ 0.38 xG conceded per 90 (1st)
▪️ 0.04 xG per shot conceded (1st)
▪️ 0.81 xG created per 90 (19th)
▪️ 1.6 Deep Completions (passes completed within 20m of goal) per 90 (23rd)
▪️ 45.6 Pressures in the opposing half per 90 (23rd)#Euro2024 pic.twitter.com/vCas12Nud0

— StatsBomb (@StatsBomb) June 26, 2024

  • Rossi és a Svájc elleni első óra

A magyar válogatott zsinórban harmadik Európa-bajnokságán vett részt. Ezzel együtt, illetve az Eb-előtt jegyzett 14 meccses győzelmi száriából is fakadóan megnőttek az „elvárások”, amelyek aztán Svájc ellen egy rettenetes első 55-60 percet hoztak. Marco Rossi rá nem jellemző módon túlgondolta a nyitómeccset, olyanoknak szavazott bizalmat, akik nem voltak játékban klubjaiban a tavasz során, aminek gyors 2 gólos hátrány lett az eredménye. Adjuk meg a „Mister” becenéven futó olasznak, hogy változtatott, és ennek meg is lett az eredménye, mégha továbbjutást nem is ért végül. Mindenesetre kár azért az első óráért Németországban.

  • Az itthoni közhangulat

Talán minden eddiginél nagyobb számú és élesebben megfogalmazott „szurkolói” véleményt kapott a magyar válogatott honfitársaiktól a különböző közösségimédia-felületek kommentszekcióiban. A legtöbb esetben vállalhatatlan stílusban. Nem jó irány ez. Több okból sem. De leginkább azért nem, mert a kritika a rendjén való, sőt, talán elvárt is, érvrendszerek mentén. De a fröcsögés/háborgás/kulturálatlanság, a többiek melegebb éghajlatra – vagy még rosszabb helyekre – történő elküldése, az egyáltalán nem kívánatos. Avagy támogatott.  
 

(Fotók: Getty Images & Tóth Zsombor)